//comScore:

Associated Press state football poll

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

HomeTeam Hot Shots
Vote for the top male and female athletes from the bay area
Jessica Babcock, volleyball, River Ridge
Courtney Coleman, swimming, Shorecrest
Reagan Huet, volleyball, Bloomingdale
Connor McKay, swimming, Land O'Lakes
Ariana Mosley, volleyball, Tampa Prep
Anna Vollmer, volleyball, Calvary Christian
Diontae Johnson, football, Lennard
Ryan Marsh, football, Mitchell
Parker Phillips, swimming, Land O'Lakes
Dante Satcher, football, Countryside
Tyler Small, swimming, Indian Rocks Christian
Garrett Young, football, Cambridge Christian
 

Facebook

 
 

Tue. September 14, 2010 | Associated Press

The Associated Press Top 10 Florida high school football poll, with first-place votes in parentheses, records, rating points and previous rankings. Area teams in bold:
Class 6A
Record    Pts    Prv 
 1. Miami Northwestern (12)   1-0          129    1     
 2. Miami Central   1-1          110    3     
 3. Miramar   1-1          106    2     
 4. Dr. Phillips (1)   2-0          87      5     
 5. Apopka   2-0          86      4     
 6. Miami Southridge   2-0          55      7     
 7. DeLand   2-0          53      6     
 8. Olympia   2-0          41      8     
 9. Winter Park   2-0          27   
10. Christopher Columbus Catholic   2-0          8     
Others receiving votes: Vero Beach 6, Plantation 2, Cypress Bay 2, Hialeah 2, Park Vista Community 1.

Class 5A
 1. St. Thomas Aquinas (8)   1-0          125    1     
 2. Manatee (5)   2-0          122    2     
 3. Plant   2-0          101    3     
 4. Lakeland   2-0          93      4     
 5. Boyd Anderson   2-0          75      5     
 6. Blanche Ely   2-0          60      6     
 7. St. Petersburg   2-0          54      7     
 8. Countryside   2-0          36      8     

 9. Fleming Island   2-0          25      10   
10. Buchholz   2-0          16   
Others receiving votes: Melbourne 2, Bayside 2, Hagerty 1, Palm Harbor University 1, Seabreeze 1, South Broward 1.

Class 4A
 1. Armwood (10)   2-0          127    1     
 2. Dwyer (3)   1-1          120    2     
 3. Charlotte   2-0          103    3     
 4. Niceville   2-0          89      4     
 5. New Smyrna Beach   2-0          73      5     
 6. Kathleen   1-1          60      6     
 7. Columbia   2-0          50      9     
 8. Palm Bay   2-0          33      10   
 9. Edgewater   1-1          24      7     
10. Lincoln   1-1          19      8     
Others receiving votes: Lake Gibson 7, Milton 5, Cape Coral 2, Mosley 1, Ridge Community 1, St. Cloud 1.

Class 3A
 1. Jefferson (9)   2-0          126    1     
 2. Pensacola (3)   2-0          107    3     
 3. Lake Wales (1)   1-0          105    2     
 4. St. Augustine   2-0          90      4     
 5. Miami Washington   2-0          84      5     
 6. Fort Pierce Westwood   2-0          58      7     
 7. Miami Jackson   2-0          46      9     
 8. Miami Belen Jesuit Prep   1-1          30      6     
 9. Winter Haven   1-1          19      8     
10. North Marion   1-1          13      10   
Others receiving votes: Miami Norland 8, Naples 8, Southeast 6, Hernando 5, South Fort Myers 5, Hallandale 3, Dunnellon 2.

Class 2A
T1. Cocoa (6)   2-0          123    2     
T1. Glades Central (7)   2-0          123    1     
 3. Robinson   1-0          95      3     
 4. Jones   2-0          75      5     
 5. Madison County   2-0          29   
Others receiving votes: Plantation American Heritage 20, Baker County 18, Jesuit 18, Raines 7, Astronaut 6, Godby 6.

Class 2B
 1. Bolles School (13)   2-0          130    1     
 2. Pensacola Catholic   2-0          114    2     
 3. Ocala Trinity Catholic   2-0          97      3     
 4. Pahokee   2-0          48   
 5. University Christian   1-0          25   
Others receiving votes: Chaminade-Madonna College Prep 20, Tampa Catholic 15, Fort Lauderdale University 13, Union County 12, North Broward 9, Taylor County 7, Mount Dora 6, Gulliver Prep 6, Monsignor Pace 6, Bradford 6, Cardinal Mooney 6.

Class A
1. Fort Meade (9)   2-0          123    2     
 2. Trinity Christian-Jacksonville (4)   1-1          116    1     
 3. Melbourne Central Catholic   2-0          98      3     
T4. Delray American Heritage   1-1          73      4     
T4. Berkeley Prep   2-0          73      5   
Others receiving votes: Dixie County 12, Liberty County 7, Dade Christian 6, Vernon 6, The Villages 6.

Class B
  1. Jupiter Christian (13)   2-0          130    1     
 2. Warner Christian   2-0          116    2     
 3. Victory Christian   2-0          91      5     
 4. Jefferson County   1-1          62      3     
 5. Hawthorne   2-0          40   
Others receiving votes: Glades Day 37, Deltona Trinity Christian 19, Admiral Farragut 19, Evangelical Christian 6.
 

Comments

Join the discussion: Click to view comments, add yours
Loading...