//comScore:

District track: Woodard shines for Sharks

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Wed. April 18, 2012 | Joey Knight | Email

District track: Woodard shines for Sharks

RIVERVIEW — For all practical intents, Faith Woodard’s most daunting adversary Wednesday was a stiff, steady wind from the west.

“On that backside it’s ridiculous,” Riverview’s 6-foot-2 junior said. “It’s like you’re not even moving.”

Turned out, the wind could only slow the inevitable —- a dominant Woodard performance — at the Class 4A, District 7 meet on an overcast day at Spoto High.

Last year’s 4A runnerup in the high jump, Woodard won her signature event as well as the 400 meters, finished runnerup by two-hundredths of a second in the 100, and ran second leg on the Sharks’ triumphant 4x400 relay team.

Her 28 points — 38 if you count the relay victory — helped propel Riverview to a runner-up finish. Sarasota Riverview coasted to the title with 218 points, 113 more than the Sharks. The Rams also won the boys crown.

Bloomingdale junior Julie Roggeman (800) and Riverview sophomore Maia Carter (300 hurdles) were the only other local girls champions.

On the boys side, Sharks senior Michael Babinec nearly upstaged Woodard in the distance action, winning the 1,600 and 3,200 and running a leg on the 4x800 team that placed fourth. Babinec was the only runner to eclipse 10 minutes in the longer event, finishing in 9:55.10.

Babinec’s teammate, Polk State-bound basketball star Jamal Evans, won the long jump with a 6-foot effort. Bloomingdale sophomore Andrew LeBlanc won the 800 and ran anchor on the Bulls’ triumphant 4x800 relay team. Newsome sophomore Todd Jackson won the 400.

Class 4A, District 7
(at Spoto)

Girls
Team Results:
Sarasota Riverview (SR) 218, Riverview (R) 105, Bradenton Manatee (M) 70, North Port (NP) 68.5, Newsome (N) 36.5, Bloomingdale (B) 26
Individuals: Pole vault_Madison Schmidt (SR) 10-0, Bianca Hampson (SR) 8-0, Kyra Ambrioso (SR) 8-0, Scarlett Davis (NP) 7-6; Discus_Chelsea Gobourne (SR) 119-11, Kehtura Merrick (SR) 109-0, Jordan Setliff (SR) 108-0, Kamiya Davis (M) 98-2; Shot put_Teirra Wetherell (M) 36-1 1/2, Elise Hinson (SR) 34-8 3/4, Darion Watkins (M) 32-10 3/4, Alison Gollnick (SR) 32-6; High jump_Faith Woodard (R) 5-0, Ravyn Thomas (R) 4-10, Damia Pendergrass (NP) 4-10, Sierra Jennings (NP) 4-10; Long jump_Charisa Powell (SR) 16-5, Damia Pendergrass (NP) 15-10.75, Sierra Jennings (NP) 15-7.5, Brianna Robertson (N) 14-10; Triple jump_Elise Hinson (SR) 34-4, Gabrielle Falco (SR) 31-10, Talia Falco (SR) 31-6.5, Cassidy Howard (R) 31-1; 100_Deja Rodgers (M) 12.53, Faith Woodard (R) 12.55, Destriney Fleming (R) 12.62, Tyra Johnson (N) 13.01; 200_Deja Rodgers (M) 26.24, Destriney Fleming (Sr) 26.9, Charisa Powell (SR) 27.25, Tyra Johnson (N) 27.48; 400_Faith Woodard (R) 59.00, Hannah Loss (SR) 1:00.23, Ravyn Thomas (R) 1:00.87, Sierra Jennings (NP) 1:01.97; 800_Julie Roggeman (B) 2:24.76, Patricia Lewis (SR) 2:27.32, Abigail Hagan (SR) 2:28.03, Ashlynn Straughan (NP) 2:28.43; 1600_Abigail Hagan (SR) 5:23.91, Sarah Miller (SR) 5:27.81, Kayla Miller (SR) 5:34.13, Brianna Jackson (N) 5:40.23; 3200_Sarah Miller (SR) 12:05.13, Kayla Miller (SR) 12:24.22, Chinami Wade (SR) 12:30.35, Brianna Jackson (N) 12:34.70;
100 hurdles_Damia Pendergrass (NP) 15.37, Maia Carter (R) 15.72, Elise Hinson (Sr) 15.87, Gabrielle Falco (SR) 16.61; 300 hurdles_Maia Carter (R) 46.57, Lindsay Hahn (M) 47.22, Amber Thomas (NP) 49.81, Chelsea Gobourne (SR) 50.83; 4x100 relay_Manatee 49.14, Riverview 51.01, Newsome 52.37, Sarasota Riverview 52.51; 4x400 relay_Riverview 4:10.80, Sarasota Riverview 4:18.33, North Port 4:22.64, Bloomingdale 4:24.74; 4x800 relay_Sarasota Riverview 10:09.14, Bloomingdale 10:20.10, Riverview 10:21.08, Newsome 10:21.51

Boys
Team Results:
Sarasota Riverview (SR) 122, North Port (NP) 96, Riverview (R) 92, Bradenton Manatee (M) 90, Newsome (N) 67, Bloomingdale (B) 57
Individuals: Pole vault_Jacob Humphrey (SR) 12-0, Beau Amuso (SR) 11-6, Jacob Steinfath (NP) 11-6, Connor Sharpe (N) 10-6; Discus_Darren Hendricks (NP) 150-04, Willie Smith (SR) 138-2, Heath Thomas (SR) 126-8, William Glesge (NP) 120-10; Shot put_Derrick Calloway (M) 54-1 3/4, Kelvin Carter (M) 51-3/4, Jaylin Vereen (R) 46-1, Willie Smith (SR) 45-3; High jump_Jamal Evans (R) 6-0, Luke Hogue (NP) 6-0, Marquis Newell (SR) 6-0, Kody Haley (B) 5-10; Evenson Marcial (NP) 20-5;Long jump_Marquis Newell (SR) 21-0.5, Todd Flournoy (R) 20-9.5, Gerard Trott (B) 20-5.25, Triple jump_Richie James (SR) 42-00, Evenson Marcial (NP) 40-9, Luke Hogue (NP) 40-5.5, Daren Ardis (M) 40-0; 100_Brandon Carnes (M) 10.55, Lasand Washington (R) 10.92, Aaron Wade (N) 10.92, Allezo McArn (R) 10.99; 200_Brandon Carnes (M) 22.06, Lasand Washington (R) 22.61, Aaron Wade (N) 22.77, Kyle Wilson (N) 22.94; 400_Todd Jackson (N) 49.74, Richie James (SR) 50.44, Roshoir Elliott (M) 50.90, Darrian Mabrey (M) 51.78; 800_Andrew LeBlanc (B) 1:58.81, Kevin Heron (B) 2:00.85, Justin Martinez (N) 2:03.40, Jack Dunn (SR) 2:04.19; 1600_Michael Babinec (R) 4:34.66, Lars Benner (N) 4:36.02, Ryan Chadderton (B) 4:49.33, Matthew LeBlanc (B) 4:50.79; 3200_Michael Babinec (R) 9:55.10, Lars Benner (N) 10:06.87, David Gardner (NP) 10:26.67, Anthony Scott (M) 10:29.33; 110 hurdles_Ro'derick Spears (NP) 15.16, Jackson Linn (SR) 15.32, Slyweste Augustyn (NP) 15.96, Jack McDaniel (SR) 16.04; 300 hurdles_Ro'derick Spears (NP) 40.10, Jackson Linn (SR) 42.18, Javonte Nunn (SR) 42.76, Nick Petival (M) 42.94; 4x100 relay_Manatee 42.43, Sarasota Riverview 43.44, Riverview 43.76, Newsome 44.11; 4x400 relay_Manatee 3:29.00, Bloomingdale 3:31.15, Riverview 3:31.27, North Port 3:31.48; 4x800_Bloomingdale 8:17.60, Newsome 8:22.40, Sarasota Riverview 8:31.00, Riverview 8:34.87

Comments

Join the discussion: Click to view comments, add yours
Loading...