Make us your home page

Prep Sports Report

Bob Putnam, Rodney Page, Kelly Parsons

Western Conference softball teams selected

Here are the Western Conference softball as selected by the public school coaches in Hillsborough County

American Division

First team

P Marcella Parrado, Sr., Leto

P Hailee DeCicco, So., Gaither

IF Kayla McGory, Sr., Plant

IF Jessica Louth, Sr., Alonso

IF Bethany Kursch, Sr., Gaither

C Elizabeth Mason, Sr., Gaither

OF Kristen Hawkins, Sr., Alonso

OF Lauren Lastres, Sr., Plant

OF Marcella Copeland, So., Leto

1B Jennifer Oliva, Jr., Robinson

DH/UTIL Samantha Conlan, Jr., Robinson

Second team

P Natalie Zweig, Fr., Sickles

P Dana Rowley, Sr., Plant

IF Caila Weisman, Sr., Alonso

IF Justine Fernandez, Sr., Jefferson

IF Alexis Smith, Fr., Robinson

C Hayley Mongoy, Jr., Robinson

OF Olivia Longshore, Jr., Robinson

OF Amelia Iacovino, Jr., Steinbrenner

OF Cassidy Scott, Sr., Blake

1B Alyssa Rowe, Jr., Leto

DH/UTIL Cassidy Renninger, So., Robinson

Coach of the year: Robin Kopp, Alonso

National Division

First team

P Scottie Todd, Sr., Strawberry Crest

P Gabby Vallee, So., Chamberlain

IF Alex Quinonez, Jr., Chamberlain

IF Hope Hernandez, Jr., Chamberlain

IF Kasey Locke, Sr., Strawberry Crest

C Maddy Hall, Sr., Freedom

OF Maddie Lewis, So., Chamberlain

OF Gracie Seidl, Jr., Freedom

OF Brandy Ashmore, Jr., Strawberry Crest

1B Reganne McCarl, Jr., Chamberlain

DH/UTIL Vivica Smith, Jr., Chamberlain

Second team

P Shannon Maloney, So., Chamberlain

P Ashlee Markovitz, Sr., Freedom

IF Stephanie Dwyer, Jr., Strawberry Crest

IF Lauren Hall, Jr., Freedom

IF Jade Mention, Jr., Hillsborough

C Shontell Cliatt, Jr., King

OF Alex Suarez, Jr., Chamberlain

OF Delaney Holloway, Fr., Hillsborough

OF Kaylon Kelly, Sr., Strawberry Crest

1B Ashleigh Vogt, Sr., Strawberry Crest

DH/UTIL Maddie Dhondt., Jr., Hillsborough

Coach of the year: Mindy Miltner, Strawberry Crest

Federal Division

First team

P Ashley Blessin, Fr., Plant City

P Cassidy Davis, Sr., Newsome

IF Taylor Engman, Sr., Bloomingdale

IF Rachel Kingrey, So. East Bay

IF Annie Tarte, Sr., Newsome

C Kaia Lopreste, Fr., Riverview

OF Kylan Armstrong, Jr., East Bay

OF Morgan Davis, Sr., Riverview

OF Brooke Leistl, Sr., Newsome

1B Selena Bezares, Sr., Durant

DH/UTIL Sloan Hammons, Jr., Durant

Second team

P Haley Murphy, So., Riverview

P Claire Feldman, Sr., Newsome

IF Alli Watson, Sr., Plant City

IF Lee-a Regan, Jr., Spoto

IF Madison Starck, Sr., Newsome

C Hannah Perez, Jr., East Bay

OF Morgan Slater, Sr., Plant City

OF Juliana Uribe, Jr., East Bay

OF Maggie Trgo, Jr., Newsome

1B Tyler Farrell, Sr., Bloomingdale

DH/UTIL Edmily Molina, Jr., Plant City

Coach of the year: Angela Slater, Riverview


[Last modified: Wednesday, June 8, 2016 3:59pm]


Join the discussion: Click to view comments, add yours