Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2013

Stories

Schedule/Results

Swimming: District A-7

Friday, Oct. 25, 2013

Boys: Berkeley Prep 646, Tampa Prep 519, Tampa Bay Heat 190, Bishop McLaughlin 140.5, Tampa Catholic 129.5, Carrollwood Day 115, Academy at the Lakes 32

Girls: Tampa Prep 608, Berkeley Prep 580, Tampa Catholic 229, Carrollwood Day 182, Academy at the Lakes 121, Tampa Bay Heat 110, Bishop McLaughlin 61

Event 1 girls 200 yard medley relay Berkeley Prep 1:54.19
Event 2 boys 200 yard medley relay Tampa Prep 1:43.77
Event 3 girls 200 yard freestyle Hannah Fredlake (Tampa Prep) 1:59.76
Event 4 boys 200 yard freestyle Keating Mosher (Berkley Prep) 1:49.13
Event 5 girls 200 yard IM Savannah Savitt (Tampa Prep) 2:12.72
Event 6 boys 200 yard IM Rasmus Skjaerpe (Tampa Prep) 1:58.19
Event 7 girls 50 yard freestyle Elle Chancey (Berkeley Prep) 24.87
Event 8 boys 50 yard freestyle Ryan Franzese (Berkeley Prep) 22.93
Event 9 girls 1 mtr divng Stephanie Punzak (Berkeley Prep) 442.40
Event 10 boys 1 mtr diving Hugo Rapp (Berkeley Prep) 389.20
Event 11 girls 100 yard butterfly Megan Blatz (Berkeley Prep) 1:02.45
Event 12 boys 100 yard butterfly Gregory Campo (Tampa Prep) 54.21
Event 13 girls 100 yard freestyle Elle Chancey (Berkeley Prep) 53.54
Event 14 boys 100 yard freestyle Keating Mosher (Berkeley Prep) 50.18
Event 15 girls 500 yard freestyle Hannah Fredlake (Tampa Prep) 5:17.83
Event 16 boys 500 yard freestyle Fernando Sedano-Roman (Tampa Prep) 4:59.79
Event 17 girls 200 yard freestyle relay Berkeley Prep, 1:43.86
Event 18 boys 200 yard freestyle relay Tampa Prep, 1:34.34
Event 19 girls 100 yard backstroke Anne Myers (Berkeley Prep) 1:01.67
Event 20 boys 100 yard backstroke Rasmus Skjaerpe (Tampa Prep) 51.66
Event 21 girls 100 yard breaststroke Savannah Savitt (Tampa Prep) 1:07.53
Event 22 boys 100 yard breaststroke Dillan Villavisanis (Academy at the Lakes) 1:03.44
Event 23 girls 400 yard freestyle relay Tampa Prep, 3:41.65
Event 24 boys 400 yard freestyle relay Tampa Prep 3:22.27

Permalink

Teams

Class A Region 3

Saturday, Nov. 2, 2013

Girls - Individual
200 Yard Medley Relay

1 P.K. Yonge (Gainesville)-FL 2:02.12 1:58.74
1) Bennett, Laura 11 2) Austin, Abby 11
3) Herring, Annette 8 4) Scarborough, Grace 09
37.01 1:02.50 (25.49) 1:31.16 (28.66) 1:58.74 (27.58)
2 Villages 2:09.71 2:06.12
1) Hall, Alexis 10 2) James, Kylie 12
3) Lartigue, Bethany J 12 4) Nadeau, Kaylee 12
32.63 1:11.13 (38.50) 1:39.40 (28.27) 2:06.12 (26.72)
3 Umatilla 2:08.00 2:09.04
1) Kicklighter, Katie 12 2) Martin, Madelyn 12
3) White, Ashley 10 4) Bentley, Ashley 10
28.77 1:06.45 (37.68) 1:39.09 (32.64) 2:09.04 (29.95)


200 Yard Freestyle

1 Herring, Annette 8 PKYO-FL 2:04.05 2:04.68
29.25 1:01.04 (31.79) 1:33.05 (32.01) 2:04.68 (31.63)
2 Lartigue, Bethany J 12 Villages 2:08.30 2:07.03
29.92 1:02.05 (32.13) 1:35.19 (33.14) 2:07.03 (31.84)
3 Bennett, Laura 11 PKYO-FL 2:06.10 2:07.31
29.69 1:02.01 (32.32) 1:34.78 (32.77) 2:07.31 (32.53)

200 Yard IM

1 Ivey, Izzy 7 Oak Hall School 2:17.74 2:19.10
29.28 1:04.36 (35.08) 1:47.18 (42.82) 2:19.10 (31.92)
2 Floyd, Laura 10 Trinity Catholic 2:33.65 2:31.16
31.77 1:09.46 (37.69) 1:56.84 (47.38) 2:31.16 (34.32)
3 Acosta, Valon 9 PKYO-FL 2:34.40 2:31.30
32.47 1:12.49 (40.02) 1:57.46 (44.97) 2:31.30 (33.84)


50 Yard Freestyle

1 Trematerra, Lindsey 11 Oak Hall School 24.79 24.27
2 Kicklighter, Katie 12 Umatilla 23.70 24.38
3 Austin, Abby 11 PKYO-FL 27.05 26.71


Diving

1 Deloach, Fondren 9 PKYO-FL 385.00 389.65
2 Nelson, Isabella 11 PKYO-FL 333.85 337.30
3 Katz, Avery 10 Oak Hall School 240.33 311.90

100 Yard Butterfly

1 Herring, Annette 8 PKYO-FL 1:05.30 1:04.35
30.32 1:04.35 (34.03)
2 Green, Hadleigh 11 Oak Hall School 1:10.03 1:09.91
32.65 1:09.91 (37.26)
3 Pafford, Lea 11 Father Lopez 1:14.99 1:11.65
31.61 1:11.65 (40.04)


100 Yard Freestyle

1 Trematerra, Lindsey 11 Oak Hall School 53.60 53.00
25.98 53.00 (27.02)
2 Kicklighter, Katie 12 Umatilla 52.70 53.18
26.47 53.18 (26.71)
3 Nadeau, Kaylee 12 Villages 1:02.09 1:00.28
28.63 1:00.28 (31.65)


500 Yard Freestyle

1 Ivey, Izzy 7 Oak Hall School 5:34.04 5:32.76
30.00 1:03.51 (33.51) 1:37.24 (33.73) 2:11.28 (34.04)
2:45.56 (34.28) 3:19.21 (33.65) 3:52.76 (33.55) 4:27.29 (34.53)
4:59.69 (32.40) 5:32.76 (33.07)
2 DeMichele, Jana 11 St. Francis 5:24.50 5:41.12
30.62 1:04.48 (33.86) 1:38.95 (34.47) 2:13.41 (34.46)
2:47.73 (34.32) 3:22.48 (34.75) 3:57.54 (35.06) 4:32.82 (35.28)
5:07.50 (34.68) 5:41.12 (33.62)
3 Scarborough, Grace 09 PKYO-FL 5:40.00 5:44.50
30.94 1:04.69 (33.75) 1:39.40 (34.71) 2:14.91 (35.51)
2:49.54 (34.63) 3:26.05 (36.51) 4:00.30 (34.25) 4:35.63 (35.33)
5:10.80 (35.17) 5:44.50 (33.70)



200 Yard Freestyle Relay

1 Oak Hall (Gainesville) 1:48.81 1:47.07
1) Ivey, Izzy 7 2) Green, Hadleigh 11
3) O'Leary, Maddy 12 4) Trematerra, Lindsey 11
25.55 53.24 (27.69) 1:22.56 (29.32) 1:47.07 (24.51)
2 P.K. Yonge (Gainesville)-FL 1:55.78 1:55.00
1) Acosta, Valon 9 2) Holloway, Suzanne 7
3) Ramirez, Carly 10 4) Scarborough, Savannah 12
28.80 58.19 (29.39) 1:26.65 (28.46) 1:55.00 (28.35)
3 Umatilla 1:55.10 1:55.38
1) Martin, Madelyn 12 2) Bentley, Ashley 10
3) White, Ashley 10 4) Kicklighter, Katie 12
31.61 1:02.23 (30.62) 1:31.26 (29.03) 1:55.38 (24.12)


100 Yard Backstroke

1 Bennett, Laura 11 PKYO-FL 1:04.00 1:04.87
31.66 1:04.87 (33.21)
2 Downey, Grace 12 St. Francis 1:07.04 1:07.34
32.81 1:07.34 (34.53)
3 Floyd, Laura 10 Trinity Catholic 1:06.80 1:07.51
32.67 1:07.51 (34.84)


100 Yard Breaststroke

1 Austin, Abby 11 PKYO-FL 1:09.69 1:11.26
33.97 1:11.26 (37.29)
2 Green, Ansley 8 Oak Hall School 1:22.81 1:21.80
38.94 1:21.80 (42.86)
3 Sumner, Kaitlin 11 St.John Lutheran 1:20.61 1:21.99
38.65 1:21.99 (43.34)


400 Yard Freestyle Relay

1 P.K. Yonge (Gainesville)-FL 4:06.70 3:56.47
1) Bennett, Laura 11 2) Scarborough, Grace 09
3) Austin, Abby 11 4) Herring, Annette 8
28.63 59.39 (59.39) 1:28.94 (29.55) 2:01.15 (1:01.76)
2:29.31 (28.16) 3:00.08 (58.93) 3:27.04 (26.96) 3:56.47 (56.39)
2 Oak Hall (Gainesville) 4:05.21 3:58.36
1) Ivey, Izzy 7 2) Green, Ansley 8
3) Curtis, Amelia 8 4) Trematerra, Lindsey 11
27.30 56.63 (56.63) 1:26.46 (29.83) 1:58.78 (1:02.15)
2:29.47 (30.69) 3:05.30 (1:06.52) 3:30.69 (25.39) 3:58.36 (53.06)
3 Villages 4:09.63 4:07.01
1) Hall, Alexis 10 2) Moffett, Alexis G 11
3) Nadeau, Kaylee 12 4) Lartigue, Bethany J 12
29.53 1:03.08 (1:03.08) 1:33.84 (30.76) 2:08.81 (1:05.73)
2:37.13 (28.32) 3:08.54 (59.73) 3:36.06 (27.52) 4:07.01 (58.47)


Girls - Team:
Class A Region 3: Berkeley Prep 320, Tampa Prep 317, Shorecrest 208, Fort Myers Bishop Verot 153, Bradenton St. Stephen’s 153, Naples Community School 153, Sarasota Cardinal Mooney 152, Northside Christian 144, Clearwater Central Catholic 136, Naples Seacrest 85, Canterbury 77, Indian Rocks Christian 76, Calvary Christian 74, Sarasota Out-of-Door 52, Tampa Catholic 36, Admiral Farragut 21, Canterbury 18, Carrollwood Day 18, St. Petersburg Catholic 17, Academy at the Lakes 11, Naples St. John Neumann 8.

Boys - Individual:

200 Yard Medley Relay

1 Villages 1:51.87 1:49.48
1) Mariner, Nick 11 2) Perkins, R.J. J 12
3) Lopez, Alex 11 4) Devinger, Nathan T 11
30.76 59.64 (28.88) 1:25.29 (25.65) 1:49.48 (24.19)
2 P.K. Yonge (Gainesville)-FL 1:51.96 1:49.53
1) Manucy, Hunter 10 2) Mahon, Samuel 12
3) McCullough, Ailin 12 4) Whittaker, Quin 9
31.66 1:01.54 (29.88) 1:25.68 (24.14) 1:49.53 (23.85)
200 Yard Freestyle

1 Mahon, Samuel 12 PKYO-FL 1:58.00 1:59.64
27.33 57.23 (29.90) 1:28.16 (30.93) 1:59.64 (31.48)
2 Lopez, Alex 11 Villages 2:11.65 2:05.08
29.91 1:02.45 (32.54) 1:36.19 (33.74) 2:05.08 (28.89)
3 Eunice, Sean 9 PKYO-FL 2:10.45 2:06.15
28.16 59.89 (31.73) 1:33.56 (33.67) 2:06.15 (32.59)
200 Yard IM

1 Perkins, R.J. J 12 Villages 2:17.96 2:16.01
28.41 1:05.27 (36.86) 1:43.67 (38.40) 2:16.01 (32.34)
2 Thomas, Andrew 9 PKYO-FL 2:31.65 2:26.27
28.84 1:05.96 (37.12) 1:51.79 (45.83) 2:26.27 (34.48)
3 Etherton, Isaac 8 PKYO-FL 2:25.26 2:28.83
31.02 1:09.17 (38.15) 1:55.17 (46.00) 2:28.83 (33.66)
50 Yard Freestyle

1 Whittaker, Quin 9 PKYO-FL 24.00 24.03
2 Westol, Matthew 11 St.John Lutheran 25.40 24.60
3 Mariner, Nick 11 Villages 24.92 24.64
100 Yard Butterfly

1 McCullough, Ailin 12 PKYO-FL 55.48 56.23
26.13 56.23 (30.10)
2 Lopez, Alex 11 Villages 58.51 58.28
27.37 58.28 (30.91)
3 Kirschner, Jake 12 Oak Hall School 1:04.80 1:04.37
28.51 1:04.37 (35.86)
100 Yard Freestyle

1 Mahon, Samuel 12 PKYO-FL 53.77 52.62
25.05 52.62 (27.57)
2 Mariner, Nick 11 Villages 55.84 55.33
26.55 55.33 (28.78)
3 Devinger, Nathan T 11 Villages 56.96 55.53
27.12 55.53 (28.41)
500 Yard Freestyle

1 Hill, Julian 7 PKYO-FL 5:35.00 5:32.24
32.50 1:06.73 (34.23) 1:41.38 (34.65) 2:15.83 (34.45)
2:49.85 (34.02) 3:23.25 (33.40) 3:56.43 (33.18) 4:29.57 (33.14)
5:01.88 (32.31) 5:32.24 (30.36)
2 Eunice, Sean 9 PKYO-FL 5:59.36 6:09.82
33.02 1:09.89 (36.87) 1:47.76 (37.87) 2:25.96 (38.20)
3:04.05 (38.09) 3:42.19 (38.14) 4:20.46 (38.27) 4:57.99 (37.53)
5:33.81 (35.82) 6:09.82 (36.01)
3 Sutherland, Jade 12 Oak Hall School 6:35.28 6:36.45
32.85 1:09.64 (36.79) 1:48.27 (38.63) 2:29.06 (40.79)
3:09.90 (40.84) 3:51.86 (41.96) 4:34.40 (42.54) 5:16.75 (42.35)
5:58.74 (41.99) 6:36.45 (37.71)
200 Yard Freestyle Relay

1 St. John Lutheran (Ocala) 1:49.25 1:44.97
1) Morgan, Luke 11 2) Westol, Matthew 11
3) Wilheim, Walker 11 4) Lindsey, Kraig 11
26.84 52.36 (25.52) 1:20.34 (27.98) 1:44.97 (24.63)
2 Oak Hall (Gainesville) 1:46.34 1:45.76
1) Kirschner, Jake 12 2) Sutherland, Jade 12
3) Potapow, Michael 12 4) Gotsch, Chaz 11
26.78 53.19 (26.41) 1:20.99 (27.80) 1:45.76 (24.77)
3 Villages 1:41.18 1:47.33
1) Ball, Matt T 12 2) Berardi, Dawson 9
3) Berardi, Tucker 12 4) Pope, Gavin 10
25.47 52.47 (27.00) 1:21.10 (28.63) 1:47.33 (26.23)
100 Yard Backstroke

1 McCullough, Ailin 12 PKYO-FL 57.26 57.28
28.22 57.28 (29.06)
2 Thomas, Andrew 9 PKYO-FL 1:08.59 1:06.51
32.03 1:06.51 (34.48)
3 Manucy, Hunter 10 PKYO-FL 1:05.93 1:09.10
32.53 1:09.10 (36.57)
100 Yard Breaststroke

1 Perkins, R.J. J 12 Villages 1:07.45 1:07.48
31.69 1:07.48 (35.79)
2 Hill, Julian 7 PKYO-FL 1:12.23 1:12.85
34.73 1:12.85 (38.12)
3 Perez, Rafael 10 Umatilla 1:17.38 1:16.17
35.09 1:16.17 (41.08)
400 Yard Freestyle Relay

1 Villages 3:44.94 3:37.27
1) Mariner, Nick 11 2) Lopez, Alex 11
3) Devinger, Nathan T 11 4) Perkins, R.J. J 12
25.76 55.61 (55.61) 1:21.86 (26.25) 1:49.28 (53.67)
2:15.21 (25.93) 2:43.53 (54.25) 3:09.26 (25.73) 3:37.27 (53.74)
2 P.K. Yonge (Gainesville)-FL 3:39.58 3:38.92
1) McCullough, Ailin 12 2) Hill, Julian 7
3) Manucy, Hunter 10 4) Mahon, Samuel 12
24.79 51.99 (51.99) 1:19.81 (27.82) 1:49.37 (57.38)
2:15.89 (26.52) 2:47.03 (57.66) 3:11.60 (24.57) 3:38.92 (51.89)
3 St. John Lutheran (Ocala) 4:18.27 4:07.94
1) Wilheim, Walker 11 2) Westol, Matthew 11
3) Morgan, Luke 11 4) Lindsey, Kraig 11
29.21 1:04.82 (1:04.82) 1:34.78 (29.96) 2:06.57 (1:01.75)
2:36.90 (30.33) 3:09.74 (1:03.17) 3:37.51 (27.77) 4:07.94 (58.20)

Boys - Team:
Berkeley Prep 368, Tampa Prep 286.5, Shorecrest 264, Naples Community School 180.5, Clearwater Central Catholic 168, Sarasota Cardinal Mooney 153, Naples Seacrest 144, Cape Coral Oasis 137, Fort Myers Bishop Verot 119, Sarasota Out-of-Door 83, Indian Rocks Christian 70, Northside Christian 45, Fort Myers Canterbury 42, Naples St. John Neumann 42, Calvary Christian 34, Bishop McLaughlin 22, Tampa Bay Heat 19, Academy at the Lakes 19, Evangelical Christian 19, Southwest Florida Christian 18, St. Petersburg Catholic 17, Canterbury 8, Keswick Christian 6, Tampa Catholic 6, Bradenton St. Stephen’s 1.

Permalink

Teams

Map

Berkeley Preparatory School: Swimming: 2013