Scoreboard

Tweet the scores!

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

HomeTeam Hot Shots
Vote for the top male and female athletes from the bay area
Angel Deng, East Lake tennis
Alexis Franco and Laurel Wanger, Largo tennis
Alexis Kilfoyl, Academy at the Lakes softball
Paige Leavy, Tampa Prep tennis
Desiree' Nathe, Bishop McLaughlin track
Erica Oosterhout, Plant tennis
Evan Holvoet, Canterbury tennis
Devonte Luis, Anclote track
Kevin Merrell, Steinbrenner track
Agie Moreno, Wiregrass Ranch tennis
Samson Moore, Gaither track
Dan Stefan, Boca Ciega tennis
 

Facebook

 
 

TRACK: PCAC

Wednesday, April 4, 2012

PCAC track meet At Clearwater GIRLS Team scores Osceola 93, Lakewood 89.5, Palm Harbor University 67, Boca Ciega 59.5, Largo 56, Seminole 45.5, Pinellas Park 41, East Lake 39, Northeast 31, Gibbs 29, Dunedin 28, Countryside 26.5, St. Petersburg 23, Clearwater 17, Dixie Hollins 9, Tarpon Springs 9. Results 100 - Keys (Lw) 12.30, Davis (Lw) 12.63, Allen (Lw) 12.89; 200 - Keys (Lw) 25.53, Simpkins (PP) 25.67, Allen (Lw) 25.74; 400 - Levine (Lar) 59.85, Lombard (PHU) 1:01.27, Demuth (Sem) 1:01.75; 800 - Irwin (Osc) 2:19.87, Konstanovic (Lar) 2:26.35, Spring (Ne) 2:26.82; 1600 - Irwin (Osc) 5:25.10, Spring (Ne) 5:35.11, Lersch (EL) 5:35.59; 3200 - Condon (Ne) 12:20.72, Paczynski (PHU) 12:23.33, Ca. Condon (Ne) 12:23.46; 100 hurdles - Cook-Martin (BC) 15.69, Nelson (EL) 16.39, Bush (Sem) 16.61; 300 hurdles - Funderburk (Lw) 47.52, Welsh (Dun) 47.85, Nelson (EL) 48.36; 4x100 - Lakewood 50.08, Palm Harbor University 51.16, St. Petersburg 51.19; 4x400 - Palm Harbor University 4:09.24, Largo 4:20.61, Osceola 4:21.46; 4x800 - Seminole 10:15.80, Largo 10:25.80, East Lake 10:26.23; High jump - Welsh (Dun) 5-8, Cube (Osc) 5-4, Martinez (TS) 5-0; Pole vault - Vivlamore (PP) 10-9, O'Donoghue (Clw) 10-6, Kistemaker (Osc) 10-6; Long jump - Cook-Martin (BC) 17-4, Brown (Lar) 17-3, Cube (Osc) 16-9; Triple jump - Cook-Martin (BC) 36-8, Brown (35-5, Jackson (Cs) 34-7.5; Shot put - Laska (PP) 31-1.5, Allen (BC) 30-11, Middlebrooks (BC) 30-4; Discus - Laska (PP) 122-2, Rekstis (Osc) 96-2, Middlebrooks (BC) 95-11; BOYS Team scores Lakewood 94.5, Gibbs 88, Boca Ciega 68, Dunedin 63, Seminole 47, East Lake 46, Largo 39, St. Petersburg 34, Countryside 31, Northeast 30.5, Palm Harbor University 25, Pinellas Park 18, Osceola 16, Dixie Hollins 10, Tarpon Springs 6, Clearwater 4. Results 100 - Bromell (Gi) 10.72, Little (Lw) 11.02, Shaquill Griffin (Lw) 11.11; 200 - Bromell (Gi) 21.80, President (BC) 22.15, Shaquill Griffin (Lw) 22.19; 400 - Alex Koehl (Dun) 50.01, Smith (Gi) 50.93, Manning (Ne) 51.58; 800 - Williams (Cs) 1:58.24, Persha (Lw) 1:58.83, Jones (Lw) 2:05.03; 1600 - Homme (Sem) 4:38.52, Stenger (Ne) 4:39.09, Maciolek (Dun) 4:39.45; 3200 - Hudak (Sem) 9:59.73, Homme (Sem) 10:07.92, McKenna (Cs) 10:09; 110 hurdles - Daniels (Gi) 15.23, Middleton (Dun) 15.62, Hunter (PHU) 15.69; 300 hurdles - Holmes (Lw) 40.15, Berry (Gi) 41.11, Hunter (PHU) 41.23; 4x100 - Dixie Hollins 44.34, Boca Ciega 44.34, Largo 44.42; 4x400 - Boca Ciega 3:32.23, Dunedin 3:32.81, Countryside 3:34.34; 4x800 - Lakewood 8:26.40, Seminole 8:36.98, Pinellas Park 8:49.15; High jump - Orzo (EL) 6-0, Simon (Gi) 5-10, Richardson (Gi) 5-10; Long jump - Davis (BC) 21-5, Jones (SP) 21-2.5, Middleton (Dun) 21-0; Triple jump - Shaquem Griffin (Lw) 46-8.2; Shaquill Griffin (Lw) 44-3.5, Middleton (Dun) 21-0; Shot put - Kerr (SP) 46-5.5, Boutzoukas (PHU) 45-6, Doss (Lar) 44-1.5; Discus - Hunter (Dun) 142-9, Shaquem Griffin (Lw) 137-1, Kerr (SP) 134-5.

Permalink

Teams