Clear85° WeatherClear85° Weather

Bay Buzz

The staff of the Tampa Bay Times

Polls have closed; winners will be posted here

26

August

Polls have closed for the Aug. 26 primary in what is expected to be the lowest turnout in modern Florida history. Below are unofficial winners.

Democrats

U.S. House District 5: John Russell

U.S. House District 9: Bill Mitchell

U.S. House District 10: Bob Hackworth

State Senate District 11: Fred Taylor

State House District 55: Darryl E. Rouson

State House District 59: Betty Reed

Pinellas sheriff: Randall M. Jones

Pinellas County Commission District 3: Rene Flowers

Pasco sheriff: Kim Bogart

Pasco County Commission District 3: Terri Conroy

Hillsborough County Commission District 6: Kevin Beckner

Republicans

U.S. House District 5: Ginny Brown-Waite

State House District 67: Ron Reagan

Pinellas property appraiser: Pam Dubov

Pinellas County Commission District 1: Neil Brickfield

Pasco Clerk of Circuit Court: Paula O'Neil

Pasco sheriff: Bob White

Pasco County Commission District 1: Ted Schrader

Pasco County Commission District 3: Ann Hildebrand

Pasco County Commission District 5: Jack Mariano

Hillsborough property appraiser: Rob Turner

Hillsborough County Commission District 2: Ken Hagan

Hillsborough County Commission District 6: Brian Blair

Hernando County Commission District 1: Jeff Stabins

Hernando County Commission District 3: John Druzbick

Hernando County Commission District 5: James Adkins

Nonpartisan

Pinellas School Board District 1: Janet R. Clark, Jennifer S. Crockett, Runoff

Pinellas School Board District 2: Nina Hayden, Sean Michael O'Flannery, Runoff

Pinellas School Board District 4: Ken Peluso, Robin Wikle, Runoff

Pasco School Board District 2: Joanne Hurley

Pinellas-Pasco Circuit Judge, Group 6: Mary Handsel

Pinellas-Pasco Circuit Judge, Group 8: Susan L. Gardner, Robert Angus Williams, Runoff

Hillsborough  School Board District 1: Susan Valdes

Hillsborough School Board District 7: Stephen Gorham, Carol W. Kurdell, Runoff

Hillsborough Circuit Judge, Group 1: Caroline Tesche   

Hillsborough Circuit Judge, Group 2: Samantha Ward

Hillsborough Circuit Judge, Group 7: Catherine M. Catlin

Hillsborough Circuit Judge, Group 21: Lisa Campell

Hillsborough Circuit Judge, Group 30: Martha Cook

[Last modified: Wednesday, May 26, 2010 11:34am]

    

Join the discussion: Click to view comments, add yours

Loading...