//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2012

Stories

Schedule/Results

Swimming: CC Catholic vs. Berkeley Prep

Thursday, Oct. 4, 2012

Berkeley Prep at Clearwater Central Catholic

GIRLS
Berkeley Prep 117, CC Catholic 63
200 Medley Relay - M. Blatz, Harrison, S. Blatz, Chancey (BP) - 2:02.48
200 Free - Nicole Thatch (CCC) - 2:14.29
200 IM - Emma Spilman (CCC) - 2:12.47
50 Free - Elle Chancey (BP) - 25.73
1M Diving - Stephanie Punzak (BP) - 199.30
100 Fly - Emma Spilman (CCC) - 58.81
100 Free - Elle Chancey (BP) - 55.98
500 Free - Suzie O'Connor (CCC) - 5:50.49
200 Free Relay - Vergara, Straley, Weinbren, Fannon (BP) - 1:57.30
100 Back - Suzie O'Connor (CCC) - 1:09.69
100 Breast - Clare Harrison (BP) - 1:14.959
400 Free Relay - Chancey, S. Blatz, Harrison, Horan (BP) - 4:00.89

BOYS
Berkeley Prep 117, CC Catholic 66
200 Medley Relay - Piner, Chiriaco, C. Newton, Hedrich (CCC) - 1:49.37
200 Free - Harrison Keane (BP) - 1:53.77
200 IM - Antonio Pinero (CCC) - 2:10.26
50 Free - Ryan Franzese (BP) - 23.56
1M Diving - Jesse Potts (BP) - 203.80
100 Fly - Cameron Newton (CCC) - 1:00.39
100 Free - Ryan Franzese (BP) - 52.80
500 Free - Thomas Mayer (BP) - 5:06.82
200 Free Relay - Pinero, C. Newton, Helmus, Hedrich (CCC) - 1:36.13
100 Back - Graham Olney (BP) - 57.80
100 Breast - Cameron Newton (CCC) - 1:08.52
400 Free Relay - Franzese, Mayer, Keane, Olney (BP) - 3:35.83

Permalink

Teams

Swimming: Acad. of the Holy Names and Jesuit vs. Berkeley Prep

Wednesday, Oct. 10, 2012

BOYS
Jesuit 115, Berkeley Prep 71;

200 medley: Jesuit (Marston, Sellers, Schaettle, Kimura) 1:46.48;
200 free: Mayer (BP) 1:53.40;
200 IM: Marston (J) 2:07.97;
50 free: Jennings (J) 22.84;
Diving: Hutson (J) 205.65;
100 fly: Sellers (J) 55.28;
100 free: Jennings (J) 51.34;
500 free: Parker (J) 5:08.38;
200 free relay: Jesuit (Dang, Shaffer, Kimura, Jennings) 1:36.12;
100 back: Marston (J) 56.35;
100 breast: Sellers (J) 1:07.93;
400 free relay: Jesuit (Marston, Shaffer, Sellers, Jennings) 3:27.70;

Records
Jesuit 6-0;

GIRLS
Acad. of the Holy Names 121, Berkeley Prep 65;

200 medley: Acad. of the Holy Names (Driscoll, Shumake, Nuyianes, Cogdill) 1:59.23;
200 free: Fleming (AHN) 1:57.79;
200 IM: Timmons (AHN) 2:19.89;
50 free: Kirkpatrick (AHN) 24.55;
Diving: Potts (BP) 213.30;
100 fly: Kirkpatrick (AHN) 1:00.35;
100 free: Chancey (BP) 55.90;
500 free: Nuyianes (AHN) 5:34.24;
200 free relay: Acad. of the Holy Names (Cogdill, Litschgi, Kirkpatrick, Fleming) 1:42.02;
100 back: Driscoll (AHN) 1:04.23;
100 breast: Shumake (AHN) 1:11.38;
400 free relay: Acad. of the Holy Names (Litschgi, Kirkpatrick, Nuyianes, Fleming) 3:44.88;

Records
Acad. of the Holy Names 4-2;

Permalink

Teams

Swimming: Tampa Prep vs. Berkeley Prep

Wednesday, Oct. 17, 2012

BOYS
Berkeley Prep 173, Tampa Prep 142;

200 medley: Tampa Prep (Cates, Blustein, Campo, Carter) 1:45.51;
200 free: Campo (TP) 1:50.74;
200 IM: R. Skjaerpe (TP) 1:55.32;
50 free: Franzese (BP) 23.22;
Diving: J. Potts (BP) 1:83.30;
100 fly: Campo (TP) 54.92;
100 free: Franzese (BP) 51.54;
500 free: Cates (TP) 5:05.79;
200 free relay: Tampa Prep (R. Skjaerpe, Blustein, Burmeister, Carter) 1:35.42;
100 back: R. Skjaerpe (TP) 53.24;
100 breast: Blustein (TP) 1:05.03;
400 free relay: Tampa Prep (R. Skjaerpe, Campo, Cates, Burmeister) 3:25.83;

GIRLS
Tampa Prep 185, Berkeley Prep 124;

200 medley: Tampa Prep (Myers, Savitt, Campo, Fredlake) 1:58.27;
200 free: Savitt (TP) 2:00.5;
200 IM: Campo (TP) 2:28.64;
50 free: Chancey (BP) 25.39;
Diving: N. Potts (BP) 177.35;
100 fly: Waite (TP) 1:00.52;
100 free: Chancey (BP) 55.46;
500 free: Horan (BP) 5:59.00;
200 free relay: Tampa Prep (Savitt, Brown, Alexander, Myers) 1:46.91;
100 back: Brown (TP) 1:06.31;
100 breast: Waite (TP) 1:10.63;
400 free relay: Tampa Prep (Fredlake, Savitt, Waite, Siswanto) 3:49.54;

Permalink

Teams

Swimming: Class A, Region III

Saturday, Nov. 3, 2012

Boys;
Berkeley Prep 356, Shorecrest 326.5, Tampa Prep 296, Sarasota Cradinal Mooney 154, Naples Community School 152, Clearwater Central Catholic 143, Seacrest Country Day 143, Bradenton St. Stephen’s 110.5, Ridgewood 84, St. Petersburg Catholic 73, Indian Rocks Christian 62, Fort Myers Bishop Verot 48, Hudson 39, Tampa Catholic 37, Sarasota Out-of-Door 36, Naples St. John Neumann 30, Fivay 29, Academy of the Lakes 29, Fort Myers Canterbury 29, Southwest Florida Christian 23, Admiral Farragut 23, Canterbury 22, Cape Coral Oasis 20, Sarasota Booker 17, Keswick Christian 9, Evangelical Christian 6, Northside Christian 4;
Results;
200 medley relay - Shorecrest (Farese, Chen, Grant, Marshburn) 1:41.26; Tampa Prep (Cates, Blustein, Campo, Skjaerpe) 1:43.25, Berkeley Prep (Olney, Mitchell, Mayer, Mosher) 1:45.53; 200 free - Skjaerpe (TP) 1:45.28, Nielson (BV) 1:46.88, Marshburn (Sc) 1:48.23; 200 IM - Chen (Sc) 2:01.59, Pinero (CCC) 2:05.57, Olney (BP) 2:06.11; 50 free - Erickson (Sea) 22.06, Muratovic (Rw) 22.33, Mosher (BP) 23.10; Diving - Stein (Sc) 515.70, Potts (BP) 366.05, Farrow (Sea) 362.80; 100 fly - Skjaerpe (TP) 51.74, Campo (TP) 54.08, Grant (Sc) 54.18; 100 free - Farese (Sc) 48.67, Muratovic (Rw) 49.35, Erickson (Sea) 50.30; 500 free - O’Donnell (CM) 4:41.76, Marshburn (Sc) 4:48.89, Nielson (BV) 4:50.19; 200 free relay - Tampa Prep (Skjaerpe, Blustein, O. Skjaerpe, Burmeister) 1:32.36, Berkeley Prep (Franzese, Copper, Keane, Mosher) 1:32.54, CC Catholic (Newton, Pinero, Helmus, Hedrich) 1:33.82; 100 back - O’Donnell (CM) 52.79, Farese (Sc) 53.10, Olney (BP) 54.30; 100 breast - Chen (Sc) 1:00.49, Lewis (CSN) 1:02.47, Villavisanis (AL) 1:03.77; 400 free relay - Tampa Prep (Campo, Burmeister, Cates, Skjaerpe) 3:18.86, Shorecrest (Farese, Marshburn, Grant, Chen) 3:19.21;
Girls;
Tampa Prep 351, Berkeley Prep 230, Shorecrest 196, St. Stephen’s 181, Sarasota Cardinal Mooney 177, Fort Myers Bishop Verot, 157, Community School of Naples 144, Northside Christian 131, Clearwater Central Catholic 128, Canterbury 99, Sarasota Booker 77, Fort Myers Canterbury 56, Seacrest Country Day 51, Calvary Christian 51, Admiral Farragut 42, Tampa Catholic 30.5, SP Catholic 28, Sarasota Out-of-Door 21.5, Hudson 15, Naples St. John Neumann 13, Academy of the Lakes 4;
Results;
200 medley relay - Tampa Prep (Myers, Savitt, Waite, Alexander) 1:53.37, Shorecrest (Little, Coleman, Coundouriotis, Rau) 1:58.46, Berkeley Prep (Blatz, Harrison, S. Blatz, Chancey) 1:58.90; 200 free - Berdusco (BSS) 1:52.51, DiMeo (SB) 1:55.55, Leadbetter (Ns) 1:56.31; 200 IM - Leap (SB) 2:06.71, Liu (CSN) 2:07.33, Savitt (CCC) 2:07.42; 50 free - Chancey (BP) 25.20, Little (Sc) 25.30, Harrison (BP) 26.06; Diving - Punzak (BP) 424.55, Potts (BP) 318.85, Miller (SPC) 315.85; 100 fly - DiMeo (SB) 55.68, Spilman (CCC) 56.99, Liu (CSN) 58.56; 100 free - Little (Sc) 54.00, Chancey (BP) 54.73, Anabtawi (Cal) 56.29; 500 free - Berdusco (BSS) 4:57.16, Fredlake (TP) 5:11.74, Leadbetter (Ns) 5:12.17; 200 free relay - Tampa Prep (Waite, Brown, Alexander, Fredlake) 1:42.81, St. Stephen’s (Berdusco, Brockett, Schleicher, L. Schleicher) 1:43.31, Berkeley Prep (Chancey, Harrison, Blatz, M. Blatz) 1:43.98; 100 back - Fagan (Sea) 1:02.10, Arbelaez (CSN) 1:02.30, Brown (TP) 1:02.72; 100 breast - Leap (SB) 1:05.42, Savitt (TP) 1:06.47, Waite (TP) 1:08.34; 400 free relay - Tampa Prep (Fredlake, Myers, Brown, Savitt) 3:42.51, St. Stephen’s (Schleicher, Brockett, Csubak, Berdusco) 3:47.55, Shorecrest (Little, Rau, Andrews, Coleman) 3:50.04;

Permalink

Teams

Map

Berkeley Preparatory School: Swimming: 2012