//comScore:

Associated Press preseason football poll

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

HomeTeam Hot Shots
Vote for the top male and female athletes from the bay area
Jessica Babcock, volleyball, River Ridge
Courtney Coleman, swimming, Shorecrest
Reagan Huet, volleyball, Bloomingdale
Connor McKay, swimming, Land O'Lakes
Ariana Mosley, volleyball, Tampa Prep
Anna Vollmer, volleyball, Calvary Christian
Diontae Johnson, football, Lennard
Ryan Marsh, football, Mitchell
Parker Phillips, swimming, Land O'Lakes
Dante Satcher, football, Countryside
Tyler Small, swimming, Indian Rocks Christian
Garrett Young, football, Cambridge Christian
 

Facebook

 
 

Tue. August 21, 2012 | Associated Press

Area teams dot the first state poll of the season, including a nod to defending state champion Plant at No. 1 in Class 8A. Area teams in bold, with first-place votes in parentheses.

Class 8A
 1. Plant (10)   117 
 2. Miramar (2)   105 
 3. Dr. Phillips   77   
T4. Christopher Columbus Catholic   57   
T4. Fletcher   57   
 6. Lake Brantley   45   
 7. DeLand   32   
 8. Seminole Ridge   31   
 9. Cypress Bay   28   
10. Miami Southridge   25   
Others receiving votes: Sandalwood 24, East Lake 20, Palm Beach Gardens 13, Apopka 8, Vero Beach 6, Palm Beach Central 5, Park Vista Community 4, Timber Creek 3, Olympia 2, Spruce Creek 1.

Class 7A
 1. Manatee (10)   112 
 2. Dwyer (1)   91   
 3. First Coast (1)   82   
 4. St. Thomas Aquinas   72   
 5. Lakeland   65   
 6. Fort Pierce Central   54   
 7. Evans   41   
 8. Countryside   38   
 9. Lincoln   28   
10. Kissimmee Osceola   17   
Others receiving votes: Fleming Island 15, Oviedo 10, Venice 10, Charlotte 6, Cooper City 5, Boyd Anderson 5, Royal Palm Beach 5, East Ridge 2, Edgewater 1, Port St. Lucie 1.

Class 6A
 1. Miami Central (8)   114 
 2. Armwood (4)   107 
T3. Gainesville   78   
T3. Mainland   78   
 5. Columbia   41   
 6. Winter Haven   37   
 7. Miami Northwestern   31   
 8. Belen Jesuit   28   
 9. St. Augustine   25   
10. Bartram Trail   22   
Others receiving votes: Naples 21, Palm Bay 15, Seabreeze 12, Pine Forest 12, Niceville 7, Pace 6, Sickles 6, Jefferson 5, South Fort Myers 3, Middleburg 3, Pensacola 2, Lake Gibson 2, Largo 2, Miami Carol City 2, New Smyrna Beach 1.

Class 5A
1. Miami Norland (5)   105 
 2. Glades Central (3)   92   
 3. Immokalee (3)   82   
 4. Palmetto (1)   77   
 5. Pasco   63 
 6. Plantation American Heritage   46   
 7. Jesuit   44 
 8. Bishop Kenny   37   
 9. Lake Wales   26   
10. Wakulla   25   
Others receiving votes: Robinson 23, North Marion 8, Hardee 6, Port Orange Atlantic 6, Godby 5, Miami Jackson 5, Ponte Vedra 5, West Florida 3, Rockledge 1, Matanzas 1.

Class 4A
1. Miami Washington (11)   109 
 2. Bolles School (1)   104 
 3. Cocoa   101 
 4. South Sumter   39   
 5. East Gadsden   27   
Others receiving votes: Yulee 26, Gulliver Prep 25, Dunbar 13, Raines 13, Jones 7, North Broward 6.

Class 3A
 1. Delray American Heritage (10)   116 
 2. Madison County (1)   101 
 3. University School   76   
 4. Berkeley Prep (1)   57   
 5. Trinity Christian-Jacksonville   45   
Others receiving votes: Chaminade-Madonna College Prep 22, Clearwater Central Catholic 21, Cardinal Newman 15, Ocala Trinity Catholic 15, Orlando The First Academy 12.

Class 2A
 1. North Florida Christian (8)   113 
 2. Glades Day (4)   108 
 3. Warner Christian   78   
 4. Admiral Farragut   55   
 5. Eagle's View   33   
Others receiving votes: Evangelical Christian 20, Dade Christian 15, Carrollwood Day 14, Jupiter Christian 13, FAMU Developmental Research 12, Lake Mary Prep 7, Victory Christian 6, Florida Air Academy 6.

Class A
 1. Union County (3)   102 
 2. Jefferson County (7)   88   
 3. Northview (2)   76   
 4. Trenton   75   
 5. Holmes County   58   
Others receiving votes: Chipley 52, Hawthorne 9, Crescent City 7, Dixie County 7, The Villages 6
 

Comments

Join the discussion: Click to view comments, add yours
Loading...