//comScore:

Holiday basketball schedule

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Fri. December 30, 2011 | Times Staff

Holiday basketball schedule

Winter break is fast approaching and that can only mean one thing: holiday basketball tournaments. Here's a roundup of local boys and girls tournaments in the bay area over the next few weeks. If we're missing a schedule, send it to hometeam@tampabay.com.

Boys

Bright House Holiday Tournament
Where: Clearwater High
Dec. 17: Gibbs vs. Bloomingdale, 2; Sarasota Riverview vs. Gateway (Pa.), Clearwater vs. Alonso, 5; Boca Ciega vs. Nature Coast, 6:30
Dec. 19: Gateway vs. Bogie, 3; Alonso vs. Bloomingdale, 4:30; Riverview vs. Nature Coast, 6; Gibbs vs. Clearwater, 7:30
Dec. 20: Boca Ciega vs. Bloomingdale, 3; Alonso vs. Gateway, 4:30; Clearwater vs. Nature Coast, 6:30; final, Gibbs vs. Sarasota Riverview, 8:15

Bishop McLaughlin Christmas Tournament
Where: Bishop McLaughlin Catholic
Dec. 17: Seven Rivers vs. Carrollwood Day, 1; Out-of-Door vs. Academy at the Lakes, 2:45; Santa Fe Catholic vs. St. Stephen’s, 4:30; Bishop McLaughlin vs. Keswick Christian, 6:15
Dec. 19: consolations, 2 and 3:45; semifinals, 5:30 and 7:15
Dec. 20: consolations, 2, 3:45 and 5:30; final, 7:15

Bay Classic Christmas Tournament
Where: Bayshore Christian
Dec. 19: Tampa Bay Christian vs. Lakeside Christian, 5; Victory Christian vs. Bayshore Christian, 7
Dec. 20: consolation game, 5; final, 7

Berkeley Basketball Invitational
Where: Berkeley Prep
Dec. 19: East Bay vs. St. Petersburg, 3; Wharton vs. Admiral Farragut, 4:30; Vero Beach vs. Strawberry Crest, 6; Berkeley Prep vs. Lakeland, 7:30
Dec. 20: East Bay vs. Admiral Farragut, 3; Strawberry Crest vs. Lakeland, 4:30; St. Petersburg vs. Wharton, 6; Vero Beach vs. Berkeley Prep, 7:30
Dec. 21: consolation games, 3, 4:30 and 6; Wharton vs. Vero Beach, final, 7:30

Mustang Christmas Tournament
Where: Northside Christian
Dec. 19: Upperman (Tenn.) vs. Osceola, 11:30; Tenoroc vs. Indian Rocks Christian, 2:30; Largo vs. Plantation American Heritage, 7; Palm Harbor University vs. Northside Christian, 8:30
Dec. 20: consolation games, 1 and 2:30; semifinals, 7 and 8:30
Dec. 21: consolation games, 11:30, 2:30 and 5:30; final, 8:30

Seffner Holiday Classic
Where: Seffner Christian
Dec. 19: Wesley Christian (Ky.) vs. McKeel Academy, 5:30; Landmark Christian vs. Seffner, 7
Dec. 20: consolation game, 5:30; final, 7

Shorecrest Holiday Tournament
Where: Shorecrest Prep
Dec. 20: Osceola vs. East Lake, 3:30; Jacksonville Creekside vs. Pinellas Park, 5; Parkside (Ontario) vs. Dunedin, 6:30; Canterbury vs. Shorecrest, 8
Dec. 21: consolation games, 3:30 and 5; semifinals, 6:30 and 8
Dec. 22: consolation games, Osceola vs. Canterbury, 3:30, Creekside vs. Dunedin, 5 and East Lake vs. Parkside, 6:30; final, Pinellas Park vs. Shorecrest, 8

Jesuit Invitational
Where: Jesuit High
Dec. 20: Mitchell vs. Durant, 6; Armwood vs. Jesuit, 7:30
Dec. 21: consolation game, 6; final, 7:30

City of Tampa Championship
Where: Tampa Prep
Dec. 21: Blake vs. Chamberlain, 3; Tampa Catholic vs. Sickles, 4:30; Robinson vs. Plant, 6; King vs. Tampa Prep, 7:30
Dec. 22:  Blake vs. Robinson, 3 and Sickles vs. King, 4:30; semifinals, Tampa Catholic vs. Chamberlain, 6 and Plant vs. Tampa Prep, 7:30
Dec. 23: consolation games, Sickles vs. King, 3, Blake vs. Robinson, 4:30 and Plant vs. Chamberlain, 6; Tampa Prep vs. Tampa Catholic, final, 7:30

Northeast Christmas Invitational
Where: Northeast High
Dec. 26: Sunlake vs. Largo, 4; Newsome vs. Northeast, 5:30; Wharton vs. Dixie Hollins, 7; Tampa Bay Tech vs. Lakewood, 8:30
Dec. 27: consolation games, 4 and 5:30; semifinals, 7 and 8:30
Dec. 28: consolation games, 4, 5:30 and 7; final, 8:30

Buffalo Wild Wings Holiday Classic
Where: Alonso
Dec. 27: Riverview vs. Robinson, noon; Wesley Chapel vs. Armwood, 1:45; King vs. Gaither, 3:30, Leto vs. Alonso, 5:15
Dec. 28: consolation games, noon and 1:45; semifinals, 3:30 and 5:15
Dec. 29: consolation games, 2 and King vs. Armwood, 3:45; Robinson vs. Alonso, final, 5:30

Ram Classic
Where: Ridgewood
Dec. 28: East Lake vs. Brandon, 2; Clearwater vs. George Jenkins, 3:45; Southeast vs. Anclote, 5:30; St. Petersburg Catholic vs. Ridgewood, 7:15
Dec. 29: consolation games, 2 and 3:45; semifinals, Clearwater vs. Bradenton Southeast, 5:30 and St. Petersburg Catholic vs. East Lake, 7:15
Dec. 30: consolation games, Anclote vs. Brandon, 2, Lakeland George Jenkins vs. Ridgewood, 3:45 and Bradenton Southeast vs. St. Petersburg Catholic, 5:30; Clearwater vs. East Lake, final, 7:15

Suncoast Classic
Where: Keswick Christian
Dec. 28: Brooks-DeBartolo vs. Shorecrest, 11:30; Carrollwood Day vs. Mount Dora, 2:30; Agape Christian vs. Tarpon Springs, 5:30; Calvary Christian vs. Keswick, 8:30
Dec. 29: consolation games, 1 and 2:30; semifinals, 7 and 8:30
Dec. 30: consolation games, 11:30, 2:30 and 5:30; final, 8:30

Girls
Mustang Christmas Tournament
Where: Northside Christian
Dec. 19: Upperman (Tenn.) vs. Countryside, 10; Creekside vs. Spoto, 1; Siegal (Tenn.) vs. Seven Rivers, 4; Osceola vs. Northside, 5:30
Dec. 20: consolation games, 10 and 11:30; semifinals, 4 and 5:30
Dec. 21: consolation games, 10, 1 and 4; final, 7

Jaguar Holiday Classic
Where: Academy of the Holy Names
Dec. 27: East Bay vs. St. Petersburg Catholic, 2:30; Academy at the Lakes vs. Plant, 4; Brooks-DeBartolo vs. Durant, 5:30; Tampa Prep vs. Holy Names, 7
Dec. 28: consolation games, 2:30 and 4; semifinals, 5:30 and 7
Dec. 29: consolation games, 2:30, 4, and 5:30; Plant vs. Academy of the Holy Names, final, 7
Dec. 30: Plant vs. Academy of the Holy Names, final, 1

Suncoast Classic
Where: Keswick Christian
Dec. 28: Calvary Christian vs. East Lake, 10; Hawthorne vs. Mount Dora, 1; Sarasota Christian vs. Seminole, 4; Keswick Christian vs. TBD, 7
Dec. 29: consolation games, 10 and 11:30; semifinals, 4 and 5:30
Dec. 30: consolation games, 10, 1 and 4; final, 7
 

Comments

Join the discussion: Click to view comments, add yours
Loading...