//comScore:

Scoreboard

Tweet the scores!

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

HomeTeam Hot Shots
Vote for the top male and female athletes from the bay area
Chelsea Chavers, volleyball, Bloomingdale
Lauren Conway, swimming, Wiregrass Ranch
Madison Jenkins, volleyball, Berkeley Prep
Savannah Sawyers, swimming, Osceola
Samantha Schlesman, volleyball, Seminole
Sarah Sprague, volleyball, Sunlake
Trevor Foley, cross country, Nature Coast
Jake Hudson, football, East Lake
Patrick McNamara, cross country, Admiral Farragut
Dwayne Lawson, football, Hillsborough
Kevin Smith, swimming, Mitchell
Cade Weldon, football, Jefferson
 

Facebook

 
 

Track and field: Ed Wells/Kiwanis Invitational

Tuesday, March 20, 2012

At Clearwater Girls Team scores Northside Christian 101, Largo 66, Osceola 66, Lakewood 61.5, Pinellas Park 59.5, Palm Harbor U 54, Clearwater 41.5, East Lake 33, Boca Ciega 32.5, Seminole 32, Northeast 25, Dunedin 25, Countryside 19, Gibbs 14, Tarpon Springs 14, St. Petersburg 13, Dixie Hollins 5 Results 100 - Keys (Lw) 12.67, Olds (Ns) 12.74, Mouton (PHU) 13.14; 200 - Olds (Ns) 25.86, Simpkins (PP) 26.06, Allen (Lw) 26.19; 400 - Lombard (PHU) 1:00.80, Demuth (Sem) 1:00.87, Avers (Clw) 1:00.99; 800 - Irwin (Osc) 2:22.62, Levine (Lar) 2:23.95, Konstanovic (Lar) 2:25.47; 1600 - Greenleaf (Ns) 5:10.78, Irwin (Osc) 5:21.10, Spring (Ne) 5:29.59; 3200 - Greenleaf (Ns) 11:55.09, Irwin (Osc) 12:09.79, Condon (Ne) 12:11.56; 100 hurdles - Goodwin (Ns) 15.57, Cook-Martin (BC) 16.38, Nelson (EL) 16.67; 300 hurdles - Goodwin (Ns) 46.52, Funderburk (Lw) 47.54, Welsh (Dun) 47.83; 4x100 - Lakewood 49.42, Pinellas Park 50.98, Palm Harbor U 51.06; 4x400 - Northside Chr. 4:05.99, Lakewood 4:08.00, Largo 4:08.73; 4x800 - Northside Chr. 10:08.19, Largo 10:14.02, East Lake 10:29.75; High jump - Cube (Osc) 5-2, Martinez (TS) 5-2, Welsh (Dun) 5-0; Pole vault - O’Donoghue (Clw) 11-0, Vivlamore (PP) 10-0; Long jump - Brown (Lar) 16-5, Olds (Ns) 16-2, Jackson (Cs) 15-4; Triple jump - Brown (Lar) 36-0, Cook-Martin (BC) 35-5, Jackson (Cs) 35-0.5; Shot put - Laska (PP) 31-9, Fitts (Lar) 30-6.5, Mullen (Clw) 30-4.5; Discus - Laska (PP) 121-9 ¾, 92-4 ½, Middlebrooks (BC) 90-2 ½ Boys Team scores Lakewood 110, Boca Ciega 75, Dunedin (71, Gibbs 64, East Lake 48.5, Countryside 46, Largo 40, St. Petersburg 38, Northside Christian 35, Seminole 27, Palm Harbor U 25, Pinellas Park 24, Northeast 20, Osceola 20, Clearwater 12, Dixie Hollins 5.5 Results 100 - Bromell (Gi) 10.90, Little (Lw) 11.17, Griffin (Lw) 11.19; 200 - Bromell (Gi) 22.40, President (BC) 22.57, Jones (SP) 22.62; 400 - Koehl (Dun) 50.26, Cleveland (Lw) 51.56, Smith (Gi) 51.65; 800 - Montanari (Ns) 2:00.64, Persha (Lw) 2:01.26, Williams (Cs) 2:02.44; 1600 - Maciolek (Dun) 4:35.24, McKenna (Cs) 4:35.75, Hudak (Sem) 4:37.07; 3200 - Homme (Sem) 9:57.75, McKenna (Cs) 10:08.29, Maciolek (Dun) 10:11.15; 110 hurdles - Middleton (Dun) 15.53, Daniels (Gi) 15.54, Thomas (EL) 15.78; 300 hurdles - Holmes (Lw) 40.08, Hunter (PHU) 40.96, Berry (Gi) 41.22; 4x100 - Lakewood 42.44, Boca Ciega 42.86, Gibbs 42.91; 4x400 - Lakewood 3:23.52, Northside Chr. 3:29.50, Boca Ciega 3:32.52; 4x800 - Northside Chr. 8:23.27, Lakewood 8:24.99, Pinellas Park 8:41.02; High jump - Harding (BC) 5-8, Tunceren (Clw) 5-6, Brinson (BC) 5-6; Pole vault - Ellis (SP) 13-0, Reyes (PP) 11-6, Waters (Osc) 11-0; Long jump - Mayes (Lw) 21-3, Jones (SP) 20-4 ½, Davis (BC) 20-4 ½; Triple jump - Griffin (Lw) 44-9, Scott (EL) 44-0, Griffin (Lw) 43-9; Shot put - Boutzoukas (PHU) 43-11 ¾, Kerr (SP) 43-7, Barker (Lar) 43-5 ¾; Discus - Griffin (Lw) 140-8, Leshore (BC) 127-4, Brown (Lar) 124-11

Permalink

Teams