Scoreboard

Tweet the scores!

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

HomeTeam Hot Shots
Vote for the top male and female athletes from the bay area
Angel Deng, East Lake tennis
Alexis Franco and Laurel Wanger, Largo tennis
Alexis Kilfoyl, Academy at the Lakes softball
Paige Leavy, Tampa Prep tennis
Desiree' Nathe, Bishop McLaughlin track
Erica Oosterhout, Plant tennis
Evan Holvoet, Canterbury tennis
Devonte Luis, Anclote track
Kevin Merrell, Steinbrenner track
Agie Moreno, Wiregrass Ranch tennis
Samson Moore, Gaither track
Dan Stefan, Boca Ciega tennis
 

Facebook

 
 

Track and field: St. Petersburg City Championships

Friday, Feb. 24, 2012

Girls Team scores Northside Christian 164, Boca Ciega 83, Lakewood 79, Admiral Farragut 63, St. Petersburg Catholic 52, Shorecrest 51, St. Petersburg 50.5, Northeast 48, Keswick Christian 33.5, Gibbs 26, Canterbury 10 Results Long jump - McGee (AFA) 18-0.5, Olds (Ns) 17-5, Cook-Martin (BC) 16-11.5; Triple jump - Cook-Martin (BC) 37-1, Schultz (Ns) 34-5, Funderburk (Lw) 33-5.5; High jump - McGee (AFA) 5-4, Font (AFA) 4-8, Blume (Sc) 4-8; Shot put - Cleppe (SPC) 28-10, Middlebrooks (BC) 27-7, Allen (BC) 25-10.5; Discus - Middlebrooks (BC) 74-8, Sheldon (Ns) 74-1.5, Allen (BC) 70-6; 100 - Allen (Lw) 12.85, Olds (Ns) 12.95, Black (SPC) 13.16; 200 - Olds (Ns) 26.37, Allen (Lw) 26.51, Brasseur (SP) 28.48; 400 - Palm (Kes) 1:03.24, Dannenmiller (Sc) 1:04.23, Allard-Phillips (SP) 1:04.39; 800 - Schultz (Ns) 2:30.35, Gossard (Ns) 2:34.07, Eaton (SPC) 2:36.59; 1600 - Greenleaf (Ns) 5:19.24, Spring (Ne) 5:34.52, Rovin (Sc) 5:43.81; 3200 - Greenleaf (Ns) 11.51.65, Spring (Ne) 12:13.23, Valentine (Can) 12:14.94; 100 hurdles - McGee (AFA) 15.15, Cook-Martin (BC) 16.02, Goodwin (NS) 16.07; 300 hurdles - Goodwin (Ns) 46.85, McGee (AFA) 47.43, Funderburk (Lw) 48.60; 4x100 - Lakewood 50.55, St. Petersburg 51.14, Gibbs 52.32; 4x400 - Northside Christian 4:09.27, Lakewood 4:25.18, St. Petersburg 4:26.40; 4x800 - Northside Chr. 10:21.23, Shorecrest 10:33.40, SP Catholic 10:46.28; Pole vault - Palm (Kes) 8-6, Coppone (BC) 8-0, Church (Ns) 7-0 Boys Team scores Lakewood 115, Boca Ciega 94.16, Gibbs 86, Admiral Farragut 84, Northeast 83.5, Northside Christian 58.33, St. Petersburg Catholic 54, St. Petersburg 40, Keswick Christian 35, Canterbury 11, Shorecrest 2 Long jump - Davis (BC) 21-10.5, Jenkins (AFA) 21-5.5, Lewis (Ns) 21-1.5; Triple jump - Griffin (Lw) 46-1.5, Griffin (Lw) 45-2.5, Jenkins (AFA) 43-0.5; High jump - Bonfield (SPC) 5-10, Roux (Lw) 5-10, Harding (BC) 5-10; Pole vault - Ellis (SP) 14-0, Heath (Kes) 11-6, LeMay (SP) 11-0; Shot put - Fowler (Lw) 46-10.5, Pedigo (Ne) 41-4.5, Angell (Kes) 40-4.5; Discus - Olson (Can) 130-5, Griffin (Lw) 128-4, Pedigo (Ne) 119-7; 100 - Bromell (Gi) 10.85, Hubbard (Ne) 11.01, Daniels (Gi) 11.07; 200 - Bromell (Gi) 22.20, Hubbard (Ne) 22.39, President (BC) 22.40; 400 - Davis (BC) 51.73, Rusnak (SPC) 52.18, Cleveland (Lw) 52.69; 800 - Ojeda (Ns) 1:59.15, Persha (Lw) 2:00.92, Stenger (Ne) 2:05.38; 1600 - Northside Chr. M. Ojeda (Ns) 4:41.56, Arnold (AFA) 4:43.59, Endrulat (Kes) 4:44.13; 3200 - Arnold (AFA) 10:22.75, McNamara (10:26.31, Chandler 9SP) 10:32.74; 110 hurdles - Jenkins (AFA) 15.24, Daniels (Gi) 15.95, Holmes (Lw) 16.66; 300 hurdles - Holmes (Lw) 43.72, Berry Gi) 43.87, Briscoe (Ne) 44.09; 4x100 - Gibbs 42.89, Lakewood 43.21, Boca Ciega 43.23; 4x400 - Lakewood 3:27.77, Gibbs 3:35.52, Boca Ciega 3:40.43; 4x800 - Northside Christian 8:35.78, SP Catholic 8:36.77, Lakewood 8:45.75, Boca Ciega 8:52.67

Permalink

Teams