Associated Press state football poll, Week 4

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

HomeTeam Hot Shots
Vote for the top male and female athletes from the bay area
Angel Deng, East Lake tennis
Alexis Franco and Laurel Wanger, Largo tennis
Alexis Kilfoyl, Academy at the Lakes softball
Paige Leavy, Tampa Prep tennis
Desiree' Nathe, Bishop McLaughlin track
Erica Oosterhout, Plant tennis
Evan Holvoet, Canterbury tennis
Devonte Luis, Anclote track
Kevin Merrell, Steinbrenner track
Agie Moreno, Wiregrass Ranch tennis
Samson Moore, Gaither track
Dan Stefan, Boca Ciega tennis
 

Facebook

 
 

Mon. September 20, 2010 | Associated Press

The Associated Press top 10 state football poll, with first-place votes in parentheses, records, rating points and previous rankings. Area teams in bold

Class 6A
Record    Pts    Prv 
1. Miami Northwestern (12)   2-0          138    1     
2. Miami Central   2-1          121    2     
3. Dr. Phillips (2)   3-0          114    4     
4. Miramar   1-1          94      3     
5. Miami Southridge   3-0          80      6     
6. DeLand   3-0          69      7     
7. Winter Park   3-0          49      9     
8. Christopher Columbus Catholic   3-0          43      10   
9. Apopka   2-1          35      5     
10. Olympia   2-1          6        8     
Others receiving votes: Park Vista Community 6, Vero Beach 5, East Ridge 4, Lake Brantley 2, Plantation 2, Treasure Coast 1, Hialeah 1.

Class 5A
1. St. Thomas Aquinas (8)   2-0          134    1     
2. Manatee (6)   3-0          132    2     
3. Lakeland   3-0          110    4     
4. Blanche Ely   3-0          90      6     
5. Plant   2-1          82      3     
6. St. Petersburg   3-0          71      7     
7. Countryside   3-0          50      8     

8. Fleming Island   3-0          44      9     
9. Boyd Anderson   2-1          30      5     
10. First Coast   3-0          7     
(tie) Venice   2-1          7     
Others receiving votes: Melbourne 4, Bayside 3, Buchholz 2, Palm Harbor University 2, Riverview 1, Dillard 1.

Class 4A
1. Armwood (11)   3-0          136    1     
2. Dwyer (3)   2-1          127    2     
3. Charlotte   3-0          107    3     
4. Niceville   3-0          99      4     
5. Columbia   3-0          71      7     
6. Kathleen   2-1          63      6     
7. Palm Bay   2-1          57      8     
8. Edgewater   1-2          43      9     
9. New Smyrna Beach   2-1          22      5     
10. Lincoln   2-1          20      10   
Others receiving votes: Ridge Community 7, Cape Coral 7, Mosley 6, Largo 2, Leon 1, Sickles 1, Lake Gibson 1.

Class 3A
1. Jefferson (8)   2-0          133    1     
2. Pensacola (4)   3-0          124    2     
3. St. Augustine (1)   3-0          100    4     
(tie) Lake Wales (1)   2-0          100    3     
5. Miami Washington   3-0          89      5     
6. Fort Pierce Westwood   3-0          67      6     
7. Miami Belen Jesuit Prep   2-1          40      8     
8. Winter Haven   2-1          35      9     
9. Naples   3-0          23   
10. North Marion   2-1          18      10   
Others receiving votes: Miami Jackson 16, Miami Norland 15, Southeast 5, South Fort Myers 2, Ocala Vanguard 1, Sebring 1, Pasco 1.

Class 2A
1. Cocoa (11)   3-0          137    1     
2. Glades Central (3)   3-0          128    2     
3. Robinson   2-0          100    3     
4. Madison County   3-0          84      5     
5. Jones   3-0          79      4     
Others receiving votes: Jesuit 19, Baker County 7, Raines 6.

Class 2B
1. Bolles School (14)   3-0          140    1     
2. Pensacola Catholic   3-0          120    2     
3. Ocala Trinity Catholic   3-0          114    3     
4. University Christian   2-0          83      5     
5. Pahokee   2-1          27      4     
Others receiving votes: Lake Highland 24, Fort Lauderdale University 13, Union County 12, Taylor County 8, Monsignor Pace 7, Chaminade-Madonna College Prep 6, Gulliver Prep 6.

Class A
1. Fort Meade (13)   3-0          137    1     
2. Melbourne Central Catholic   2-0          112    3     
3. Trinity Christian-Jacksonville   1-2          77      2     
4. Delray American Heritage (1)   1-2          76      T4   
5. Berkeley Prep   2-1          39      T4   
Others receiving votes: Dade Christian 29, Clearwater Central Catholic 27, Liberty County 16, Providence 14, King's Academy 14, Vernon 7, Northview 6, Dixie County 6.

Class B
1. Jupiter Christian (14)   3-0          140    1     
2. Warner Christian   3-0          126    2     
3. Victory Christian   3-0          107    3     
4. Hawthorne   3-0          74      5     
5. Jefferson County   2-1          67      4     
Others receiving votes: Glades Day 28, Admiral Farragut 6, Lafayette 6, Out-of-Door Academy 6.
 

Comments

Join the discussion: Click to view comments, add yours
Loading...