//comScore:

North Suncoast track notes

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

HomeTeam Hot Shots
Vote for the top male and female athletes from the bay area
Madison Epperson, softball, Tampa Catholic
Jen Kistemaker, track, Osceola
Emily Merino, softball, Tarpon Springs
Madisyn Palmer, softball, River Ridge
Jasha Patrick, track, Hernando
Julia Schifino, softball, Academy of the Holy Names
Jordan Butler, baseball, Alonso
Anthony Crandon, track, Northeast
Felix Dieguez, baseball, Leto
Franklin German, baseball, Bishop McLaughlin
Tyler Hawks, baseball, River Ridge
George Koulianos, baseball, Indian Rocks Christian
 

Facebook

 
 

Mon. March 22, 2010 | Izzy Gould | Email

Three North Suncoast girls teams finished in the top 10 of Saturday's USF/Steinbrenner Invitational.

Wesley Chapel's girls had the best showing with third place. Zephyrhills took sixth and Wiregrass Ranch took eighth. Mitchell and Land O'Lakes each tied for 11th.

Strong individual performances included Nicole Woodard (Land O'Lakes) with first place in the high jump (5 feet), and second in the long jump (16-03.00).

Mitchell junior Kelli Williams won the 1,600 (5:18.72) and was second in the 800 (2:25.12).

Wesley Chapel senior Shantel Houston won the triple jump (35-05), and finished fourth in the 100 hurdles (15.90). Wildcats senior Dana Cannon was second in the 400 (59.23).

Zephyrhills senior Lindsay Arnold won the 100 hurdles (15.03), and Bulldogs junior Jamisha Parker finished second in the 100-meter dash (12.54) after leading in the preliminaries.

For the boys, Mitchell finished 12th overall followed by Zephyrhills (14th) and Wiregrass Ranch (19th).

Mitchell junior Ricky Trinidad was second in the 200 (22.43) followed by Zephyrhills sophomore Jamal Roberts (22.57). Trinidad also finished fourth in the 100 (11.09), and Roberts was fifth (11.29).

Bishop McLaughlin senior Connor Bauer was third in the 1,600 (4:26.17).

igould@tampabay.com

Comments

Join the discussion: Click to view comments, add yours
Loading...