Try this tip for a better tampabay.com experience

Having technical problems on our website using this version of Internet Explorer?
If you're willing to try a new browser, we recommend Mozilla Firefox or Google Chrome, for a better experience on our website as well as on others.
To download Firefox, click here. To download Chrome, click here. Both are free and easy to install.


Login|Register

 

2014 Barnes Scholarship Finalists
Rachel Davis, Nature Coast Technical High School, Hernando County
Zachary Dyott, River Ridge High School, Pasco County
Debaditta "Roop" Ghosh, King High School, Hillsborough County
Richard Hendel, Middleton High School, Hillsborough County
Yasmin Ibarra, Strawberry Crest High School, Hillsborough County
Ellen Pham, Chamberlain High School, Hillsborough County
Brianna Shilling, Newsome High School, Hillsborough County
Noor Tasnim, St. Petersburg High School, Pinellas County
Zaria Teal, Palm Harbor University High School, Pinellas County
Ravi Vemuri, Springstead High School, Hernando County


2013 Barnes Scholarship Finalists
Beth Burford, Armwood High School, Hillsborough County
Trenton Couture, Lennard High School, Hillsborough County
Juan Dominguez, King High School, Hillsborough County
Crystal Jonas, Plant City High School, Hillsborough County
Mary Kay Kujak, Ridgewood High School, Pasco County
Jasmine Laska, Pinellas Park High School, Pinellas County
Elina McGill, Strawberry Crest High School, Hillsborough County
Jamie Scott, Pinellas Park High School, Pinellas County
Valerie Thoroyan, Crystal River High School, Citrus County
Aubrey Wetzelberg, Dunedin High School, Pinellas County

 2012 Barnes Scholarship Finalists
Devin Bird, Robinson High School, Hillsborough County
Julian Couture, Lennard High School, Hillsborough County
Nourhan Elsayed, St. Petersburg High School, Pinellas County
Ruben Godinez, Strawberry Crest High School, Hillsborough County
Basil Jackson, Berkeley Prep, Hillsborough County
Morgan Metzger, Citrus High School, Citrus County
Marissa Lazo, Osceola Fundamental High School, Pinellas County
Ayushe Misra, Alonso High School, Hillsborough County
Anne-Marie Nemeth, Gaither High School, Hillsborough County
Henris Zaimaj, Pinellas Park High School, Pinellas County

2011 Barnes Scholarship Finalists
R.J. Anderson, Ridgewood High School, Pasco County
Fatima Kamara, Freedom High School, Hillsborough County
Fedner Lauture, St. Petersburg High School, Pinellas County
Kelsey McDonald, Alonso High School, Hillsborough County
Colleen Pulawski, Springstead High School, Hernando County
Andre Revell, St. Petersburg High School, Pinellas County
Tuba Sahiti, Northeast High School, Pinellas County
Bradley Sykes, H.B. Plant High School, Hillsborough County
Roberto Villalba, Gaither High School, Hillsborough County
Benjamin Willis, Plant City High School, Hillsborough County

2010 Barnes Scholarship Finalists
Elise Boyles, Springstead High School, Hernando County
Madison Douglas-Seay, Citrus High School, Citrus County
Thien-Linh Le, King High School, Hillsborough County
John-Henry Marley, King High School, Hillsborough County
Kristin Rebescher, St. Petersburg High School, Pinellas County
Nicholas Simons, Mitchell High School, Pasco County
Briana Smith, Robinson High School, Hillsborough County
William Vebert, East Lake High School, Pinellas County
Shantaviae Wynn, Berkeley Prep, Pinellas County
Katherine Yerkes, Freedom High School, Hillsborough County

2009 Barnes Scholarship Finalists
Chantell Albert, Hillsborough High School, Hillsborough County
Zerina Arapovic, Dunedin High School, Pinellas County
Yun Min “Danny” Chang, Tarpon Springs High School, Pinellas County
Taylor Cochran, King High School, Hillsborough County
Jessica Glover, Plant City High School, Hillsborough County
T.J. Holdstein, St. Petersburg High School, Pinellas County
Jem Lugo, Springstead High School, Hernando County
Michael Maxey, Crystal River High School, Citrus County
Lucas Pleva, St. Petersburg High School, Pinellas County
Joshua Shannon, Central High School, Hernando County 

2008 Barnes Scholarship Finalists
Lotiffa Colibao, King High School, Hillsborough County
Emily Lester, Seminole High School, Pinellas County
Cindy Luu, St. Petersburg High School, Pinellas County
Camille McAvoy, Springstead High School, Hernando County
Jamie O’Hara, Newsome High School, Hillsborough County
Khalid Pagan, Durant High School, Hillsborough County
Truong Tran, Armwood High School, Hillsborough County
James Walmer, Pasco High School, Pasco County
Crishana Williams, Shorecrest Prep, Pinellas County
 
2007 Barnes Scholarship Finalists
Mark Adams, Armwood High School, Hillsborough County
Lea Bjelland, Land O’Lakes High School, Pasco County
Haley Germack, St. Petersburg High School, Pinellas County
JenniferLynn Griffith-Delgado, Lecanto High School, Citrus County
Vivian Lee, Central High School, Hernando County
Sherline Marcellus, Hillsborough High School, Hillsborough County
Zachary Taylor, Tampa Bay Technical High School, Hillsborough County
Eugenio Torrens, Hillsborough High School, Hillsborough County
Damir Turina, Palm Harbor University High School, Pinellas County
Han Zhu, St. Petersburg High School, Pinellas County

 

2006 Barnes Scholarship Finalists
Thaimi Fina, Hillsborough High School, Hillsborough County
Chaz Fortner, Florida School for the Deaf and Blind, St. Augustine / Pinellas County
Erin Braden Hendricks, Armwood High School, Hillsborough County
Gregory Horn, H.B. Plant High School, Hillsborough County
Antoine Jackson, Plant City High School, Hillsborough County
Zorana Kojic, Palm Harbor University High School, Pinellas County
Alberto Luperon, Blake High School, Hillsborough County
Abbey Surrena, Springstead High School, Hernando County
Tiffany Tseng, Palm Harbor University High School, Pinellas County
Sanel Velic, Robinson High School, Hillsborough County

 

2005 Barnes Scholarship Finalists
Carla Baricz, Springstead High School, Hernando County
Joseph Brown, Middleton High School, Hillsborough County
Adrian Diaz, East Bay High School, Hillsborough County
Victoria Huynh, Pinellas Park High School, Pinellas County
Canaan McCaslin, Armwood High School, Hillsborough County
April Nelson, Hillsborough High School, Hillsborough County
Lacey Phillips, Ridgewood High School, Pasco County
Sarah Plikunas, Seminole High School, Pinellas County
Vu-anh Thai, Land O’Lakes High School, Pasco County
Nhu-mai Tran, Pinellas Park High School, Pinellas County

 

2004 Barnes Scholarship Finalists
Adam Bennett, Plant City High School, Hillsborough County
Shakira Carter, Berkeley Prep, Hillsborough County
Jesse Berger, Citrus High School, Citrus County
Lee Ho, St. Petersburg High School, Pinellas County
Bruce James, Armwood High School, Hillsborough County
Meghan Karns, St. Petersburg High School, Pinellas County
Ashley Kuhn, Hernando High School, Hernando County
Joshua Reed, Largo High School, Pinellas County
Sarah Roman, Ridgewood High School, Pasco County
Jian Zheng, Pinellas Park High School, Pinellas County

 

2003 Barnes Scholarship Finalists
Amber Bellefleur, River Ridge High School, Pasco County
Bryan Casanas, Pinellas Park High School, Pinellas County
Jessica Curley, Gulf High School, Pasco County
Takita Cuthbertson, Boca Ciega High School, Pinellas County
Dyane Jean Francois Fil, St. Petersburg High School, Pinellas County
Tadd Hale, Springstead High School, Hernando County
Erin Maloney, Gaither High School, Hillsborough County
Albert Ng, Bloomingdale High School, Hillsborough County
Jesse Ruben Pope, Wharton High School, Hillsborough County
Ashley Rogers, Boca Ciega High School, Pinellas County.

 

2002 Barnes Scholarship Finalists
Emin Hadziosmanovic, Ridgewood High School, Pasco County
Wanyda Jean-Baptiste, Pinellas Park High School, Pinellas County
Chad Jones, Hernando High School, Hernando County
Jeremiah Jones, Hudson High School, Pasco County
Andrea Kirch, Lecanto High School, Citrus County
Icela Loza-Agreda, Pasco High School, Pasco County
Monica Ospina, Tampa Bay Technical High School, Hillsborough County
Benjamin Overstreet, Hudson High School, Pasco County
Jaremy Shelton, Armwood High School, Hillsborough County
David Williams, Tampa Bay Technical High School, Hillsborough County

 

2001 Barnes Scholarship Finalists
Mary Cseh, Central High School, Hernando County
Jillian DeNisco, Crystal River High School, Citrus County
Khoa Do, Hillsborough High School, Hillsborough County
Ronda Green, Tampa Bay Technical High School, Hillsborough County
Chad Gordon, Blake High School, Hillsborough County
Heather Henderson, Sickles High School, Hillsborough County
Jerry Hunt, Largo High School, Pinellas County
Dorothy Jackson, Robinson High School, Hillsborough County
Amanda O’Sullivan,Clearwater High School, Pinellas County
Jaime Rios, Bloomingdale High School, Hillsborough County
Magdalena Stolarczyk, Hudson High School, Pasco County
Heidi Rochester, St. Petersburg High School, Pinellas County
Khanh Vo, Jefferson High School, Hillsborough County

 

2000 Barnes Scholarship Finalists
Helen Bromfield, St. Petersburg High School, Pinellas County
Tiffany Carswell, Largo High School, Pinellas County
Sandra Garcia, Jefferson High School, Hillsborough County
Adrienne Holland, Tampa Bay Technical High School, Hillsborough County
Michelle Hurtado, Hudson High School, Pasco County
Khamchanh Khotsimeuang, Lakewood High School, Pinellas County
Brad Labez-Tapang, East Lake High School, Pinellas County
Kuon Lo, Lakewood High School, Pinellas County
Bonny Rodriguez, Central High School, Hernando County
April Slade, Dunedin High School, Pinellas County
Willie Williams Jr., Tampa Bay Technical High School, Hillsborough County