//comScore:

Fearless predictions for the 2014 football season

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

HomeTeam Hot shots: Nominations for Feb. 21-27
Vote for the top male and female athletes from the bay area
Jordan Broderick, softball, Seminole
Daneesha Davidson, track, Hillsborough
Aubrey Ehlers, softball, Dunedin
Ashley Gentz, track, Nature Coast
Lizzie Jackson, softball, Bloomingdale
Brook Schwaner, softball, River Ridge
Andrew Abbott, baseball, Alonso
Travis Bianco, basketball, St. Petersburg
David Kornitzer, track, Newsome
Jacob Mohr, wrestling, Boca Ciega
Storm Schenk, wrestling, Mitchell
Justin Young, baseball, Hernando
 

Facebook

 
 

Thu. August 28, 2014 | Times Staff

Ray Ray McCloud IIIRyan DavisJeff SmithJames PensylDonavan HaleDeon CainChristian PellageBowman ArchibaldAndrew Ivie

Our staff writers gaze a bit into the future, offer their thoughts on the players and teams from around our coverage area who will have a big 2014 season: 

FEARLESS PREDICTIONS 

John C. Cotey
Pinellas: Gibbs makes the playoffs.
Hillsborough: Tampa Catholic’s Nate Craig is starting at quarterback by Week 3.
North Suncoast: Pasco beats South Sumter.

Kelly Parsons
Pinellas: Countryside will make the playoffs, stealing a spot from Pinellas Park or East Lake.
Hillsborough: Hillsborough will upset Armwood in the 6A region semifinal. 
North Suncoast: Wiregrass Ranch will have its first winning season since 2010.

Rodney Page
Pinellas: The county will again have a team playing for a state championship. 
Hillsborough: Lennard will win more games (four) than in the past three seasons combined (three).
North Suncoast: Ridgewood makes the playoffs for the first time since 2007.

Bob Putnam
Pinellas: Clearwater will snap an 11-game skid dating to 2012 and win at least three games.
Hillsborough: For the first time in five seasons, Leto will win a game on the field.
North Suncoast: River Ridge will make the playoffs for the first time since 1998. 

PLAYER OF THE YEAR

John C. Cotey
Pinellas: Ryan Davis, Lakewood
Hillsborough: Deon Cain, Tampa Bay Tech 
North Suncoast: Bowman Archibald, Pasco

Rodney Page
Pinellas: Donavan Hale, Largo
Hillsborough: Ray Ray McCloud III, Sickles 
North Suncoast: Andrew Ivie, Pasco

Kelly Parsons
Pinellas: Ryan Davis, Lakewood
Hillsborough: Ray Ray McCloud III, Sickles
North Suncoast: James Pensyl, Land O’Lakes

Bob Putnam
Pinellas: Jeff Smith, Clearwater Central Catholic
Hillsborough: Ray Ray McCloud III, Sickles
North Suncoast: Christian Pellage, Nature Coast

TOP RUSHER

John C. Cotey
Pinellas: Michael Ford, Tarpon Springs
Hillsborough: Patrick Brooks, Plant 
North Suncoast: Glass Wilson, Ridgewood

Kelly Parsons
Pinellas: Michael Ford, Tarpon Springs
Hillsborough: Ray Ray McCloud III, Sickles
North Suncoast: Nathan Johnson, Sunlake

Rodney Page
Pinellas: Donte Maxson, Pinellas Park
Hillsborough: Ray Ray McCloud III, Sickles
North Suncoast: Glass Wilson, Ridgewood

Bob Putnam
Pinellas: Michael Ford, Tarpon Springs
Hillsborough: Ray Ray McCloud, Sickles
North Suncoast: Nathan Johnson, Sunlake 

TOP PASSER

John C. Cotey
Pinellas: Tyrie Adams, Dixie Hollins
Hillsborough: Garrett Young, Cambridge Christian 
North Suncoast: James Pensyl, Land O’Lakes

Kelly Parsons
Pinellas: Ryan Davis, Lakewood
Hillsborough: Dwayne Lawson, Hillsborough 
North Suncoast: James Pensyl, Land O’Lakes

Rodney Page
Pinellas: Ryan Davis, Lakewood
Hillsborough: Dwayne Lawson, Hillsborough
North Suncoast: James Pensyl, Land O’Lakes

Bob Putnam
Pinellas: Donavan Hale, Largo
Hillsborough: Garrett Young, Cambridge Christian
North Suncoast: James Pensyl, Land O’Lakes

TOP RECEIVER

John C. Cotey
Pinellas: Chris Ryan, Countryside
Hillsborough: Doug Sandberg, Bloomingdale 
North Suncoast: Ethan Weilant, Land O’Lakes

Kelly Parsons
Pinellas: George Campbell, East Lake
Hillsborough: Jahrvis Davenport, Robinson
North Suncoast: Kamal Wells, Land O’Lakes

Rodney Page
Pinellas: Chris Ryan, Countryside
Hillsborough: Nate Craig, Tampa Catholic
North Suncoast: Ethan Weilant, Land O’Lakes

Bob Putnam
Pinellas: George Campbell, East Lake
Hillsborough: Jordan Reed, Plant
North Suncoast: Ethan Weliant, Land O’Lakes

TOP DEFENSIVE PLAYER

John C. Cotey
Pinellas: Carson Lydon, East Lake
Hillsborough: Nick Mosco, Jesuit 
North Suncoast: Andrew Ivie, Pasco

Kelly Parsons
Pinellas: Jonathan Crawford, Largo
Hillsborough: Jordan Griffin, Armwood
North Suncoast: Bowman Archibald, Pasco

Rodney Page
Pinellas: Jordan Edwards, Lakewood
Hillsborough: Byron Cowart, Armwood
North Suncoast: Bowman Archibald, Pasco

Bob Putnam
Pinellas: Carson Lydon, East Lake
Hillsborough: Byron Cowart, Armwood
North Suncoast: Jaye Miner, Wiregrass Ranch

SURPRISE TEAM

John C. Cotey
Pinellas: Boca Ciega
Hillsborough: Newsome
North Suncoast: River Ridge

Kelly Parsons
Pinellas: Gibbs
Hillsborough: King
North Suncoast: Gulf

Rodney Page
Pinellas: Dunedin
Hillsborough: Lennard
North Suncoast: River Ridge

Bob Putnam
Pinellas: Clearwater
Hillsborough: Lennard
North Suncoast: Nature Coast

Comments

Join the discussion: Click to view comments, add yours
Loading...