Associated Press Week 6 football poll

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

HomeTeam Hot Shots
Vote for the top male and female athletes from the bay area
Angel Deng, East Lake tennis
Alexis Franco and Laurel Wanger, Largo tennis
Alexis Kilfoyl, Academy at the Lakes softball
Paige Leavy, Tampa Prep tennis
Desiree' Nathe, Bishop McLaughlin track
Erica Oosterhout, Plant tennis
Evan Holvoet, Canterbury tennis
Devonte Luis, Anclote track
Kevin Merrell, Steinbrenner track
Agie Moreno, Wiregrass Ranch tennis
Samson Moore, Gaither track
Dan Stefan, Boca Ciega tennis
 

Facebook

 
 

Mon. September 30, 2013 | Associated Press

The Associated Press top 10 Florida high school football poll, with first-place votes in parentheses, records, rating points and previous rankings. Area teams in bold:

Class 8A
Record  Pts Prv
1. Manatee (14)                               5-0     158 1   
2. Miramar (1)                                5-0     141 2   
3. Apopka (1)                                 5-1     128 3   
4. Dr. Phillips                               5-0     106 6   
5. Fort Pierce Central                        4-0     84 7   
6. South Dade                                 5-0     83 8   
7. Vero Beach                                 4-0     61 9   
8. Lake Mary                                  4-0     42 10  
9. Plant                                      3-1-1   29 4   
10. West Orange                                5-0     28 NR  
Others receiving votes: Deerfield Beach 8, Oviedo 7, Charles Flanagan 3, First Coast 1, Park Vista Community 1.

Class 7A
1. St. Thomas Aquinas (11)                    3-1     150 1    
2. Dwyer (4)                                  5-0     145 2    
3. East Lake                                  5-0     130 3    
4. Sickles                                    4-0     106 4  
 
5. Lakeland                                   5-0     98 5    
6. Fleming Island                             5-0     68 7    
7. Niceville (1)                              5-0     67 9    
8. Fletcher                                   3-1     46 8    
9. Lincoln                                    3-2     22 6    
10. Kissimmee Osceola                          3-2     12 10   
(tie)Viera                                     3-2     12 NR   
Others receiving votes: Plantation 7, Port Charlotte 6, Pinellas Park 3, Plant City 3, Kathleen 3, Tampa Bay Tech 2.

Class 6A
1. Miami Central (12)                         3-1     155 1    
2. Columbia (2)                               5-0     139 2    
3. Armwood (2)                                5-0     138 3    
4. Heritage                                   5-0     93 6    
5. Venice                                     4-1     69 8     
6. Jefferson                                  3-1     62 4    
7. Largo                                      4-1     60 7    
8. Hallandale                                 5-0     50 9    
9. Mainland                                   4-1     45 5    
10. Citrus                                     4-0     17 NR   
Others receiving votes: Naples 16, Seabreeze 9, Lake Gibson 8, Bayside 6, Ed White 5, Miami Carol City 5, Miami Northwestern 1, Escambia 1, Gainesville 1.

Class 5A
1. Miami Jackson (12)                         3-1     145 1    
2. West Florida (1)                           4-0     142 2    
3. Pensacola Catholic                         5-0     120 3    
4. Godby (2)                                  3-1     104 4    
5. Plantation American Heritage               4-1     88 6    
6. Wakulla                                    5-0     76 5    
7. Merritt Island (1)                         5-0     75 7    
8. Cardinal Gibbons                           5-0     58 8    
9. Rickards                                   4-0     27 NR   
10. Bishop Kenny                               3-0     25 10   
Others receiving votes: South Sumter 13, Palm Bay 5, Bishop Moore 1, Lakewood 1.

Class 4A
1. Miami Washington (16)                      5-0     160 1   
2. Fort Lauderdale University                 5-0     144 2   
3. Cocoa                                      3-1     122 3   
4. Raines                                     3-1     96 5   
5. Gulliver Prep                              5-0     93 4   
 Others receiving votes: Bolles School 25.

Class 3A
1. Trinity Christian-Jacksonville (16)        4-0     160 1  
2. Tampa Catholic                             4-1     142 2  
3. Clearwater Central Catholic                4-1     119 4  

4. Delray American Heritage                   3-2     66 5  
5. Ocala Trinity Catholic                     3-2     46 3  
Others receiving votes: Lakeland Christian 44, Melbourne Central Catholic 17, King's Academy 14, Fort Meade 13, Frostproof 7, Trinity Prep 6, Westminster Christian 6.

Class 2A
1. North Florida Christian (15)               4-0     158 2  
2. Champagnat Catholic                        5-0     140 3  
3. Warner Christian                           4-1     122 4  
4. University Christian (1)                   3-2     104 1  
5. Glades Day                                 5-0     80 5  
Others receiving votes: First Baptist 36.

Class A
1. Union County (14)                          5-0     155 1  
2. Blountstown (2)                            5-0     145 2  
3. Dixie County                               3-0     108 4  
4. Lafayette                                  4-0     104 3  
5. Chiefland                                  5-0     84 NR
Others receiving votes: Liberty County 18, Chipley 14, Trenton 12.
 

Comments

Join the discussion: Click to view comments, add yours
Loading...