//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2013

Roster

Name Num. Pos. Ht. Wt. Yr.
Clare Fleming - - - Sr.
Shae Timmons - - -

Stories

Schedule/Results

Girls Swimming: Academy of the Holy Names vs. Newsome

Tuesday, Sept. 3, 2013

Girls Final: Academy of the Holy Names 100, Newsome 86

Girls
200 med relay (A)
200 free (A)
200 im (A)
50 free (A)
Diving (N)
100 fly (N)
100 free (N)
500 free (N)
200 free relay (N)
100 Back (N)
100 breast (A)
400 free relay (N)

Permalink

Teams

Swimming: Academy of the Holy Names vs. Hillsborough

Thursday, Sept. 26, 2013

Academy of the Holy Names 137, Hillsborough 49;

200 medley: Acad. of the Holy Names 1:54.68;
200 free: Sellers (AHN) 2:06.94;
200 IM: Nunez (AHN) 2:16.61;
50 free: Fleming (AHN) 25.83;
Diving: Ragano (AHN) 170.4;
100 fly: Cuva (AHN) 1:07.73;
100 free: Kirkpatrick (AHN) 55.37;
500 free: Sellers (AHN) 5:32.83;
200 free relay: Acad. of the Holy Names 1:43.43;
100 back: Lontoc (AHN) 1:07.20;
100 breast: Patel (H) 1:12.87;
400 free relay: Acad. of the Holy Names 3:50.37

Permalink

Teams

Swimming: Acad. of the Holy Names vs. King

Thursday, Oct. 3, 2013

Acad. of the Holy Names 149, King 31;

200 medley: Acad. of the Holy Names (Kirkpatrick, Shumake, Nunez, Fleming) 1:55.72;
200 free: Fleming (AHN) 2:01.02;
200 IM: Cogdill (AHN) 2:21.78;
50 free: Brewer (AHN) 26.75;
Diving: Ragano (AHN) 175.10;
100 free: Nunez (AHN) 56.09;
500 free: Timmons (AHN) 5:53.60;
200 free relay: Acad. of the Holy Names (Lontoc, Driscoll, Cogdill, Kirkpatrick) 1:44.41;
100 back: Sellers (AHN) 1:06.16;
100 breast: Driscoll (AHN) 1:15.35;
400 free relay: Acad. of the Holy Names (Nunez, Brewer, Sellers, Fleming) 3:48.34

Permalink

Teams

Swimming: Acad. of the Holy Names vs. Plant

Wednesday, Oct. 9, 2013

Acad. of the Holy Names 100, Plant 86;

200 medley: Plant (Flynn, Donahue, Pointer, Rossi) 1:52.29;
200 free: Fleming (AHN) 1:58.00;
200 IM: Donahue (P) 2:06.48;
50 free: Kirkpatrick (AHN) 24.76;
Diving: Power (P) 221.55;
100 fly: Pointer (P) 1:04.93;
100 free: Fleming (AHN) 55.70;
500 free: Terrana (P) 5:17.35;
200 free relay: Plant (Flynn, Pointer, Rossi, Donahue) 1:43.10;
100 breast: Donahue (P) 1:04.66;
400 free relay: Acad. of the Holy Names 3:45.23

Permalink

Teams

Girls Swimming: Academy of the Holy Names vs. Tampa Catholic

Thursday, Oct. 17, 2013

Girls: Academy of the Holy Names 140, Tampa Catholic 43

200 Medley Relay: Driscoll, Nuyianes, Cogdill, Brewer H 1:58.11
200 Free: Sellers H 2:09.79
200 IM: Kirkpatrick H 2:16.61
50 Free: Fleming H 26.25
Diving: Ragano H 175.65
100 Fly: Cogdill H 1:05.36
100 Free: Lontoc H 56.56
500 Free: Kirkpatrick H 5:30.79
200 Free Relay: Shumake, K. Dawson, Timmons, Fleming H 1:49.32
100 Back: Driscoll H 1:05.53
100 Breast: Nuyianes H 1:11.89
400 Free Relay: Ayers, Petraca, Shumake, K. Dawson H

Permalink

Teams

2A State Swimming

Saturday, Nov. 9, 2013

Girls
Team results: 1. Washington 233 2. 3. Holy Names 206 16. Land O’Lakes 43 20. Wesley Chapel 37 24. Sunlake 28 34. Spoto 7 39. Tarpon Springs 4 Hudson 2

Individual results: Diving — 1 Gerhardt (Sta) 427.95, 13 Gallagher (TS) 316.10, 15 Luis (Hud) 289.80, 20 Morris (Zep) 206.35, 22 Wyatt (Gib) 122.80, 24 Ingalls (LOL) 98.35; 200 medley relay — 1 Ferrara, Kinman, Diagne, Goram, (Wash) 1:47.16; 200 Freestyle — 1 Duncan (WC) 1:50.82, 9 Fleming (HN) 1:54.37; 200 IM — 1 Cattermole (LB) 2:00.39, 6 Nuyianes (HN) 2:09.20; 50; Free — 1 Bindi, (Gulf Breeze) 23.24, 4 Kirkpatrick, (HN) 23.84; 100; Fly — 1 DiMeo (Booker) 54.99, 2 Duncan, (WC) 56.23; 500 Free — 1 Hauser (Est) 4:54.34, 15 Moore, (Spo) 5:14.62; 200 Free Relay — 100 Back — Strom CHOC 55.83, 5 Kirkpatrick (HN) 57.57; 100 Breast — Leap (Bok) 1:03.01, 3 Timmons (HN) 1:05.72, 4 Shumake, (HN) 1:06.54, 5 Nuyianes, (HN) 1:07.27, 7 Williams (LOL) 1:09.28; 400 Freestyle Relay — 1 Ferrara, Kinman, Martin, Mount (Wash) 3:31.98, 5 Brewer, Lontoc, Driscoll, Fleming (HN) 3:39.95, 8 Thai, McKay, Williams, Demsher, Krystin (LOL) 3:48.23

Boys
Team results: 1. American Heritage 276 5. Jesuit 117 8. Lakewood 86 17. Land O’Lakes 56 21. Spoto 31 26. Robinson 21 27. Ridgewood 20 38. Fivay 9 38. Wesley Chapel 9 43. Sunlake 5 45. Springstead 4 47. Tarpon Springs 3
Individual results: Diving — 1 Johnson (Sat) 438.90, 8 Hutson (Jes) 339.15, 14 Sarmento (TS) 288.35; 200 medley relay — 1 Medina, Nothard, Bohorquez, Eaddy, A-Heritage Plant 1:36.31, 7 Litschgi, Sellers, Schaettle, Shaffer, (Jes) 1:40.85; 200 Free — 1 Dressel (CLA) 1:34.69, 2 Harasz (LW) 1:38.99; 200 IM — 1 Denswil (St. Brendan) 1:52.47, 5 Wheeler (LOL) 1:56.01, 6 Sellers (Jes) 1:56.86, 7 Graves, (Spo) 1:57.33; 50 Free — 1 Muratovic (RW) 20.81, 2 Brown (Rob) 21.30, 3 Hilgenberg LOL) 21.33, 4 Long LW 21.43; 100 Fly — 1 Dressel (CLA)45.99; 100 Free — 1 Olmsted (Eas) 45.03, 2 Harasz (LW) 45.34, 4 Long (LW) 47.25; 500 Free — 200 Free Relay — 1 Dressel, Heath, Bonna, Mahaffey, (CLAY) 1:24.26, 8 Harasz, Thistle-Adams, Kane, Long, (LW) 1:30.08; 100 Back — Olmsted (ES) 49.54; 100 Breast — 1 Denswil, (St.B) 56.97, 2 Sellers (Jes) 57.37, 6 Graves (Spo) 59.19, 7 Hilgenberg (LOL) 59.45; 400 Freestyle Relay — 1 Caeleb, Heath, Bonna, Mahaffey, (CLAY)
3:07.36, 4 Paul, Litschgi, Sellers, Shaffer, (Jes) 3:16.88

Permalink

Teams

Map

Academy of the Holy Names: Swimming: 2013