//comScore:

Hillsborough boys region soccer capsules

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

HomeTeam Hot Shots
Vote for the top male and female athletes from the bay area
Haydyn Gibson, golf, Osceola
Ariana Mosley, volleyball, Tampa Prep
Samantha Schlesman, volleyball, Seminole
Sarah Sprauge, volleyball, Sunlake
Kara Wilkins, swimming, Sunlake
Ashley Zagers, golf, Cambridge Christian
Bruce Anderson, football, Newsome
Christopher Faddoul, football, Wiregrass Ranch
Josh Joy, football, Keswick Christian
Todd Sims, football, Spoto
Zach Weaver, cross country, Pasco
Louis Zervos, football, Tarpon Springs
 

Facebook

 
 

Mon. January 31, 2011 | Joey Knight | Email

All matches Thursday at 7 p.m.

Class 6A

Bloomingdale (15-2-3) at Countryside (21-1-1)

Winner faces: Sarasota Riverview-Wharton winner

Who’s hot: Bloomingdale — F Tevin Gage (13 goals in past seven matches); Countryside — Cougars defense (16 shutouts)

Sarasota Riverview (9-5-3) at Wharton (10-10-1)

Winner faces: Bloomingdale-Countryside winner

Who’s hot: Riverview — Rams backfield (allowed one goal in past two district tournament matches); Wharton — F Konner Dozark (two assists in district title match)

Class 5A

Durant (12-7-2) at Central (9-7-3)

Winner faces: Springstead-Newsome winner

Who’s hot: Durant — it varies (four players have at least 24 points); Central — F Omar Odulaja (four goals in past two district tournament matches)

Springstead (11-2-4) at Newsome (13-5-3)

Winner faces: Durant-Central winner

Who’s hot: Springstead — its corner kick (Eagles scored off two Jay Delnnocentiis corner kicks to win their district semifinal); Newsome — MF Skylar Wilks (four goals in three district tournament matches)

Naples Gulf Coast (7-9-5) at Sickles (17-6-3)

Winner faces: Gaither-Punta Gorda Charlotte winner

Who’s hot: Gulf Coast — GK Eric Scott (1.33 GAA); Sickles — F Gavin O’Malley (two goals in district final)

Gaither (15-4-3) at Punta Gorda Charlotte (16-2-2)

Winner faces: Naples Gulf Coast-Sickles winner

Who’s hot: Gaither — F Zach Wheeler (22 goals, 12 assists); Charlotte — F Enrique Lopes (scored lone goal in district title match)

Class 4A

Bradenton Lakewood Ranch (18-4-3) at Jesuit (24-4)

Winner faces: Steinbrenner-Palmetto winner

Who’s hot: Lakewood Ranch — F Marco Padilla (hat trick in district semifinals); Jesuit — F Brett Durrance (five goals in three district tournament matches)

Steinbrenner (15-4-2) at Palmetto (10-7-4)

Winner faces: Bradenton Lakewood Ranch-Jesuit winner

Who’s hot: Steinbrenner — F Connor Fleming (hat trick in district semifinals, goal in final); Palmetto — defense (Tigers allowed one goal in three district tournament matches)

Class 3A

Frostproof (14-5-2) at Berkeley Prep (16-3-2)

Winner faces: Clearwater Central Catholic-Mulberry winner

Who’s hot: Frostproof — n/a (Bulldogs shut out by Mulberry in district final); Berkeley Prep — F Kurt Akman (hat trick in district semifinals, goal in final)

Class 2A

Shorecrest (9-9-2) at Tampa Prep (15-4-1)

Winner faces: Bishop McLaughlin-Bradenton St. Stephen’s winner

Who’s hot: Shorecrest — n/a (Chargers coming off 5-0 loss to Bradenton St. Stephen’s); Tampa Prep — F Jordan Hayes (five goals in two district tournament matches)

Comments

Join the discussion: Click to view comments, add yours
Loading...