Scoreboard

Tweet the scores!

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

HomeTeam Hot Shots
Vote for the top male and female athletes from the bay area
Angel Deng, East Lake tennis
Alexis Franco and Laurel Wanger, Largo tennis
Alexis Kilfoyl, Academy at the Lakes softball
Paige Leavy, Tampa Prep tennis
Desiree' Nathe, Bishop McLaughlin track
Erica Oosterhout, Plant tennis
Evan Holvoet, Canterbury tennis
Devonte Luis, Anclote track
Kevin Merrell, Steinbrenner track
Agie Moreno, Wiregrass Ranch tennis
Samson Moore, Gaither track
Dan Stefan, Boca Ciega tennis
 

Facebook

 
 

Swimming: District A-8

Saturday, Oct. 31, 2009

Girls:

Team scores- Shorecrest Prep 557, Northside Chr. 327, SP Catholic 259, St. Stephen's Episcopal 239, Canterbury 175, Out-of-Door 142, Cardinal Mooney 136, Indian Rocks Chr. 135, Keswick Chr. 74, Admiral Farragut 64, Bradenton Chr. 23, Sarasota Chr. 6

Individuals: 200 yard medley relay- 1. Shorecrest (Shea, Tripp, Piper, Andrews) 1:57.74, 2. SP Catholic (Lopez, McCann, Montchal, Petrillo) 2:05.76, 3. St. Stephen's (A. Berdusco, E. Berdusco, Pol, Zalepuga) 2:06.90, 4. Cardinal Mooney (Carag, Doyle, Kontor, Garcia) 2:10.57; 200 yard freestyle- 1. Andrews (SHOR) 1:57.69, 2. Alexander (SHOR) 1:59.88, 3. A. Berdusco (STEPH) 2:02.06, 4. Petrillo (SPC) 2:02.67; 200 yard IM- 1. Piper (SHOR) 2:11.25, 2. E. Berdusco (STEPH) 2:22.02, 3. Hoeppner (SHOR) 2:30.23, 4. Jahn (SHOR) 2:36.91; 50 yard freestyle- 1. Scott (NORTH) 26.36, 2. McCann (SPC) 27.22, 3. Kline (SHOR) 27.44, 4. Pol (STEPH) 27.56; Diving- 1. Stein (SHOR) 448.55, 2. Mixa (SPC) 423.65, 3. Thigpen (SHOR) 391.70, 4. Kelshaw (NORTH) 378.55; 100 yard butterfly- 1. E. Berdusco (STEPH) 1:03.14, 2. Thigpen (SHOR) 1:07.23, 3. McQueen (CBURY) 1:08.97, 4. Adly (IRC) 1:09.28; 100 yard freestyle- 1. St. Louis (NORTH) 53.35, 2. Petrillo (SPC) 56.05, 3. Shea (SHOR) 56.68, 4. Tripp (SHOR) 57.28; 500 yard freestyle- 1. Andrews (SHOR) 5:10.17, 2. A. Berdusco (STEPH) 5:22.12, 3. Alexander (SHOR) 5:27.59, 4. Csubak (STEPH) 5:59.72; 200 yard freestyle relay- 1. Northside Chr. (St. Louis, Schmidt, Scott, Caldwell) 1:44.42, 2. Shorecrest (Tripp, Alexander, Kline, Thigpen) 1:46.96, 3. SP Catholic (Lopez, McCann, Montchal, Petrillo) 1:50.68, 4. Cardinal Mooney (Garcia, Fields, Carag, Kontor) 1:51.72; 100 yard backstroke- 1. Piper (SHOR) 57.56, 2. Shea (SHOR) 1:02.44, 3. Schmidt (NORTH) 1:05.59, 3. Caldwell (NORTH) 1:05.59; 100 yard breastroke- 1. St. Louis (NORTH) 1:06.05, 2. Tripp (SHOR) 1:14.31, 3. McCann (SPC) 1:15.70, 4. Bone (OOD) 1:17.69; 400 yard freestyle relay- 1. Shorecrest (Piper, Shea, Alexander, Andrews) 3:42.66, 2. Northside Chr. (St. Louis, Scott, Schmidt, Caldwell) 3:47.78, 3. St. Stephen's (Csubak, Zalepuga, Subbiondo, Carrassi) 4:22.64, 4. Canterbury (McQueen, Richstein, Wolf, Jones) 4:27.61.

Boys:

Team scores- Cardinal Mooney 395, Shorecrest Prep 301, Admiral Farragut 259, St. Stephen's Episcopal 204, SP Catholic 192, Indian Rocks Chr. 160, Northside Chr. 132, Canterbury 102, Keswick Chr. 88, Sarasota Chr. 63, Out-of-Door 62

Individuals- 200 yard medley relay- 1. Shorecrest (Farese, Vestergaard, Grant, Izzo) 1:53.19, 2. Admiral Farragut (Liu, Ward, Murphy, Van Antwerpen) 1:53.96, 3. St. Stephen's (Kazokas, Berdusco, Nora, Wijesinghe) 1:54.60, 4. Indian Rocks Chr. (N. Alonso, J. Alonso, T. Ferguson, R. Ferguson) 1:54.70; 200 yard freestlye- 1. Ceddia (CARD) 1:41.33, 2.Farese (SHOR) 1:50.64, 3. Berdusco (STEPH) 1:53.88, 4. Cone (ADMIR) 1:54.22; 200 yard IM- 1. N. Alonso (IRC) 2:03.93, 2. Gutierrez (CARD) 2:04.13, 3. Bucken (SARA) 2:13.60, 4. Vestergaard (SHOR) 2:18.09; 50 yard freestlye- 1. Izzo (SHOR) 22.98, 2. Runyan (ADMIR) 23.96, 3. Petrillo (SPC) 24.34, 4. T. Ferguson (IRC) 24.95; Diving- 1. Stein (SHOR) 449.60, 2. Kezar (STEPH) 305.30; 100 yard butterfly- 1. Gutierrez (CARD) 57.98, 2. Krebs (CARD) 1:00.40, 3. Grant (SHOR) 1:03.05, 4. Murphy (ADMIR) 1:03.48; 100 yard freestyle- 1. Kazokas (STEPH) 49.17, 2. Rheinlander (SARA) 50.81, 3. Izzo (SHOR) 50.85, 4. Petrillo (SPC) 53.91; 500 yard freestlye- 1. Ceddia (CARD) 4:30.28, 2. Farese (SHOR) 4:57.61, 3. M. Berdusco (STEPH) 4:58.02, 4. Cone (ADMIR) 5:10.86; 200 yard freestyle relay- 1. Cardinal Mooney (Ceddia, Krebs, Sipe, Gutierrez) 1:35.83, 2. Admiral Farragut (Cone, Runyan, Van Antwerpen, Murphy) 1:35.93, 3. Indian Rocks Chr. (T. Ferguson, J. Alonso, R. Ferguson, N. Alonso) 1:38.15, 4. SP Catholic (Chase, Farnan, Ettel, Petrillo) 1:38.72; 100 yard backstroke- 1. Kazokas (STEPH) 54.78, 2. Rheinlander (SARA) 56.94, 3. Chase (SPC) 1:03.64, 4. Krebs (CARD) 1:04.37; 100 yard breastroke- 1. N. Alonso (IRC) 1:04.27, 2. T. Ferguson (IRC) 1:10.69, 3. Vestergaard (SHOR) 1:10.90, 4. Ward (ADMIR) 1:11.12; 400 yard freestyle relay- 1. Cardinal Mooney (Ceddia, Krebs, McGrail, Gutierrez) 3:28.90, 2. Admiral Farragut (Cone, Runyan, Murphy, Liu) 3:37.89, 3. St. Stephen's (Kazokas, Berdusco, Nora, Wijesinghe) 3:44.39, 4. Shorecrest (Izzo, Farese, Grant, Vestergaard) 3:44.82.

Permalink

Teams