//comScore:

Track: Northside girls break through at Ed Wells/Kiwanis Invitational

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

HomeTeam Hot Shots
Vote for the top male and female athletes from the bay area
Jessica Babcock, volleyball, River Ridge
Courtney Coleman, swimming, Shorecrest
Reagan Huet, volleyball, Bloomingdale
Connor McKay, swimming, Land O'Lakes
Ariana Mosley, volleyball, Tampa Prep
Anna Vollmer, volleyball, Calvary Christian
Diontae Johnson, football, Lennard
Ryan Marsh, football, Mitchell
Parker Phillips, swimming, Land O'Lakes
Dante Satcher, football, Countryside
Tyler Small, swimming, Indian Rocks Christian
Garrett Young, football, Cambridge Christian
 

Facebook

 
 

Wed. March 21, 2012 | Bob Putnam | Email

Track: Northside girls break through at Ed Wells/Kiwanis Invitational

CLEARWATER — After two years of frustrating finishes, Northside Christian won the girls team title Tuesday at the 50th Ed Wells Kiwanis Invitational, scoring 101 points to end Lakewood’s two-year reign.

The Mustangs, thanks to superior depth, had more than enough to beat Largo and Osceola, who each scored 66. The Spartans were fourth with 61.5.

Initially, Northside coach Jeff Goodwin did not know if he would have enough after losing sprinter Ariana Taylor, who was out of town on a mission trip.

“I really had to rely on my seniors,” Goodwin said. “They are the backbone of the team and I told them if we’re going to win this meet, they’re going to have to do it themselves.”

No Mustang senior had a stronger performance than Katelyn Greenleaf, who was named MVP of the girls meet. For the fifth straight year, Greenleaf won the 1600 (5 minutes, 10.78 seconds) and 3200 (11:55.09) and ran a 2:22 split on the anchor leg of the 4x800 relay to help Northside win in 10:08.19.

Her time in the 1600 broke her own meet record she set last season.

“I wanted to come in and set the record in the 1600 again,” Greenleaf said. “I took it hard in that race. I wanted to try for the record in the 3200 but I just couldn’t do it.”

Victoria Goodwin also won multiple titles for the Mustangs, taking first in the 100 hurdles (15.57) and 300 hurdles (46.52) and the first leg on the winning 4x400 relay (4:05.99).

Northside’s biggest challenge came from the Packers, who got a big lead in the field events due in large part to the performance of Daisha Brown, a champion in the long jump (16-5) and triple jump (36-0). Pinellas Park’s Jasmine Laska won the shot put (31-9) and discus (121-9 ¾).

On the boys side, Lakewood scored 110 to win the team title, ending Countryside’s four-year run as champions.

The Spartans’ Shaquem Griffin won the triple jump (44-9) and discus (140-8) and ran the opening leg on the winning 4x100 (42.44) and 4x400 (3:23.52) relay teams.

Gibbs’ Taryvon Bromell, who won the 100 (10.90) and 200 (22.40), was named the boys MVP.

At Clearwater

Girls
Team scores
Northside Christian 101, Largo 66, Osceola 66, Lakewood 61.5, Pinellas Park 59.5, Palm Harbor U 54, Clearwater 41.5, East Lake 33, Boca Ciega 32.5, Seminole 32, Northeast 25, Dunedin 25, Countryside 19, Gibbs 14, Tarpon Springs 14, St. Petersburg 13, Dixie Hollins 5

Results
100 - Keys (Lw) 12.67, Olds (Ns) 12.74, Mouton (PHU) 13.14; 200 - Olds (Ns) 25.86, Simpkins (PP) 26.06, Allen (Lw) 26.19; 400 - Lombard (PHU) 1:00.80, Demuth (Sem) 1:00.87, Avers (Clw) 1:00.99; 800 - Irwin (Osc) 2:22.62, Levine (Lar) 2:23.95, Konstanovic (Lar) 2:25.47; 1600 - Greenleaf (Ns) 5:10.78, Irwin (Osc) 5:21.10, Spring (Ne) 5:29.59; 3200 - Greenleaf (Ns) 11:55.09, Irwin (Osc) 12:09.79, Condon (Ne) 12:11.56; 100 hurdles - Goodwin (Ns) 15.57, Cook-Martin (BC) 16.38, Nelson (EL) 16.67; 300 hurdles - Goodwin (Ns) 46.52, Funderburk (Lw) 47.54, Welsh (Dun) 47.83; 4x100 - Lakewood 49.42, Pinellas Park 50.98, Palm Harbor U 51.06; 4x400 - Northside Chr. 4:05.99, Lakewood 4:08.00, Largo 4:08.73; 4x800 - Northside Chr. 10:08.19, Largo 10:14.02, East Lake 10:29.75; High jump - Cube (Osc) 5-2, Martinez (TS) 5-2, Welsh (Dun) 5-0; Pole vault - O’Donoghue (Clw) 11-0, Vivlamore (PP) 10-0; Long jump - Brown (Lar) 16-5, Olds (Ns) 16-2, Jackson (Cs) 15-4; Triple jump - Brown (Lar) 36-0, Cook-Martin (BC) 35-5, Jackson (Cs) 35-0.5; Shot put - Laska (PP) 31-9, Fitts (Lar) 30-6.5, Mullen (Clw) 30-4.5; Discus - Laska (PP) 121-9 ¾, 92-4 ½, Middlebrooks (BC) 90-2 ½

Boys
Team scores

Lakewood 110, Boca Ciega 75, Dunedin (71, Gibbs 64, East Lake 48.5, Countryside 46, Largo 40, St. Petersburg 38, Northside Christian 35, Seminole 27, Palm Harbor U 25, Pinellas Park 24, Northeast 20, Osceola 20, Clearwater 12, Dixie Hollins 5.5.

Results
100 - Bromell (Gi) 10.90, Little (Lw) 11.17, Griffin (Lw) 11.19; 200 - Bromell (Gi) 22.40, President (BC) 22.57, Jones (SP) 22.62; 400 - Koehl (Dun) 50.26, Cleveland (Lw) 51.56, Smith (Gi) 51.65; 800 - Montanari (Ns) 2:00.64, Persha (Lw) 2:01.26, Williams (Cs) 2:02.44; 1600 - Maciolek (Dun) 4:35.24, McKenna (Cs) 4:35.75, Hudak (Sem) 4:37.07; 3200 - Homme (Sem) 9:57.75, McKenna (Cs) 10:08.29, Maciolek (Dun) 10:11.15; 110 hurdles - Middleton (Dun) 15.53, Daniels (Gi) 15.54, Thomas (EL) 15.78; 300 hurdles - Holmes (Lw) 40.08, Hunter (PHU) 40.96, Berry (Gi) 41.22; 4x100 - Lakewood 42.44, Boca Ciega 42.86, Gibbs 42.91; 4x400 - Lakewood 3:23.52, Northside Chr. 3:29.50, Boca Ciega 3:32.52; 4x800 - Northside Chr. 8:23.27, Lakewood 8:24.99, Pinellas Park 8:41.02; High jump - Harding (BC) 5-8, Tunceren (Clw) 5-6, Brinson (BC) 5-6; Pole vault - Ellis (SP) 13-0, Reyes (PP) 11-6, Waters (Osc) 11-0; Long jump - Mayes (Lw) 21-3, Jones (SP) 20-4 ½, Davis (BC) 20-4 ½; Triple jump - Griffin (Lw) 44-9, Scott (EL) 44-0, Griffin (Lw) 43-9; Shot put - Boutzoukas (PHU) 43-11 ¾, Kerr (SP) 43-7, Barker (Lar) 43-5 ¾; Discus - Griffin (Lw) 140-8, Leshore (BC) 127-4, Brown (Lar) 124-11

Comments

Join the discussion: Click to view comments, add yours
Loading...