//comScore:

Scoreboard

Tweet the scores!

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

HomeTeam Hot Shots
Vote for the top male and female athletes from the bay area
Hannah Brookover, cross country, Calvary Christian
Abbey Duncan, swimming, Academy at the Lakes
Taylor Emery, basketball, Freedom
Bailey Hertenstein, cross country, Riverview
Amelia Schmit, cross country, Nature Coast
Zoi Thompson, basketball, Northeast
Donald Davis, basketball, Tarpon Springs
Ryan Davis, football, Lakewood
Dayton Feiden, football, Sunlake
Kevin Newman, football, Jesuit
DJ Ward, basketball, Wiregrass Ranch
James Zentmeyer, cross country, Sickles
 

Facebook

 
 

West Coast Invitational (girls)

Wednesday, March 17, 2010

West Coast Invitational at Lakewood Girls Team scores: 1 Lakewood 153; 2. Osceola 141; 3. Pinellas Park 70.50; 4. Largo 69.5; 5. Bogie 66; 6. Dunedin 39; 6. Clearwater 39; 8. Countryside 20; 9. Gibbs 10 Individual results 100: 1 Jenkins, Destiny (Clw) 13.07; 2 Sturgis, Shavonda (Lkw) 13.17; 3 Akins, Shanice (Lar) 13.44; 4 Keys, Sharell (Lkw) 13.64; 200: 1 Funderburk, Kala (Lkw) 26.75; 2 Davis, Kajira (Lkw) 27.54; 3 Bailey, Nicori (PP) 27.65; 4 Akins, Shanice (Lar) 28.31; 400: 1 Funderburk, Kala (Lkw) 59.55; 2 Battiest, Julian (Lkw) 1:05.05; 3 Madry, Maya (Lkw) 1:05.39; DeVaul, Danae (Osc) 1:05.66; 800: 1 Irwin, Alexis (Osc) 2:27.33; 2 Suitt, Tyler (BC) 2:34.27; 3 Long, Valiece (Clw) 2:40.58; 4 Schofield, Taylor (Osc) 2:41.18; 1600: 1 Irwin, Alexis (Osc) 5:28.80; 2 Thomas, Tara (Osc) 6:08.71; 3 Eyles, Shelby (BC) 6:14.00; 4 Forde, Brianna (Lkw) 6:14.30; 3200: 1 Irwin, Alexis (Osc) 12:13.64; 2 Thomas, Tara (Osc) 13:57.99; 3 Brittain, Kristen (Osc) 14:08.59; 4 schimmer, kaylin (PP) 14:31.77; 100 hurdles: 1 Mccray, Sakeema (Lar) 16.09; Quay, Christina (PP) 17.32; 3 Goodridge, Alexis (Lkw) 17.39; 4 Moore, Rosemary (Gibbs) 17.49; 300 hurdles: 1 Rousselle, Alexis (Cou) 49.55; 2 Mccray, Sakeema (Lar) 50.90; 3 Goodridge, Alexis (Lkw) 52.70; 4 Quay, Christina (PP) 53.07; 4x100 relay: 1 Lakewood 'A 51.00; 2 Clearwater 'A' 53.40; 3 Osceola 'A' 53.47; 4 Pinellas Park 'A' 53.97; 4x400: 1 Lakewood (Funderburk K, Goodrige, Battiest, A Funderburk) 4:28.84; 2 Dunedin (Rickrode, Thomas, Lopez, Welsch) 4:40.22; 3 Largo (Levine, Frohnapfel, Kimbrough, Martinez) 4:41.39; 4 Clearwater (Schrock, Stills, Jenkins, Gammons) 4:44.56; 4x800: 1 Countryside (Rousselle, Resing, Mason, Williams) 10:32.41; 2 Osceola (Thomas, Brittain, Schofield, Kincy) 10:57.41; 3 Boca Ciega (Middlebrooks, Eyles, Mattair, Suitt) 10:58.58; 4 Lakewood (Forde, Scott, Alford, Crandon) 11:21.53; High jump: 1 Cook-Martin, Chaise (BC) 5-00.00; 2 Welsch, Hannah (Dun) J5-00.00; 3 Funderburk, Kala (Lkw) J5-00.00; 4 Akins, Shanice (Lar) 4-10.00; Pole Vault: 1 Hall, Emily (Cou) 10-06.00; 2 O'Donoghue, Courtney (Clw) 9-00.00; 2 Vivlamore, Abby (PP) 9-00.00; 4 Anderson, Kelly (Osc) 7-06.00; 4 Maieritsch, Sarah (PP) 7-06.00; Long Jump: 1 Cook-Martin, Chaise (BC) 16-02.00; 2 Sturgis, Shavonda (Lkw) 15-08.50; 3 Madry, Maya (Lkw) 15-01.50; 4 DeVaul, Danae (Osc) 14-11.00; Triple Jump: 1 Sturgis, Shavonda (Lkw) 31-07.25; 2 Gibbs, Trey (lar) 31-02.75; 3 DeVaul, Danae (Osc) 30-08.50; 4 Kimbrough, Laquesha (Lar) 28-05.00; Shot Put: 1 Sperna, Jenna (PP) 37-03.00; 2 Rekstis, Molly (Osc) 37-01.50; 3 Williams, Delashay (BC) 35-03.50; 4 Sutton, Courtney (Lkw) 30-06.50; Discus: 1 Bennett, Britney (Osc) 107-03; 2 Williams, Delashay (BC) 104-11; 3 Sperna, Jenna (PP) 88-04; 4 Laska, Jasmine (PP) 81-00

Permalink

Teams