//comScore:

Scoreboard

Tweet the scores!

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

HomeTeam Hot Shots
Vote for the top male and female athletes from the bay area
Jessica Babcock, volleyball, River Ridge
Courtney Coleman, swimming, Shorecrest
Reagan Huet, volleyball, Bloomingdale
Connor McKay, swimming, Land O'Lakes
Ariana Mosley, volleyball, Tampa Prep
Anna Vollmer, volleyball, Calvary Christian
Diontae Johnson, football, Lennard
Ryan Marsh, football, Mitchell
Parker Phillips, swimming, Land O'Lakes
Dante Satcher, football, Countryside
Tyler Small, swimming, Indian Rocks Christian
Garrett Young, football, Cambridge Christian
 

Facebook

 
 

Boys and girls track: Kiwanis Invitational at Hernando HS (Brooksville)

Thursday, March 25, 2010

Kiwanis Invitational Hernando High, Brooksville BOYS---------- Team Standings 1. Nature Coast 50 1. Wiregrass Ranch 50 3. Pasco 40 4. Central 32 5. Hernando 30 6. Land O'Lakes 28 7. Springstead 17 8. Lecanto 14 9. Zephyrhills 9 Individual Shot Put - 1. Tevin Drake (NCT) 45-1.25, 2. Morgan Hendrix (WGR) 44-7.5, 3. Corey Emerson (NCT) 44-4.25, 4. Clifton Davis (CEN) 42-10.5 Triple Jump - 1. Chaise Dunn (PAS) 42-4, 2. Jeremy Bradley (LEC) 41-1, 3. William Ferguson (WGR) 40-10, 4. Joseph Frederick (NCT) 40-9 4x800 - 1. Wiregrass Ranch 8:33, 2. Central 8:44, 3. Nature Coast 8:49, 4. Land O'Lakes 9:16 Long Jump - 1. Harold Clower (PAS) 21-6, 2. Hakeeme Ishmar (PAS) 21-6, 3. Kiam Olan (WGR) 20-10.5, 4. Steven Read (CEN) 20-8 Discus - 1. Morgan Hendrix (WGR) 131-6, 2. Ryan Buckley (SPR) 128-8, 3. Frank Morrison (ZPH) 125, 4. John Kilgannon (PAS) 116-11 110 Hurdles - 1. Ricky Miller (LOL) 16.37, 2. William Alderman (HER) 16.44, 3. Justin Battle (CEN) 16.86, 4. Joseph Frederick (NCT) 17.66 1600 - 1. Jason Black (NCT) 4:34, 2. Matt Schwartz (LOL) 4:34, 3. Logan Selzer (WGR) 4:39, 4. Mason McKenzie (CEN) 4:46 GIRLS---------- Team Standings 1. Zephyrhills 73.5 2. Wiregrass Ranch 56 3. Lecanto 51 4. Land O'Lakes 50 5. Lake Mary Prep 41.5 6. Central 40.5 7. Nature Coast 36 8. Hernando 33 9. Pasco 32 10. Springstead 9.5 Individual High Jump - 1. Tikiera Relaford (CEN) 5-6, 2. Nicole Woodard (LOL) 5-6, 3. Paige Cooke (LEC) 5-4, 4. Leah Larabee (LMP) 5 Shot Put - 1. Raqurra Ishmar (CEN) 40-8.5, 2. Alyssa Joens (NCT) 34, 3. Teshanna Futch (PAS) 32-11.5, 4. Katherine Patton (ZPH) 31-7 Triple Jump - 1. Santiya Stewart (PAS) 33-2, 2. Mallori Brooks (CEN) 32-7, 3. Alexandria Viera (ZPH) 32-4, 4. Jade Mingus (LMP) 31-11.5 4x800 - 1. Wiregrass Ranch 10:20, 2. Lecanto 10:28, 3. Land O'Lakes 10:36, 4. Hernando 11:19 Long Jump - 1. Nicole Woodard (LOL) 16-7, 2. Leah Larabee (LMP) 16-5, 3. Jamisha Parker (ZPH) 15-10, 4. Brianna Baughan (NCT) 15-3 Discus - 1. Katherine Patton (ZPH) 109-1.5, 2. Raqurra Ishmar (CEN) 98-3, 3. Alyssa Joens (NCT) 92-6.5, 4. Julia DellaPenna (LOL) 87-5.5 Pole Vault - 1. Paige Byrnes (LMP) 9-6, 2. Anna Heinzmann (LEC) 9, 3. Caroline Patton (ZPH) 9, 4. Kelsey Sturman (WGR) 8 100 Hurdles - 1. Lindsay Arnold (ZPH) 15.11, 2. Leah Larabee (LMP) 16.03, 3. Alex Livengood (NCT) 16.50, 4. Lakia Brown (HER) 17.00 100 - 1. Jamisha Parker (ZPH) 12.78, 2. Tierra Ousley (HER) 13.14, 3. Toni Tomei (WGR) 13.18, 4. Jada Roberts (PAS) 13.20 1600 - 1. Ariel Grey (WGR) 5:25, 2. Nikita Shah (WGR) 5:34, 3. Alex Diepholz (WGR) 5:36, 4. Renea Porsch (LOL) 5:38 4x100 - 1. Zephyrhills 50.50, 2. Land O'Lakes 51.25, 3. Hernando 51.53, 4. Pasco 52.12

Permalink

Teams