Associated Press state football poll, Week 9

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

HomeTeam Hot Shots
Vote for the top male and female athletes from the bay area
Angel Deng, East Lake tennis
Alexis Franco and Laurel Wanger, Largo tennis
Alexis Kilfoyl, Academy at the Lakes softball
Paige Leavy, Tampa Prep tennis
Desiree' Nathe, Bishop McLaughlin track
Erica Oosterhout, Plant tennis
Evan Holvoet, Canterbury tennis
Devonte Luis, Anclote track
Kevin Merrell, Steinbrenner track
Agie Moreno, Wiregrass Ranch tennis
Samson Moore, Gaither track
Dan Stefan, Boca Ciega tennis
 

Facebook

 
 

Mon. October 25, 2010 | Associated Press

The Associated Press Top 10 Florida high school football poll, with first-place votes in parentheses, records, rating points and previous rankings. Area teams in bold:
Class 6A
 1. Miami Central (7)   6-1          132    1     
 2. Dr. Phillips (5)   7-0          130    2     
 3. Christopher Columbus Catholic (2)   7-0          116    3     
 4. Winter Park   7-0          97      4     
 5. Apopka   6-1          74      5     
T6. Miami Northwestern   5-2          59      7     
T6. Olympia   6-1          59      6     
 8. South Dade   6-1          48      8     
 9. DeLand   7-1          31      9     
10. Seminole Ridge   7-0          18      10   
Others receiving votes: Vero Beach 2, East Ridge 2, Sanford Seminole 1, Miami Southridge 1.

Class 5A
 1. St. Thomas Aquinas (10)   7-0          136    1     
 2. Manatee (4)   7-0          130    2     
 3. Lakeland   7-0          111    3     
 4. St. Petersburg   7-0          90      4     
 5. Countryside   8-0          78      5   

 6. Fleming Island   8-0          71      6     
 7. Plant   6-2          46      7     
 8. Blanche Ely   7-1          42      8     
 9. First Coast   8-0          36      10   
10. Boyd Anderson   6-2          18      9     
Others receiving votes: Venice 7, Fletcher 1, South Broward 1, Brandon 1, Bayside 1, Lake Worth 1.

Class 4A
 1. Armwood (9)   7-0          135    1     
 2. Dwyer (4)   6-1          129    2     
 3. Charlotte (1)   8-0          112    3     
 4. Palm Bay   7-0          94      4     
 5. Niceville   6-1          73      6     
 6. Fort Pierce Central   7-0          65      7     
 7. Pine Forest   6-2          56      9     
 8. Lake Gibson   6-1          49      8     
 9. Pace   6-2          21      5     
10. Kathleen   6-2          19      10   
Others receiving votes: Gainesville 8, Largo 6, East River 1, Edgewater 1, Cape Coral 1.

Class 3A
 1. Jefferson (10)   7-0          136    1     
 2. Pensacola (4)   7-0          130    2     
 3. St. Augustine   8-0          108    4     
 4. Miami Washington   7-1          90      5     
 5. Fort Pierce Westwood   6-0          61      6     
 6. Winter Haven   6-1          59      9     
 7. Naples   7-0          54      7     
 8. Miami Belen Jesuit Prep   6-1          46      8     
 9. Lake Wales   6-1          27      3     
10. North Marion   6-1          19      10   
Others receiving votes: South Fort Myers 16, Clay 8, Miami Norland 7, Southeast 5, Ocala Vanguard 1, Pasco 1, Jensen Beach 1, Archbishop McCarthy 1.

Class 2A
  1. Cocoa (13)   8-0          139    1     
 2. Madison County (1)   8-0          126    2     
T3. Jesuit   7-0          99      3     
T3. Jones   8-0          99      4     
 5. Glades Central   7-1          84      5     
Others receiving votes: Raines 13.

Class 2B
1. Bolles School (13)   8-0          139    1     
 2. Ocala Trinity Catholic (1)   8-0          117    3     
 3. Pensacola Catholic   8-0          113    2     
 4. Fort Lauderdale University   7-0          83      4     
 5. Monsignor Pace   6-0          67      5     
Others receiving votes: Taylor County 20, Island Coast 14, Lake Highland 7.

Class A
 1. Fort Meade (13)   7-0          137    1     
 2. Melbourne Central Catholic   6-0          114    2     
 3. Trinity Christian-Jacksonville   5-2          111    3     
 4. Providence   7-0          103    5     
 5. Berkeley Prep   5-2          36      4     
Others receiving votes: Dade Christian 24, Delray American Heritage (1) 22, Liberty County 7, The Villages 6.

Class B
 1. Warner Christian (12)   8-0          138    1     
 2. Victory Christian   7-0          114    2     
 3. Jupiter Christian (2)   5-1          107    3     
 4. Admiral Farragut   7-0          91      4     
 5. Jefferson County   6-2          59      5     
Others receiving votes: Lafayette 19, Evangelical Christian 18, Glades Day 8, Deltona Trinity Christian 6.

 

Comments

Join the discussion: Click to view comments, add yours
Loading...