//comScore:

District cross country: Shorecrest sweeps A-9 meet

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Fri. November 2, 2012 | Bob Putnam | Email

LARGO — There was an impressive group of boys and girls runners in Friday’s Class A, District 9 meet at Taylor Park.
Shorecrest, however, made sure it was not much of a competition.

When the gun sounded in each race, a group of fleet-footed Chargers broke for the lead and separated from the pack. As expected, Shorecrest’s girls dominated, taking five of the top nine spots to win the team title with 24 points, 59 ahead of runnerup St. Petersburg Catholic.

The boys race was tighter with the Chargers winning with 49 points, outscoring Admiral Farragut and St. Petersburg Catholic, who each had 80.

“I was very pleased with the way both of our teams ran,” Shorecrest coach Jeff Raab said. “Our girls have been running strong all year, but I was a little nervous about the boys because I knew it would be a little bit closer.”

The Chargers had the top two girls runners, Alex Eaton (18 minutes, 47 seconds) and Olivia Rovin (19:28). Teammates Savannah Broome (20:46) and Kai Greenlees (21:06) were fifth and seventh, respectively.

The Barons’ Kylie Eaton broke up the pack of Charger runners by finishing eighth in 21:29.

In the boys race, Shorecrest’s Ross Porter and Keswick Christian’s Jacob Endrulat, who had battled in private school races all season, staged another dual Friday. Porter won in 16:28, three seconds ahead of Endrulat.

Admiral Farragut’s Patrick McNamara (16:59) and Nima Behesti (17:09), were third and fifth.

2A-10: At Oscar Scherer Park in Venice, Lakewood’s boys finished second (70 points) behind Hardee (48). The Spartans got top-15 finishes from DeVontae Persha (fourth, 18:32.76) and Jason Scott (11th, 19:41.30). Spoto’s Antwau Whittington was sixth in 19:00.54. Lehigh’s Christian Vazquez was the top boys runner (16:58.35).    

For the girls, no local team placed in the top three but there were key individual performances from Spoto’s Kela Nelson, who finished second in 23:33.45, and Lakewood’s Shandra Gordon, sixth in 24:27.42. Bradenton Southeast won the meet, behind individual champion Zoe Hawkins-Smyk (23:27.07).

Comments

Join the discussion: Click to view comments, add yours
Loading...