Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2011

Schedule/Results

Swimming: Gibbs at Boca Ciega

Wednesday, Aug. 31, 2011

BOYS
Gibbs 76, Boca Ciega 58

200 medley relay:Gibbs (Crawford, Kendrick, Clark, Banker) 2:07.37
200 free: Crawford (Gi) 2:17.68
200 IM: Kendrick (Gi) 2:39.09
50 free: Clark (Gi) 25.28
100 fly: Kendrick (Gi) 1:14.56
100 free: Clark (Gi) 58.78
500 free: Crawford (Gi) 6:35.40
200 free relay: Boca Ciega (Anchinges, George, Kidder, DiGregorio) 1:58.56
100 back: Kidder (BC) 1:16.74
100 breast: Parks (Gi) 1:18.91
400 free relay: Gibbs (Clark, Crawford, Kendrick, Parks) 4:22.15

Records: Gibbs (1-0), Boca Ciega (0-1)

GIRLS
Boca Ciega 82, Gibbs 82

200 medley relay: Gibbs (Miker, Michaels, Monroe, Klee) 2:25.38
200 free: Kidder (BC) 2:24.94
200 IM: Bley (Gi) 3:08.34
50 free: Kidder (BC) 29:38
100 fly: Klee (Gi) 1:25.00
100 free: Coleman (BC) 1:09.18
500 free: Monroe (Gi) 7:39.87
200 free relay: Boca Ciega (Coleman, Scholz, Colwell, Kidder) 2:10.31
100 back: Miker (Gi) 1:20.40
100 breast: Coleman (BC) 1:29.25
400 free relay: Boca Ciega (Coleman, Scholz, Colwell, Kidder) 4:57.22

Records: Boca Ciega (0-1-0), Gibbs (0-1-0)

Permalink

Teams

Swimming: Tarpon Springs at Boca Ciega

Wednesday, Sept. 14, 2011

BOYS

Boca Ciega 78, Tarpon Springs 61

200 medley relay: TS (M. Colvin, Cruz, J. Colvin, Wassen) 2:08.0
200 free: Kidder (BC) 2:23.0
200 IM: M. Colvin (TS) 2:13.0
50 free: Anchinges (BC) 26.38
Diving: Glogowski (TS) 87.10
100 fly: J. Colvin (TS) 1:11.10
100 free: Ericson (BS) 1:02.56
500 free: M. Colvin (TS) 5:04.28
200 free relay: BC (Anchinges, Kidder, Erickson, DiGregorio) 1:55.47
100 back: Kidder (BC) 1:14.45
100 breast: J. Colvin (TS) 1:14.0
400 free relay: TS (J. Colvin, Wassen, Cruz, M. Colvin) 4:12.00

Records: Boca Ciega (1-1)

GIRLS

Tarpon Springs 108, Boca Ciega 58

200 medley relay: TS (Fleming, Shirley, Delima, Laphan) 2:15.75
200 free: Laphan (TS) 2:25.43
200 IM: Shirley (TS) 2:36.50
50 free: Buckley (TS) 26.8
100 fly: Verheyleweyhen (TS) 1:07.35
100 free: Delima (TS) 1:02.16
500 free: Laphan (TS) 6:24.13
200 free relay: TS (Verheyleweyhen, Fleming, Smith, Buckley) 2:04.53
100 back: Verheyleweyhen (TS) 1:11.84
100 breast: Buckley (TS) 1:20.15
400 free relay: TS (Verheyleweyhen, Delima, Buckley, Prodromitis) 4:35.06

Records: Boca Ciega (0-1-1)

Permalink

Teams

Swimming: Boca Ciega vs. Pinellas Park

Wednesday, Sept. 21, 2011

Boys team scores:
Boca Ciega 87, Pinellas Park 69

Girls team scores:
Boca Ciega 107, Pinellas Park 59

Permalink

Teams

Swimming: Largo at Boca Ciega

Tuesday, Sept. 27, 2011

BOYS

Boca Ciega 95, Largo 66

200 medley relay: BC (Kidder, Miller, DiGregorio, Anchinges) 2:09
200 free: Kidder (BC) 2:16.04
200 IM: Miller (BC) 2:48.94
50 free: Anchinges (BC) 27.10
100 fly: Ericson (BC) 1:13.77
100 free: Webb (Lar) 1:04.53
500 free: Anchinges (BC) 6:42.44
200 free relay: BC (DiGregorio, Kidder, Ericson, Anchinges) 1:54.33
100 back: Kidder (BC) 1:12.12
100 breast: Miller (BC) 1:19.41
400 free relay: Largo (Daniel, Webb, Klapka, Hager) 4:20.21

GIRLS

Largo 98, Boca Ciega 71

200 medley relay: Largo (Mills, Sears, Coughlan, Leonhardt) 2:22.28
200 free: Kidder (BC) 2:25.41
200 IM: Mills (Lar) 2:50.63
50 free: Colwell (BC) 30.46
100 fly: Coughlan (Lar) 1:17.28
100 free: Colwell (BC) 1:09.98
500 free: Kidder (BC) 6:33.94
200 free relay: Largo (Leonhardt, Lopez, Ferdani, Kivett) 2:12.96
100 back: Mills (Lar) 1:16.69
100 breast: Coughlan (Lar) 1:25.19
200 free relay: Largo (Mills, Sears, Fredani, Coughlan) 4:33.56

Permalink

Teams

Swimming: Boca Ciega vs. Dunedin

Wednesday, Oct. 5, 2011

Boys:
Boca Ciega 100, Dunedin 52

Girls:
Boca Ciega 94, Dunedin 70

Permalink

Teams

Swimming: Boca Ciega vs. Lakewood

Wednesday, Oct. 12, 2011

Boys:
Lakewood 87, Boca Ciega 76

Girls:
Boca Ciega 90, Lakewood 73

Permalink

Teams

Swimming: Class 2A, District 9

Thursday, Oct. 27, 2011

At North Shore

Boys

Team scores

Osceola 462, Lakewood Ranch 456, Lemon Bay 270, Lakewood 213, Bradenton Southeast 204, Tarpon Springs 155, Boca Ciega 116, Dunedin 90, Bradenton Bayshore 51, Lennard 41.

Results

200 medley relay - Lakewood Ranch (Kazokas, Cho, Czupryna, Cascone) 1:43.73, Lemon Bay (Makarenkov, Walker, Lipford, Cattermole) 1:47.29, Osceola (Bryant, Moran, Slockett, Deininger) 1:51.73, Lakewood (Harasz, McCrosky, Nipper, Kane) 1:53.22; 200 free - Bryant (Osc) 1:47.83, Colvin (TS) Lindsey (Osc) 1:59.01, Adair (Osc) 1:59.91; 200 IM - Slockett (Osc) 2:09.35, Moran (Osc) 2:17.95, Healy (BS) 2:18.74, Hyde (BS) 2:26.53; 50 free - Kazokas (LR) 22.10, Cattermole (LB) 22.85, Ober (BB) 23.39, Deininger (Osc) 23.49; Diving - Hardman (Lw) 294.55, Agerskov (Lw) 278.30, McCrosky (Lw) 269.15, Smith (LB) 243.35; 100 fly - Hanner (LR) 55.35, Cascone (LR) 55.66, Czupryna (LR) 57.05, Nipper (Lw) 1:00.11; 100 free - Kazokas (LR) 48.28, Cattermole (LB) 49.30, Ober (BB) 50.12, Hoffman (Dun) 50.32; 500 free - Bryant (Osc) 4:41.04, Colvin (TS) 4:53.55, Hanner (LR) 4:53.64, Slockett (Osc) 4:58.40; 200 free relay - Lakewood Ranch (Cho, Stasiowski, Berkenbusch, Cascone) 1:34.22, Osceola (Brianard, Vasquez, Lindsey, Adair) 1:37.17, Lakewood (McCrosky, Harasz, Conradi, Kane) 1:37.29; Lemon Bay (Geezil, Walker, Guindi, Cattermole) 1:37.52; 100 back - Hoffman (Dun) 56.73, Harasz (Lw) 58.35, Colvin (TS) 58.78, Stasiowski (LR) 1:00.82; 100 breast - Cho (LR) 1:05.58, Walker (LB) 1:06.83, Czupryna (LR) 1:07.58, Ruhlman (Osc) 1:11.50; Lakewood Ranch (Kazokas, Berkenbusch, Cascone, Hanner) 3:23.06, Osceola (Bryant Slockett, Lindsey, Deininger) 3:26.82, Southeast (Healy, Ratzel, Hulbert, Muklewicz) 3:45.91, Lemon Bay (Makarenkov, Geezil, Guindi, Lipford) 3:47.97.

Girls

Team scores

Osceola 518, Lakewood Ranch 464, Tarpon Springs 253, Lakewood 205, Lemon Bay 175, Dunedin 163, Boca Ciega 145, Lennard 82, Bradenton Southeast 65, Bradenton Bayshore 39.

Results

200 medley redley - Lakewood Ranch (Panzarino, Baker, Sauer, Vogel) 1:57.39, Osceola (Wittman, Koda, Wiser, O'Connell) 1:57.67, Tarpon Springs (Buckley, Shirley, Veheyheweyhen, Fleming) 1:59.56, Lemon Bay (Harmon, Cattermole, Collins, Chabot) 2:11.79; 200 free - Valley (LR) 1:53.65, Wittman (Osc) 1:55.36, Carr (Osc) 2:06.43, Veheyheweyhen (TS) 2:07.66; 200 IM - Buckley (TS) 2:08.24, Koda (Osc) 2:19.32, Slockett (Osc) 2:23.54, Powers (Osc) 2:29.47; 50 free - Cattermole (LB) 25.35, Blethen (Dun) 25.94, Wiser (Osc) 26.78, Kidder (BC) 26.82; Diving - Golightly (Lw) 401.50, Iannello (Osc) 356.25, Lamanna (Osc) 329.10, Emery (Dun) 321.20; 100 fly - Veyheyheweyhen (TS) 1:01.04, Sauer (LR) 1:01.68, Wiser (Osc) 1:02.63, Vogel (LR) 1:02.69; 100 free - Buckley (TS) 52.98, Cattermole (LB) 54.63, Halfast (Lw) 55.72, Blethen (Dun) 57.64; 500 free - Valley (LR) 4:57.39, Wittman (Osc) 5:13.04, Slockett (Osc) 5:26.09, Carr (Osc) 5:31.38; 200 free relay - Lakewood Ranch (Vogel, Baker, Sauer, Valley) 1:45.32, Osceola (Slockett, Reitz, Tournant, Nesto) 1:49.61, Lemon Bay (Harmon, Collins, Phillips, Cattermole) 1:52.85, Tarpon Springs (Shirley, Lapam, Smith, Veheyheweyhen) 1:56.99; 100 back - Halfast (Lw) 1:02.17, Panzarino (LR) 1:05.92, Powers (Osc) 1:07.84, Fleming (TS) 1:10.09; 100 breast - Baker (LR) 1:11.43, Koda (Osc) 1:11.76, McCarthy (LR) 1:15.37, Shirley (TS) 1:18.27; 400 free relay - Lakewood Ranch (Vogel, Sauer, Baker, Valley) 3:46.97, Osceola (Wiser, Wittman, O'Connell, Koda) 3:51.74, Tarpon Springs (Lapam, Smith, Fleming, Buckley) 4:15.63, Dunedin (Schrader, Wilson, Harrison, Davis) 4:33.03

Permalink

Teams

Map

Boca Ciega High School: Swimming: 2011