//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2011

Stories

Schedule/Results

Girls Swimming: Academy of the Holy Names vs. Newsome

Thursday, Sept. 1, 2011

Newsome 93, Academy of the Holy Names 90

Events:

200 med relay: Newsome (Hess, Billingsley, Wilson, Neely) 1:55.41; 200 free: Taylor (N) 1:58.33; 200 IM: Wilson (N) 2:14.23; 50 free: Fleming (AHN) 25.14; Diving: Mathers (N) 1:59.70; 100 fly: Wilson (N) 1:00.61; 100 free: Fleming (AHN) 54.49; 500 free: Taylor (N) 5:14.31; 200 free relay: AHN (Green, Cogbill, Brewer, Fleming) 1:43.81; 100 back: Hess (N) 1:03.37; 100 breast: Shumaker (AHN) 1:11.65; 400 free relay: Newsome (Wilson, Taylor, Kostecki, Hess) 3:45.39.

Permalink

Teams

Girls Swimming: Acad. the Holy Names, Tampa Catholic, Alonso

Tuesday, Sept. 6, 2011

Acad. of the Holy Names 132, Tampa Catholic 44
Alonso 82, Tampa Catholic 78
Acad. of the Holy Names 148, Alonso 31

200 medley: Acad. of the Holy Names (Litschgi, Nuyianes, Timmons, Fleming) 2:00.52;
200 free: Shumake (AHN) 2:08.00;
200 IM: Driscoll (AHN) 2:21.24;
50 free: Martin (TC) 25.93;
100 fly: Fleming (AHN) 1:04.92;
100 free: Green (AHN) 56.74;
500 free: Nuyianes (AHN) 5:24.73;
200 free relay: Tampa Catholic (Plover, Bomenichini, Pistone, Gargilo) 2:04.97;
100 back: Litschgi (AHN) 1:05.47;
100 breast: Cogdill (AHN) 1:13.99;
400 free relay: Acad. of the Holy Names (Fleming, Diaz, Dawson, Shumake) 3:57.24;

DIVING
Rubio (AHN) 113.55

Permalink

Teams

Swimming: Jesuit, Plant, Academy of the Holy Names

Wednesday, Oct. 5, 2011

Boys:
Jesuit 101, Plant 85

Girls:
Academy of the Holy Names 96, Plant 90

Events:
200 med relay: Plant (McGowan, Donahue, Clifford, Munns) 1:54.93; 200 free: Litschei (A) 2:06.34; 200 IM: Clifford (P) 2:15.16; 50 free: Fleming (A) 25.07; Diving: Powers (P) 187.40; 100 fly: Clifford (P) 1:00.99; 100 free: Fleming (A) 54.67; 500 free: Nuyiens (A) ; 200 free relay: Academy (Green, Brewer, Cogdill, Fleming) 5:41.82; 100 back: Flynn (P) 1:03.49; 100 breast: Donahue (P) 1:08.12; 400 free relay: Academy (Green, Nuyianes, Litschgi, Fleming) 3:47.19

Permalink

Teams

Girls Swimming: Acad. of the Holy Names vs. Hillsborough

Tuesday, Oct. 11, 2011

Acad. of the Holy Names 136, Hillsborough 47

200 medley relay: Acad. of the Holy Names (Driscoll, J. Cogdill, Nuyianes, Brewer) 1:59.59;
200 free: Litschgi (AHN) 2:08.40;
200 IM: Nuyianes (AHN) 2:17.07;
50 free: J. Cogdill (AHN) 26.18;
100 fly: Fleming (AHN) 1:03.25;
100 free: Brewer (AHN) 57.70;
500 free: Litschgi (AHN) 5:38.55;
200 free relay: Acad. of the Holy Names (Brewer, Pollock, I. Cogdill, W. Sanchez) 1:53.16;
100 back: Driscoll (AHN) 1:05.27;
100 breast: Shumake (AHN) 1:11.46;
400 free relay: (Fleming, Dawson, Herbst, Diaz) 4:00.73;

DIVING
Crall (AHN) 157.30

Permalink

Teams

Swimming: Academy of the Holy Names vs. Bloomingdale

Wednesday, Oct. 19, 2011

Girls team score:
Academy of the Holy Names 129, Bloomingdale 56

Events:
200 med relay: AHN (Litschgi, Shumake, Nuyianes, Brewer) 2:00.24; 200 free: Fleming (A) 2:02.64; 200 IM: Stebbins (B) 2:21.60; 50 free: Green (A) 25.93; Diving: Weaver (B) 202.15; 100 fly: Fleming (A) 1:03.59; 100 free: Litschgi (A) 56.46; 500 free: Nuyianes (A) 5:23.82; 200 free relay: AHN (J. Cogdill, Brewer, Green, Fleming) 1:46.76; 100 back: Litschgi (A) 1:06.16; 100 breast: J. Cogdill (A) 1:15.11; 400 free relay: AHN (Green, Nuyianes, Litschgi, Fleming) 3:56.61

Permalink

Teams

Swimming: District 2A-8 Dive Meet

Wednesday, Oct. 26, 2011

BOYS
Hutson (Jesuit) 376.55;
Beil (Jesuit) 319.95;
Paige (Jesuit) 313.95;
Pleasant (Largo) 306.35;

GIRLS
Hunter (Sickles) 391.85;
Crall (Acad. of the Holy Names) 354.75;
Zwissler (Largo) 346.95

Permalink

Teams

Map

Academy of the Holy Names: Swimming: 2011