//comScore:

Scoreboard

Tweet the scores!

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

HomeTeam Hot Shots
Vote for the top male and female athletes from the bay area
Madison Conway, swimming, Wiregrass Ranch
Shyanne Dove, golf, Mitchell
Bailey Hertenstein, cross country, Riverview
Kelsy Holbert, golf, Steinbrenner
Haydyn Gibson, golf, Osceola
Ashley Zagers, golf, Cambridge Christian
Blake Dyer, golf, St. Petersburg
Tyler Bakich, golf, Newsome
Emir Muratovic, swimming, Ridgewood
Brandon Swift, football, Palm Harbor University
Naejaun Jackson, football, Sunlake
Quentin Poteralski, football, Steinbrenner
 

Facebook

 
 

Swimming: PCAC

Saturday, Sept. 29, 2012

Pinellas County Athletic Conference Girls team scores 1. Palm Harbor U 449, 2. East Lake 334, 3. Osceola 288, 4. Countryside 222, 5. Seminole 194, 6. St. Petersburg 186, 7. Northeast 179, 8. Clearwater 121, 9. Lakewood 118, 10. Dunedin 84, 11. Tarpon Springs 44, 12. Largo 26, 13. Boca Ciega 22, 14. Pinellas Park 16, 15. Dixie Hollins 12. Boys team scores 1. Palm Harbor U 512, 2. East Lake 317.5, 3. Seminole 262, 4. Countryside 245, 5. Northeast 210, 6. Lakewood 182, 7. St. Petersburg 140.5, 8. Osceola 129, 9. Tarpon Springs 70, 10. Boca Ciega 67, 11. Pinellas Park 43, 12. Largo 40, 13. Clearwater 20, 14. Dunedin 16, 15. Dixie Hollins 12. Girls results 200 Medley Relay: East Lake (Hubbard, Burch, Pickrem, Turek) 1:52.91, Palm Harbor U (Perrotti, Omeara, Mayer, McIntosh) 1:53.45, Osceola (Wittman, Koda, Tournant, Sawyer) 1:56.95; 200 Freestyle: Turek (EL) 1:50.82, Wittman (Osc) 1:54.47, Finke (Cs) 1:55.74; 200 IM: Pickrem (EL) 2:02.74, Freeman (PHU) 2:16.15, Marckese (SP) 2:16.94; 50 free: McIntosh (PHU) 24.70, L. McIntosh (PHU) 24.72, Kehoe (SP) 25.07; 100 Butterfly: Perrotti (PHU) 59.44, Kehoe (SP) 1:00.90, Dymarek (Lw) 1:01.91; 100 Freestyle: Turek (EL) 53.04, Hall (Cs) 53.17, McIntosh (PHU) 54.82; Diving: Gonzalez (EL) 413.60, Dawson (Sem) 413.20, Emery (Dun) 375.80; 500 Freestyle: S. Finke (Cs) 4:59.71, Wittman (Osc) 5:03.21, A. Finke (Cs) 5:03.34; 200 Free Relay: Palm Harbor U (Kovac, Omeara, McIntosh, L. McIntosh) 1:42.51, Countryside (Finke, A. Finke, Smythe, Hall) 1:43.79, Osceola (Jones, Carrier, Nesto, Sawyer) 1:47.29; 100 Backstroke: Pickrem (EL) 56.17, Perrotti (PHU) 58.67, Marckese (SP) 1:01.45; 100 Breaststroke: Dymarek (Lw) 1:08.87, Koda (Osc) 1:11.74, Omeara (PHU) 1:11.92; 400 Free Relay: East Lake (Hubbard, Pickrem, Kennedy, Turek) 3:39.33, Palm Harbor U (Perrotti, Mayer, Hample, Freeman) 3:40.11, Countryside (Finke, A. Finke, Smythe, Hall) 3:48.30. Boys results 200 Medley Relay: Palm Harbor U (Sanders, Hoce, Barragan, VanHuyssteen) 1:37.62, East Lake (Boscaino, Smith, L. Boscaino, Hausman) 1:40.58, Northeast (Krastev, Colvin, M. Colvin, Maier) 1:45.33; 200 Freestyle: McRae (PHU) 1:40.62, Uselis (PHU) 1:43.41, Harasz (Lw) 1:43.88; 200 IM: Barragan (PHU) 1:55.23, Hoce (PHU) 1:55.35, Sanders (PHU) 1:58.61; 50 Freestyle: Sanders (PHU) 21.45, Hausman (EL) 22.05, VanHuyssteen (PHU) 22.24; 100 Butterfly: Barragan (PHU) 52.48, Krastev (Ne) 52.49, Lombardo (Cs) 54.70; 100 Freestyle: McRae (PHU) 45.87, Peters (Cs) 47.76, Hoffman (Cs) 48.03; Diving: Burns (EL) 459.80, Berendt (Cs) 393; LoSasso (Sem) 349.90; 500 Freestyle: Uselis (PHU) 4:32.40, Boscaino (EL) 4:33.13, Bryant (Osc) 4:52.81; 200 Free Relay: Palm Harbor U (Ackerman, McRae, Hoce, Van Huysteen (1:28.06), Countryside (Hoffman, Lombardo, Kelly, Peters) 1:28.67, Lakewood (Harasz, Kane, Nipper, Long) 1:34.20; 100 Backstroke: Sanders (PHU) 50.65, Krastev (Ne) 51.00, Peters (Cs) 52.97; 100 Breaststroke: Smith (EL) 59.13, Hoce (PHU) 1:02.39, Connelly (PHU) 1:05.15; Palm Harbor U (Sanders, Uselis, Barragan, McRae) 3:10.96, Countryside (Hoffman, Lombardo, Kelly, Peters) 3:16.11, East Lake (Boscaino, Smith, N. Boscaino, Hausman) 3:17.99.

Permalink

Teams