//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Track and field 2012

Stories

Schedule/Results

TRACK: Charles Johnson Invitational

Saturday, Feb. 25, 2012

BOYS
Team scores: 1. Hillsborough 109.50; 2. Armwood 79; 3. Tampa Jefferson 72.50; 4. Chamberlain 67; 5. Alonso 63.50; 6. Gaither 55; 7. Bloomingdale 38; 8. Springstead 29; 9. George Jenkins 22; 10. Freedom 21; 11. Newsome 18.50; 12. King 17; 13. Tampa Bay Tech 12; 14. Ocoee 6; 15. Strawberry Crest 4; 16. Lennard 3; 17. Tampa Catholic 2; 18. Wesley Chapel 1

100: Brown (Hil) 10.5; 200: Brown (Hil) 21.91; 400: Wilson (Hil) 50.99; 800: Moore (Jef) 1:57.71; 1600: Brown (Arm) 4:37.39; 3200: Duncan (Arm) 10:14.48; 110 hurdles: Moore (Gai) 14.82; 300 hurdles: Barrett (Gai) 40.52; 4X100: Armwood (W. Edwards, Bailey, K. Edwards, McNealy) 43.47; 4X400: Jefferson (Booth, Moore, Coffie, Jenkins) 3.28.72; 4X800: Bloomingdale (Chadderton, Santiago, Heron, Leblanc) 8:27.85; High jump: Harris (Spr) 6’6”; Long jump: Green (Hil) 23’4.5”; Triple jump: Green (Hil) 50’6.5”; Shot put: Lewinson (Arm) 45’11; Discus: MacInnes (Cha) 163’2.5.

GIRLS
Team scores: 1. Hillsborough 77; 1. Academy of Holy Names 77; 3. Freedom 58; 4. Gaither 49; 4. Armwood 49; 6. Alonso 38.25; 7. George Jenkins 37; 8. King 36; 9. Strawberry Crest 34; 10. Wesley Chapel 31; 10. Chamberlain 31; 12. Springstead 26; 13. Ocoee 22; 14. Lennard 20.25; 15. Bloomingdale 15.25; 16. Tampa Bay Tech 9; 17. Jefferson 7; 18. Tampa Catholic 4; 19. Newsome 3.25

100: Gilbert (WC) 12.08; 200: Gilbert (WC) 25.45; 400: Ordway (Hil) 58.47; 800: C. Hawkins (Hil) 2:19.47; 1600: Duncan (Arm) 5:35.80; 3200: Duncan (Arm) 12:06.15; 100 hurdles: Abnathy (GJ) 14.77; 300 hurdles: McEnany (AHN) 46.33; 4X100: Strawberry Crest (Barber, Gardiner, Williams, Keys) 50.71; 4X400: Hillsborough (C. Hawkins, Ordway, M. Hawkins, Ray) 4:05.42; 4X800: Freedom (Smith, Wasserman, Mitchell, Tedesco) 10:11.28; High jump: Prengaman (WC) 5’2”; Long jump: McEnany (AHN) 16’; Triple jump: McEnany (AHN) 35’5.75”; Shot put: Aaron (Chamb) 34’; Discus: Aaron (Chamb) 101’6.5”.

Permalink

Teams

Track and field: Western Conference National Division

Wednesday, March 28, 2012

At Armwood
Girls team results
Wharton 152, Hillsborough 113, Strawberry Crest 92, Freedom 90, Armwood 77, Chamberlain 43, King 42, Tampa Bay Tech 31, Middleton 4
Girls individuals
4x800 – Wharton 9:50.75, Freedom 10:09.43, Hillsborough 10:16.17, King 10:16.53; Discus – Blevins (A) 106-9, Aaron (C) 104-9, Ramirez (H) 92-2, Drohan (W) 90-0; Shot put – Aaron (C) 36-11, Newsome (A) 33-4, Warren (C) 30-4.5, BoBo (TBT) 29-0; High jump – Akachukwu (F) 5-4, Gregory (SC) 5-0, Brown (W) 4-10, Griffith (W) 4-8; Long jump – Akachukwu (F) 17-1, Dennard (A) 15-7.5, Williams (SC) 15-2, West (TBT) 15-1.5; Triple jump – Dennard (A) 35-3, Hill (H) 34-0, Watson (W) 33-8, Roberson (H) 33-2; Pole vault – Smith (W) 9-6, Cahill (W) 9-6, Gibson (W) 6-6, Cruz (SC) 6-6; 100 hurdles – Barber (W) 15.81, Bennett (TBT) 17.18, Jones (H) 17.32, Cruz (SC) 18.03; 300 hurdles – Barber (W) 45.99, Watson (W) 46.01, Wheaton-Spell (A) 49.09, Ray (H) 49.31; 100 – Hardy (K) 12.03, Akachukwu (F) 12.56, Roberson (H) 12.60, Gardiner (SC) 12.61; 200 – Hardy (K) 25.03, Ordway (H) 25.52, Akachukwu (F) 26.0, Roberson (H) 26.51; 400 – Ordway (H) 1:01.26, Hawkins (H) 1:03.64, Lewis (W) 1:06.61, Ford (F) 1:06.77; 800 – Hawkins (H) 2:20.0, Kocher (W) 2:24.34, Favors (K) 2:24.96, Mitchell (F) 2:26.05; 1600 – Duncan (A) 5:25.44, Henderson (W) 5:32.84, Menge (SC) 5:34, Schonder (C) 5:35; 3200 – Duncan (A) 12:11.37, Henderson (W) 12:14.91, Schonder (C) 12:23.63, Smith (F) 12:29.84; 4x100 – Hillsborough 49.99, Strawberry Crest 50.16, Armwood 50.87, Wharton 52.61; 4x400 – Hillsborough 4:00.50, Wharton 4:04.05, King 4:22.83, Tampa Bay Tech 4:27.32
Boys team results
Wharton 122.5, Chamberlain 118.5, Armwood 112.5, Hillsborough 110, Freedom 53, King 51, Tampa Bay Tech 39, Middleton 27.5, Strawberry Crest 25
Boys individuals
4x800 – Wharton 8:22.32, Hillsborough 8:44.96, Chamberlain 8:54.54, Freedom 9:00.20; Discus – MacInnes (C) 161-00, Lewinson (A) 132-02, Klay (F) 127-03, Smythe (W) 123-02; Shot put – Lewinson (A) 50-3.5, Waldrop (A) 49-10.5, Cowart (A) 47-5.5, MacInnes (C) 47-3; High jump – Lawrence (M) 5-8, Joseph (W) 5-8, Smith (H) 5-6, Ortiz (C) 5-6; Long jump – Green (H) 22-6.5, Hargreaves (W) 22-3.5, Williams (W) 20-3, Bryant (A) 20-0.5; Triple jump – Green (H) 47-6, McDonald (K) 42-10.5, MacInnes (C) 42-8, Pressely (H) 41-5.5; Pole vault – Kornitzer (SC) 10-6, Tolley (W) 10-0, Gaynor (F) 9-6, Griffin (F) 9-6; 110 hurdles – Jennings (H) 14.66, Smith-Gonzales (K) 14.97, Chambliss (TBT) 15.21, Joseph (W) 16.19; 300 hurdles – Jennings (H) 39.13, Smith-Gonzales (K) 40.80, Lewis (W) 41.48, Chambliss (TBT) 42.23; 100 – Edwards (A) 10.88, Williams (TBT) 11.03, McKinley (C) 11.04, Brown (H) 11.11; 200 – Edwards (A) 22.11, McKinley (C) 22.26, Green (W) 22.69, Williams (TBT) 22.79; 400 – Wilson (H) 49.50, Brown (M) 51.19, Haughbrook (C) 52.16, Washington (W) 52.17; 800 – Barginere (W) 2:01.10, Hollis (H) 2:01.20, Kelly (A) 2:08.71, Jackson (C) 2:11.25; 1600 – del Monte (C) 4:28.82, Duncan (A) 4:32, Vollmer (F) 4:48.94, Navas (K) 4:49.39; 3200 – del Monte (C) 10:07.63, Duncan (A) 10:14.40, Russo (C) 10:19.74, Urbiniak (F) 10:31.20; 4x100 – Armwood 42.77, Chamberlain 43.00, Wharton 43.38, Hillsborough 43.47; 4x400 – Hillsborough 3:25.94, Wharton 3:27.33, Freedom 3:30.84, Tampa Bay Tech 3:43.65

Permalink

Teams

Map

Armwood High School: Track and field: 2012