Clear68° FULL FORECASTClear68° FULL FORECAST
Make us your home page
Instagram

The Buzz

From the staff of the Tampa Bay Times

Fla Chamber issues legislative endorsements

11

July

The Florida Chamber of Commerce today released the following legislative endorsements:

SENATE – New Candidates:
Aaron Bean, R                        SD 04
Rob Bradley, R                       SD 07
Dorothy Hukill, R                    SD 08
Victoria Siplin, D                     SD 12
Kelli Stargel, R                        SD 15
John Legg, R                          SD 17
Wilton Simpson, R                  SD 18
Denise Grimsley, R                SD 21
Joe Abruzzo, D                       SD 25
Mack Bernard, D                    SD 27
Ron Saunders, D                    SD 39

HOUSE – New Candidates:
A.J. Smith, D                          HD 07 (Democratic Primary Only)
Clovis Watson, Jr., D              HD 20
Travis Hutson, R                     HD 24
David Hood, R                        HD 25
David Santiago, R                   HD 27
Neil Combee, R                      HD 39
Bob Brooks, R                        HD 47
Marco Pena, R                       HD 49
Cary Pigman, R                      HD 55
Jake Raburn, R                      HD 57
Dan Raulerson, R                   HD 58
Dane Eagle, R                        HD 77
Heather Fitzenhagen, R          HD 78
Kevin Rader, D                       HD 81
Larry Lee, D                            HD 84
Bobby Powell, D                     HD 88
Katie Edwards, D                    HD 98
Manny Diaz, Jr., R                  HD 103
Holly Raschein, R                   HD 120

SENATE – Incumbents:
Don Gaetz, R                          SD 01
Bill Montford, D                       SD 03
John Thrasher, R                    SD 06
David Simmons, R                 SD 10
Alan Hays, R                           SD 11
Andy Gardiner, R                    SD 13
Jack Latvala, R                       SD 20
Lizbeth Benaquisto, R             SD 30
Joe Negron, R                        SD 32
Ellyn Bogdanoff, R                 SD 34
 
HOUSE – Incumbents:
Clay Ford, R                           HD 02
Doug Broxson, R                    HD 03
Marti Coley, R                         HD 05
Lake Ray, R                            HD12
Doc Renuart, R                       HD 17
Jason Brodeur, R                    HD 28
Chris Dorworth, R                   HD 29
Scott Plakon, R                       HD 30
Jimmie Smith, R                     HD 34
Robert Schenck, III, R            HD 35
Richard Corcoran, R              HD 37
Seth McKeel, R                      HD 40
John Wood, R                         HD 41
Mike Horner, R                       HD 42
Tom Goodson, R                    HD 50
Steve Crisafulli, R                   HD 51
John Tobia, R                         HD 53
Peter Nehr, R                          HD 65
Larry Ahern, R                        HD 66
Ed Hooper, R                          HD 67
Jim Boyd, R                            HD 71
Doug Holder, R                       HD 74
Matt Caldwell, R                     HD 79
Matt Hudson, R                       HD 80
Carlos Trujillo, R                     HD 105
Kathleen Passidomo, R          HD 106
John Patrick Julien, D            HD 107
Jose Oliva, R                          HD 110
Erik Fresen, R                         HD 114
Michael Bileca, R                    HD 115
Jeanette Nunez, R                  HD 119

 

[Last modified: Wednesday, July 11, 2012 11:45am]

    

Join the discussion: Click to view comments, add yours

Loading...