Clear66° FULL FORECASTClear66° FULL FORECAST
Make us your home page
Instagram

Gator Report

Antonya English

Gators Patric Young honored as distinguished student-athlete among fifty-one athletes to graduate this weekend

Over the course of this weekend, 51 Florida student-athletes will participate in commencement ceremonies at the Stephen C. O'Connell Center.

Many of them have had distinguised athletic and academic careers.

Of the 51 in the Spring 2014 class, 30 were part of an SEC and or/national championship team during their Gator careers, and 35 earned Academic All-SEC honors during their Florida careers.

Florida's top graduating student-athletes are Chloe Mann (volleyball) and Patric Young (basketball). Mann will also receive the Tracy Caulkins Award and Young is the Doug Belden Award recipient.

Men's tennis player Bob van Overbeek and distance runner Agata Strausa will receive $7,500 post-graduate scholarships as Florida's nominees for the H. Boyd McWhorter Scholar-Athlete Award. Young, a 2014 Capital One Academic Men's Basketball All-American, receives a $5,000 scholarship as a 2014 Brad Davis SEC Community Service award nominee.

Van Overbeek is graduating summa cum laude and women's swimmer Jamie Bohunicky
is graduating cum laude.

Five graduates were conference players of the year during their Gator careers: Lauren Embree (2010, 2012, 2013 SEC Women's Tennis Player of the Year), Chloe Mann (2012 SEC Volleyball Player of the Year), Taylor Unroe (2013 SEC Volleyball Libero of the Year), Scottie Wilbekin (2014 SEC Men's Basketball Player of the Year) and Young (2014 SEC Men's Basketball Defensive Player of the Year).

BASEBALL: Keenan Kish, Telecommunication; Karsten Whitson, Family, Youth and Community Sciences

BASKETBALL: Billy Donovan, Political science; Jacob Kurtz, Mechanical Engineering; Casey Prather,
Family, Youth and Community Sciences; Scottie Wilbekin, Criminology & Law; Will Yeguete,
International Studies; Patric Young, Telecommunication.

WOMEN'S BASKETBALL: Jaterra Bonds, Telecommunication; Kayla Lewis, Psychology; Lily Svete, Biology & Psychology.

FOOTBALL: Cody Adams, Criminology & Law; Neiron Ball, Family, Youth and Community Sciences; Tim Clark Sport Management (master's degree); Drew Ferris, Psychology; Darrin Kitchens, Recreation, Parks and Tourism; Brad Phillips, Nutritional Sciences; Christian Provancha, Environmental Science; Michael Taylor, Family, Youth and Community Sciences.

MEN'S GOLF: Billy Anderson, Sport ManagemenT; Santiago Gavino, Economics.

GYMNASTICS: Liz Green, Telecommunication; Alaina Johnson, Sociology.

LACROSSE: Cara Canington, Sport Management (master's degree); Krista Grabher, English.

SOCCER: Haley Reeb, Criminology & Law; Maggie Rodgers, Family, Youth and Community Sciences; Caroline Triglia, Family, Youth and Community Sciences.

MEN'S DIVING: Christopher Jones, Visual Arts Studies; James Pompi, Economics.

MEN'S SWIMMING: Jason Taylor, Management.

WOMEN'S SWIMMING: Jamie BohunickY, Women's Studies.

MEN'S TENNIS: Florent Diep, Economics; Bob van Overbeek, Economics.

WOMEN'S TENNIS: Alexandra Cercone, Psychology; Lauren Embree,  Sport Management; Olivia Janowicz, Political Science.

MENS TRACK AND FIELD: Anthony Amodio, Finance: Kyle Mailloux, Mechanical Engineering; Sean Obinwa, Family, Youth and Community Sciences; Leonardo Seymore, Family, Youth and Community Sciences; Jovon Toppin, Recreation, Parks and Tourism; Derek Wehunt; Anthropology.

WOMEN'S TRACK AND FIELD: Amani BryanT, Recreation, Parks and Tourism; Darshay Davis, Political Science; Katrina DeKrey, Sociology; Stephanie Strasser, Telecommunication & Political Science; Agata Strausa, Art History; Lanie Whittaker, Family, Youth and Community Sciences.

VOLLEYBALL: Chloe Mann, Information Systems & Operation Management (master's degree); Taylor Unroe, Family, Youth and Community Sciences.



 

[Last modified: Friday, May 2, 2014 3:35pm]

    

Join the discussion: Click to view comments, add yours

Loading...