Associated Press high school football poll, Week 2

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

HomeTeam Hot Shots
Vote for the top male and female athletes from the bay area
Angel Deng, East Lake tennis
Alexis Franco and Laurel Wanger, Largo tennis
Alexis Kilfoyl, Academy at the Lakes softball
Paige Leavy, Tampa Prep tennis
Desiree' Nathe, Bishop McLaughlin track
Erica Oosterhout, Plant tennis
Evan Holvoet, Canterbury tennis
Devonte Luis, Anclote track
Kevin Merrell, Steinbrenner track
Agie Moreno, Wiregrass Ranch tennis
Samson Moore, Gaither track
Dan Stefan, Boca Ciega tennis
 

Facebook

 
 

Tue. September 6, 2011 | Associated Press

The Associated Press Top 10 Florida high school football poll, with first-place votes in parentheses, records, rating points and previous rankings. Area teams in bold 

Class 8A
   Record    Pts    Prv
 1. Christopher Columbus Catholic (11)   1-0          143    1     
 2. Plant (2)   1-0          142    2     
 3. Cypress Bay (2)   1-0          123    3     
 4. Miramar   1-0          104    4     
 5. Dr. Phillips (1)   1-0          96      5     
 6. Winter Park   1-0          80      6     
 7. Seminole Ridge   1-0          54      7     
 8. DeLand   1-0          48      9     
 9. Olympia   1-0          28      T10
10. South Dade   1-0          16      NR   
Others receiving votes: Apopka 14, East Lake 12, Sandalwood 10, Sanford Seminole 6, Miami 2, Miami Southridge 1, Ocoee 1,

Class 7A
   Record    Pts    Prv
 1. St. Thomas Aquinas (16)   1-0          160    1     
 2. Lincoln   1-0          116    6     
 3. Countryside   1-0          110    4     
 4. Lakeland   1-0          108    5     
 5. Dwyer   0-1          77      2     
 6. First Coast   1-0          74      7     
 7. Fleming Island   1-0          63      8     
 8. Manatee   0-1          60      3     
 9. Lake Worth   1-0          38      10   
10. Boyd Anderson   1-0          19      NR   
Others receiving votes: Plant City 16, Oak Ridge 13, Atlantic Community 8, Charlotte 5, Oakland Park Northeast 4, Kissimmee Osceola 3, Blanche Ely 3, Leesburg 2, South Lake 1,

Class 6A
   Record    Pts    Prv
 1. Armwood (16)   2-0          160    1     
 2. Miami Northwestern   1-0          121    6     
 3. Miami Central   1-0          113    T3   
 4. Palm Bay   1-0          87      8     
 5. Pensacola   0-1          67      2     
 6. Bartram Trail   1-0          64      9     
 7. St. Augustine   0-1          58      T3   
 8. Pine Forest   1-0          48      10   
 9. Miami Belen Jesuit Prep   1-0          38      NR   
10. Naples   1-0          28      NR   
Others receiving votes: Gainesville 22, Hillsborough 16, Ocala Vanguard 11, Jefferson 9, Land O'Lakes 8, Winter Haven 8, Orange Park 8, Largo 7, Hernando 7.

Class 5A
   Record    Pts    Prv
 1. Glades Central (15)   1-0          159    1     
 2. Miami Norland (1)   1-0          138    2     
 3. North Marion   1-0          129    3     
 4. Southeast   1-0          101    5     
 5. Pasco   1-0          86      6     
 6. Jesuit   0-1          70      4     
 7. Astronaut   1-0          57      8     
 8. Hallandale   1-0          41      9     
 9. Merritt Island   1-0          32      10   
10. Robinson   1-0          17      NR   
Others receiving votes: Lake Wales 16, Baker County 8, Godby 8, Lakewood 5, Plantation American Heritage 4, Clay 3, Miami Jackson 3, Bishop Kenny 2, Bishop Moore 1.

Class 4A
   Record    Pts    Prv
 1. Bolles School (13)   1-0          155    2     
 2. Cocoa (2)   0-2          128    1     
 3. Miami Washington (1)   1-0          127    3     
 4. Monsignor Pace   1-0          115    4     
 5. Lake Highland   1-0          73      NR   
Others receiving votes: Jones 15, Pine Crest 12, Gulliver Prep 9, Yulee 6.

Class 3A
   Record    Pts    Prv
 1. Delray American Heritage (9)   1-0          149    2     
 2. Fort Lauderdale University (5)   1-0          136    3     
 3. Ocala Trinity Catholic (1)   0-1          118    1     
 4. Trinity Christian-Jacksonville   1-0          116    T4   
 5. Berkeley Prep (1)   1-0          88      T4   
Others receiving votes: Madison County 15, Melbourne Central Catholic 6, Providence 6, Chaminade-Madonna College Prep 6.

Class 2A
   Record    Pts    Prv
 1. Jupiter Christian (10)   1-0          146    2     
 2. Warner Christian   1-0          128    3     
 3. Glades Day (2)   0-1          124    1     
 4. North Florida Christian (3)   1-0          123    4     
 5. Admiral Farragut (1)   1-0          104    5     
Others receiving votes: Carrollwood Day 9, University Christian 6,

Class A
   Record    Pts    Prv
 1. Jefferson County (11)   1-0          145    1     
 2. Northview (2)   1-0          121    2     
 3. Union County (2)   1-0          100    NR   
 4. The Villages   1-0          80      NR   
 5. Holmes County   1-0          55      NR   
Others receiving votes: Liberty County 53, Chipley 13, Jay 12, Hawthorne 8, Wildwood 7, Baker School 6.
 

Comments

Join the discussion: Click to view comments, add yours
Loading...