Partly Cloudy86° FULL FORECASTPartly Cloudy86° FULL FORECAST
Make us your home page
Instagram

Prep Sports Report

Bob Putnam, Rodney Page, Kelly Parsons

Class 5A all-state football team

River Ridge RB Chris Schwarz is a first-team Class 5A selection.

LOREN ELLIOTT | Times

River Ridge RB Chris Schwarz is a first-team Class 5A selection.

6

January

The Florida All-State Class 5A team as chosen by newspaper editors and reporters. Area players in bold:

FIRST-TEAM OFFENSE 
QB-Tyler Huntley 6-0 180 Sr. Hallandale 
RB-DeShawn Smith 5-8 185 Sr. Nature Coast 
RB-Bilal Ally 5-9 180 Sr. Green Cove Springs Clay 
RB-Chris Schwarz 5-10 205 Sr. River Ridge 
WR-Josh Hammond 6-0 180 Sr. Hallandale 
WR-Keith Gavin 6-4 228 Sr. Crawfordville Wakulla 
OL-Parker Boudreaux 6-4 280 Sr. Orlando Bishop Moore 
OL-Trysten Hill 6-3 300 Sr. Live Oak Suwannee 
OL-Jake Howell 6-3 295 Sr. Palm Bay 
OL-Tyler Keegan 6-4 280 Sr. Crawfordville Wakulla 
OL-Bailey Herring 6-1 280 Sr. Merritt Island 
UT-Cameron Mackey 5-9 185 Sr. Citra North Marion 
K-Jake McIntyre 6-0 170 Sr. Orlando Bishop Moore 

FIRST-TEAM DEFENSE 
DL-Darryl Wilson 5-10 265 Sr. Panama City Bay 
DL-Brian Burns 6-5 225 Sr. Plantation American Heritage 
DL-Cedric Wood 6-4 290 Sr. Tallahassee Godby 
DL-Jordan Woods 6-3 265 Sr. Citra North Marion 
LB-Zach Lachman 6-0 220 Sr. Fort Myers Dunbar 
LB-Monterrious Loggins 6-1 230 Sr. Crawfordville Wakulla 
LB-Elijah Vuckovich 6-0 225 Sr. Citra North Marion 
DB-Trayvon Mullen 6-2 175 Sr. Coconut Creek 
DB-Alex Kostagiannis 6-2 180 Jr.  River Ridge 
DB-Ezra Gray 5-9 170 Sr. Lynn Haven Mosley 
DB-Patrick Surtain 5-10 170 Jr. Plantation American Heritage 
UT-Rayshad Lewis 5-8 165 Sr. Orlando Bishop Moore 
P-Jacob Finn 6-3 180 Sr. Jacksonville Paxon 

SECOND-TEAM OFFENSE 
QB-Feleipe Franks 6-6 222 Sr. Crawfordville Wakulla 
RB-Ryan Langford-Johnson 6-0 180 Sr. Palm Bay 
RB-Malik Davis 5-10 185 Jr. Jesuit 
RB-Desean McNair 5-10 185 Sr. Jacksonville Ribault 
WR-Binjimen Victor 6-4 180 Sr. Coconut Creek 
WR-Kalen Riles 6-1 180 Sr. Tallahassee Rickards 
OL-Christian Gainer 6-3 300 Sr. Panama City Bay 
OL-T.J. Slayton 6-5 305 Jr. Plantation American Heritage 
OL-Kyle Weaver 6-3 320 Sr. Crawfordville Wakulla 
OL-John Mays 6-7 305 Sr. Jacksonville Ribault 
OL-Cari Blaylock 6-3 265 Sr. Live Oak Suwannee 
UT-Marcus Riley 5-10 170 So. Tallahassee Rickards 
K-Oren Milstein 5-8 165 Sr. Plantation American Heritage 

SECOND-TEAM DEFENSE 
DL-Zander Zimmer 6-4 230 Sr. Orlando Bishop Moore 
DL-Josh Keeler 6-3 300 Sr. Orlando Bishop Moore 
DL-Sherman James 6-3 210 Sr. Citra North Marion 
DL-Chris Roberts 6-1 250 Sr. Yulee 
LB-Eron Carter 6-3 225 Sr. Palatka 
LB-Jeremy Beaulieu 6-2 230 Sr. Green Cove Springs Clay 
LB-Bradley Clement 5-10 235 Sr. Plantation American Heritage 
DB-Jermaine Ivey 5-9 165 Jr. Gibbs 
DB-Malek Young 5-9 180 Sr. Coconut Creek 
DB-Tino Espinosa 6-1 175 Sr. Pensacola West Florida 
DB-Ben DeLuca 6-0 180 Sr. Orlando Bishop Moore 
UT-Travell Harris 5-9 170 Jr. Jesuit 
P-Mason Deneburg 6-3 175 So. Merritt Island 

THIRD-TEAM OFFENSE 
QB-Collin Hartmann 6-0 180 Sr. Orlando Bishop Moore 
RB-Raekwon Webb 5-8 180 Sr. Panama City Bay 
RB-Trilion Coles 5-11 180 So. Orlando Bishop Moore 
RB-Antwione Sims 6-0 200 Jr. Zephyrhills 
WR-Freddie Swain 6-1 175 Sr. Citra North Marion 
WR-Trace McEwen 6-2 190 Sr. Groveland South Lake 
OL-Corey Samedi 6-2 270 Sr. Groveland South Lake 
OL-Connor Robbins 6-8 315 Jr. St Augustine Menendez 
OL-Sean White 6-3 280 Sr.  River Ridge 
OL-Maddox Corish 6-3 280 Jr. Jesuit 

OL-Eric Seidelman 6-2 260 So. Orlando Bishop Moore 
UT-Aaron McAllister 5-11 200 Sr. Live Oak Suwannee 
K-Cameron Bauman 5-10 215 Jr. Jesuit 
THIRD-TEAM DEFENSE 

DL-Shamar Smith 6-2 215 Sr. Miami Jackson 
DL-Peter DeMorat 6-2 215 Sr. Merritt Island 
DL-Jackie Moore 6-7 200 Sr. Jefferson 
DL-Zach Quilty 6-3 215 Sr. Jesuit 

LB-Leon Huey 5-11 240 Jr. Jacksonville Ribault 
LB-Jennings Jackson 5-11 205 Sr. Orange Park Ridgeview 
LB-Kalia Davis 6-2 235 Jr. Pensacola West Florida 
DB-Chris Beverly 6-0 180 So. Crawfordville Wakulla 
DB-Kavan Pressley 6-1 185 Sr. Palatka 
DB-Robert Cheathem 5-11 170 Sr. Orlando Bishop Moore 
DB-Romello Webster 5-11 170 Sr. Hallandale 
UT-Jared Morris 6-2 200 Sr. Palm Bay 
P-Brad Orth 6-2 200 Sr, Anclote 

HONORABLE MENTION 
QB Cody Saunders 6-2 197 Sr. Panama City Arnold; QB J'hkari Harrison 6-0 190 Sr. Coconut Creek; QB Nick Tronti 6-2 185 Jr. Ponte Vedra; QB Darius Bradwell 6-1 215 Sr. Tallahassee Godby; QB Matt Dame 6-1 185 Sr. Riviera Beach Suncoast; QB D.J. Johnson 5-8 170 Sr. Gibbs; QB Desmond Phillips 6-2 175 Sr. Miami Jackson; QB Jimmy Batch 6-1 170 Jr. Merritt Island; RB Justin Watkins 5-11 170 So. Citra North Marion; RB Demarcus Lindsey 5-11 185 Jr. Crawfordville Wakulla; RB De'Vonta Smith 5-11 185 Jr. Central; RB Glass Wilson 5-9 190 Sr. Ridgewood; TE Nick Eubanks 6-5 215 Sr. Plantation American Heritage; WR Chris Cotto 5-11 170 Sr. Hallandale; OL Hunter Rhineberger 6-2 290 Sr. Nature Coast; OL Ian McLean 6-6 265 Sr. St Augustine Menendez; OL Mike Olak 6-5 290 Sr. Jacksonville Westside; OL Jacob Conrad 6-4 285 Sr. Green Cove Springs Clay; OL Mike Davis 6-4 310 Sr. Bradenton Southeast; UT Amari DuBose 5-9 170 Sr. Jacksonville Westside; LB Parker Looney 6-0 225 Sr. Jesuit; DB Elijah Daniels 5-10 165 Sr. Ft Lauderdale Cardinal Gibbons; DB Elisha Daniels 5-10 180 Sr. Ft Lauderdale Cardinal Gibbons; LS Matt Beardall 6-1 220 Sr. Merritt Island 

 

[Last modified: Wednesday, January 6, 2016 9:47am]

    

Join the discussion: Click to view comments, add yours

Loading...