//comScore:

Class 2A/2B all-state football

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

HomeTeam Hot Shots
Vote for the top male and female athletes from the bay area
Jessica Babcock, volleyball, River Ridge
Courtney Coleman, swimming, Shorecrest
Reagan Huet, volleyball, Bloomingdale
Connor McKay, swimming, Land O'Lakes
Ariana Mosley, volleyball, Tampa Prep
Anna Vollmer, volleyball, Calvary Christian
Diontae Johnson, football, Lennard
Ryan Marsh, football, Mitchell
Parker Phillips, swimming, Land O'Lakes
Dante Satcher, football, Countryside
Tyler Small, swimming, Indian Rocks Christian
Garrett Young, football, Cambridge Christian
 

Facebook

 
 

Tue. February 9, 2010 | Times Staff

The Class 2A  and 2B all-state football teams as  selected by Florida's prep sports writers. Area players in bold

Class 2A
First Team
Offense

QB L.J. Thomas, QB, Belle Glade Glades Central, 6-0, 175, Sr.
RB Chevelle Buie, Cocoa, 5-9, 175, Jr.
RB Marcus Shaw, Arcadia DeSoto, 5-10, 190, Sr.
RB Sony Michel, American Heritage, 5-11, 180, 8th
WR Javon Bell, Jacksonville Ribault, 6-1, 175, Sr.
WR Chris St. Hilaire, Tallahassee Godby, 5-9 165 Sr.
TE Clive Walford, Belle Glade Glades Central,  6-5 240 Sr.
ATH Greg Dent, Belle Glades Central, 5-11, 182, Sr.
ATH Matt Younger, Cocoa, 6-1, 185, Sr.
OL Ronald Patrick, Cocoa, 6-2, 260, Sr.
OL Jeffrey Philibert, Belle Glade Glades Central, 6-0, 245, Jr.
OL Joey Dukes, Live Oaks Suwannee, 6-6, 275, Sr.
OL Tavadis Glenn, Jacksonville Raines,  6-5, 265, Sr.
OL Josh Woods, Cocoa, 6-4 290 Sr.
PK Cody Bell, Cocoa, PK, Jr.
Defense
DL Darious Cummings, Titusville Astronaut, Sr.
DL Robert Way, DE, Glades Central, 6-2, 190, Jr.
DL Marcus Bean, DE, Boynton Beach, 6-3, 215, Sr.
DL Ra'shawde Myers, Cocoa, 6-2, 220, Sr.
DL Louis Nix, Jacksonville Raines, 6-2, 310, Sr.
DL Ethan Munson, Baker County, 6-2, 270, Sr.
LB Jamarious Rowley, Belle Glade Glades Central, 5-9, 185, Jr.
LB Tevin Newman, Robinson, 6-2, 185, Jr.
LB Anthony Joiner, Cocoa, 5-11, 215, Sr.  .
DB Darvin Ruise, Baker County, 6-2, 215, Sr.
DB Travis Bell, Belle Glade Glades Central, 6-2, 190, Sr.
ATH Nickell Robey, Frostproof (5-8, 165, Sr.)
P Tripp Prevatt, Live Oaks Suwannee, 5-9, 165, Sr.

Second Team
Offense

QB Dennis Andrews, Tallhassee Godby,  6-0 170 So.
RB Jalen Singleton, Orlando Bishop Moore, Sr., 5-4, 145, Sr.
RB Antwon Chisholm, Belle Glade Glades Central, 5-9, 180, Sr.
WR Shawn Corker, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, 6-1, 185, Sr.
ATH Nate Perera, Orlando Bishop Moore, 6-3, 195, Sr.
ATH Frankie Williams, Robinson, 5-9, 180, Jr.
WR Chris Theodore, Port Orange Atlantic, 6-4, 200, Sr.
OL Andrew Meddaugh, Robinson, 6-3, 245, Jr.
OL Sam Goode, Jacksonville, 6-3, 285, Sr.
OL Bobby Hart, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, 6-3, 265, Jr.
OL Colton Odom, Rockledge,  6-5, 300, Sr.
K Tyler Feely, Jesuit, 6-0, 155, Sr.
Defense

DL Michael Smith, Belle Glade Glades Central, 6-3, 230, Sr.
DL Isiah Corbett, Belle Glade Glades Central, 6-1, 250, Sr.
DL Dalton Wertz, Arcadia DeSoto, 6-2, 280, Jr.
DL DJ Woods, Robinson, 6-4, 220, Sr.
LB Fred Griggs, Tallahassee Rickards, 5-10, 195, Sr.
LB Courtney Reid, Space Coast, Sr.
LB Adam McCrory, Jesuit, 6-1, 205, Sr.
LB Nick Martinez, Bushnell South Sumter,  6-0, 210, Sr.
LB Brandon Denmark, Tallahassee Rickards, 6-4, 215, Sr.
DB E.J. Johnson, Cocoa, 6-2, 190, Sr.
DB Justin Hampton, Madison County, 5-9, 180, Sr.
DB Garrett Smith, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, 5-10, 170, Sr.

Honorable Mention
QB Angelo Warner, Orlando Jones, 6-1, 190, Jr.
QB Blake Rice, Robinson, 5-10, 165, Jr.
QB Sean Washington, Port Orange Atlantic, Jr.
RB Daryeon Chance, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, Sr.
WR Stacy Robinson, Orlando Jones, 6-2, 220, Sr.
WR Julian Smith, St. Petersburg Catholic, 6-3, 180, Sr.
WR Ruben Gonzalez, Robinson, 6-3, 190, Jr.
WR Eddie Smith, Frostproof, 5-7 185 Sr.
ATH Ezai Youyoute, Wauchula Hardee,  5-10 175 Sr.
DL Jakari Thomas, Tallhassee Godby, 6-0 200 So.
DL Demetrius Cherry, Frostproof, (6-5, 240, Sr.
WR Andre Zander, Live Oaks Suwannee, 6-4, 190, Jr.
DL Tre Robinson, Live Oaks Suwannee, 5-11, 290, Jr.
LB C.J. Morgan, Frostproof, 6-2, 195, Sr.
LB Mike McCrimon, Bushnell South Sumter, 6-2, 210, Sr.
LB Joseph Harmon, American Heritage, 6-0, 215, Sr.
DL Justin Goldberg, American Heritage, 5-10, 220, Sr.
DB Garrett Smith, Fort Lauderale Cardinal Gibbons, 5-11, 170, Sr.
DB Ralph Williams, Rockledge, DB, Sr.
DB T.J. Davis, Tallahassee Godby, 6-0, 175, So.

Class 2B
First Team
Offense

QB Chandler Carr, Bolles, QB, Sr.
RB Garrett Hammett, West Nassau, RB, Sr.
RB: Kedrick Rhodes, Trinity, 5-11, 175, Sr.
RB Hank McCloud, Tampa Catholic, 5-8, 180, Sr.
WR Chris Dunkley, WR, Pahokee, 6-0, 175, Sr.
WR Kadron Boone, Ocala Trinity, 6-1, 195, Sr.
WR Reggie King, Taylor County, 6-3, 188, Sr.
ATH Shaun White, Pensacola Catholic HS, 6-0, 183, Jr.
OL Chaz Green, Tampa Catholic, 6-6, 295, Sr.
OL Cody Baker, West Nassau, Sr.
OL Jordan White, Williston, 6-3, 320, Sr.
OL Matt Thomas, Fort White, 6-3, 270, Sr.
OL Antonio Ford, Pahokee, 6-3, 280, Sr.
PK: Frankie Velez, Ocala Trinity, 5-10, 180, Sr.
Defense
DL Aaron Lynch, Cape Coral Island Coast, 6-5, 240, Jr.
DL David Leopard, Ocala Trinity, 6-2, 250, Sr.
DL Doral Willis, Pahokee, 6-1, 300, Sr.
DL Lonnie Gosha, Lake Butler Union County, 6-3, 256, Jr.
LB Zachary Allen, Pahokee, 6-1, 190, Sr.
LB Issac Dixon, Miami Pace, 6-0, 195, Sr.
LB Josh Hood, Jacksonville Bolles, 6-0, 215, Sr.
LB Ruben Narcisse, Hollywood Chaminade, 6-1, 210, Sr.
DB Chris Johnson, Ocala Trinity, 5-10, 185, Jr.
DB Jonathan Aiken, Hollywood Chaminade, Jr.
DB Vladimir Rock, North Broward Prep, 5-9, 175, Sr.
DB Merrill Noel, Pahokee, 5-10, 165, Sr.
DB Jeremi Wilkes, Tampa Catholic, 5-9, 175, Sr.
ATH Isaac Floyd, Williston, 6-1, 200, Sr.
P Chase Varnedore, Tallahassee Florida, 5-10, 160, Sr.
Second Team
Offense

QB Michael Strauss, Miami Gulliver Prep, 6-2. 190, Sr.
RB Derrick Henry, Yulee, 6-1, 220, Fr.
RB Deonte Welch, Williston, 6-1, 185, Sr.
RB Fred Pickett, Pahokee, 5-11, 170, Sr.
RB Marquis Sumler, Pensacola Catholic, 5-9, 180, Jr.
WR De’Joshua Johnson, Pahokee, 5-11, 165, Sr.
WR Jay Herndon, Jacksonville Bolles, 6-1, 180, Sr.
WR Tacoi Sumler, Miami Gulliver Prep, Jr.
ATH Jerrard Randall, Hollywood Chaminade, 6-2, 184, Jr.
OL Shaman Richardson, Ocala Trinity, 5-11, 265, Jr.
OL Travis Bridges, Hollywood Chaminade, 6-3, 275, Sr.
OL Brent Benedict, Jacksonville Bolles, Sr.
OL Keenan Kelly, Ocala Trinity, Sr.
OL Zachary Soto, Miami Pace, Sr.
OL Willie Huggins, Clewiston, 6-2, 187, Sr.
K Pat Gay, Hollywood Chaminade, 5-7, 150, Jr.
Defense
DL Desmond Kearse, Fort Myers Dunbar,  6-2, 180, Sr.
DL Grant Burke, North Broward Prep, 6-0, 260, Jr.,
DL Boris Hadley, Newberry, 5-9, 230, Sr.
DL DL Jabhari Bishop, Taylor County, 6-0 260 Sr.
DL D.J. Pettway, Pensacola Catholic, 6-3, 255, Jr.
LB Mark Pantages, Ocala Trinity, 6-2, 205, Sr.
LB Brandon Mendoza, Tampa Catholic, 5-11, 205, Sr.
LB Sam Miller, Miami LaSalle, 5-9 175 Sr.
LB Garrett Davis, Tallahassee Florida, 6-2, 215, Sr.
DB Jordan Ozerities, Mount Dora, 5-10, 190, Sr.
DB Desmond Cooper, Jacksonville Bolles,  6-2, 190, Sr.
DB Desmond Holmes, Williston, 5-11, 185, Jr.
DB Jabari Gorman, Miami Monsignor Pace, 5-10, 180 Jr.
ATH Daniel Jones, Tallahassee Florida, 5-11, 175, Sr.
P Ty Crowley, Perry Taylor County, 6-2, 185, Sr.
Honorable mention
QB Stephen Morris,  Miami Monsignor Pace, 6-2, 185, Sr.
QB Brandon Doughty, North Broward Prep, 6-4, 195, Sr.
QB Chris Alexander, Lake Butler Union County, 6-0, 190, Sr.
QB Bobby Borcky, Orlando Lake Highland Prep, 6-2, 185, Sr.
QB Christian Green, Tampa Catholic, 6-2, 200, Sr.
RB Terry Murphy, Ocala Trinity, 5-8, 215, Sr.
RB Jawan Jamison, Jacksonville Bolles, 5-9, 190, Sr.
RB Cedrick Walker, Miami Gulliver Prep, 5-9, 170, Jr.
TE: Rafael Ciafardini, Ocala Trinity, 6-3, 225, Jr.
WR: David Thomas, Ocala Trinity,5-10, 170, Jr.
WR Ryan Latner, Keystone Heights, 6-0, 170, Jr.
OL Chris White, Mulberry, 6-2, 241, Sr.
OL Levaris Sims, Ocala Trinity, 6-1, 265, Sr.,
OL Aaron Mondshine, Pine Crest, 6-4, 295, Sr.
OL Ryan Ellison, North Broward Prep, 6-4, 250, Sr.
OL Brandon Reaney-Graham, University, 6-2, 260, Sr.
ATH D.J. King, Williston, 6-0, 175, Sr.
ATH Chris Milton, Pensacola Catholic, 5-8, 168, Jr.
ATH Yance Enoch, Newberry, 6-0, 170, Sr.
ATH Antoine Tharpe, Coral Springs Charter, 5-11, 180, Sr.,
ATH Alexis Blake, Fort White, 5-9, 160, Sr.
DL Tevin Westbrook, Fort Lauderdale Pine Crest, 6-6, 255, Jr.,
DL Kyle Williams, Keystone Heights, 5-11, 245, Sr.
DL David Perry, University School, 6-5, 227, Sr.,
DL Jarrod Jackson, Bradford, 6-0, 242, Sr.
DL Bryan Bosworth, Cape Coral Island Coast, 6-1, 275, Jr.
LB Hans Louis, Hollywood Chaminade, 6-1, 220, Sr.
LB Chadd Buchholz, Newberry, 6-0, 210, Sr.
LB Roy Blake, Fort White, 6-2, 205, Sr.
LB: Cameron Hartley, North Broward Prep, 6-0, 230, Sr.,
DB Toney Brown, Mulberry, 5-10, 175, Sr.
DB Sam Gervais, Miami La Salle, 5-10, 180, Sr.
DB Whitney Sherry, Hollywood Chaminade, 6-0, 180, Sr,
DB Zach McCarrell, Orlando Lake Highland Prep, 6-0, 190, Sr.
DB Antwain Mathews, East Gadsen, Sr.

Comments

Join the discussion: Click to view comments, add yours
Loading...