//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Track and field 2012

Stories

Schedule/Results

Track: Gibbs vs. Boca Ciega

Tuesday, Feb. 21, 2012

GIRLS
Gibbs 39 Boca Ciega 71
4X800 (BC) 11:49.44
100H COOK-MARTIN (BC)17.05
100M BETHUNE (GI) 13.12
1600 STEVENS (BC) 5:55
4X100 (GI) 53.43
400 FLETCHER(GI)1:05.00
300H COOK-MARTIN (BC)50.09
800M STEVENS (BC) 2:44.13
200M SEAY(BC) 28.01
4X400 (GI)4:39.50
TJ COOK-MARTIN (BC) 36'08
LJ COOK-MARTIN (BC) 17'04
PV NOLING(BC) 5'0
SP MIDDLEBROOKS (BC) 27'7
DT MIDDLEBROOKS (BC) 77'7


BOYS
Gibbs 51 Boca Ciega 81
4X800 (GI)9:24.28
110H BRINSON (BC) 15.85
100M BROMELL (GI)10.36
1600M LEVAI (BC) 5:24
4X100 (GI)44.58
400 DAVIS (BC) 53.62
300H BERRY (GI) 42.93
800M ASON (BC)2:13.23
200M BROMELL (GI)21.70
4X400 (BC) 3:37.21
TJ TEAHEARTT (GI) 40'11
LJ DAVIS (BC) 19'07
HJ BRINSON (BC) 5'10
PV PARK(BC) 9'6
SP SCOTT(GI) 36'5
DT LESHORE(BC) 122'1

Permalink

Teams

Track and field: St. Petersburg City Championships

Friday, Feb. 24, 2012

Girls
Team scores
Northside Christian 164, Boca Ciega 83, Lakewood 79, Admiral Farragut 63, St. Petersburg Catholic 52, Shorecrest 51, St. Petersburg 50.5, Northeast 48, Keswick Christian 33.5, Gibbs 26, Canterbury 10
Results
Long jump - McGee (AFA) 18-0.5, Olds (Ns) 17-5, Cook-Martin (BC) 16-11.5; Triple jump - Cook-Martin (BC) 37-1, Schultz (Ns) 34-5, Funderburk (Lw) 33-5.5; High jump - McGee (AFA) 5-4, Font (AFA) 4-8, Blume (Sc) 4-8; Shot put - Cleppe (SPC) 28-10, Middlebrooks (BC) 27-7, Allen (BC) 25-10.5; Discus - Middlebrooks (BC) 74-8, Sheldon (Ns) 74-1.5, Allen (BC) 70-6; 100 - Allen (Lw) 12.85, Olds (Ns) 12.95, Black (SPC) 13.16; 200 - Olds (Ns) 26.37, Allen (Lw) 26.51, Brasseur (SP) 28.48; 400 - Palm (Kes) 1:03.24, Dannenmiller (Sc) 1:04.23, Allard-Phillips (SP) 1:04.39; 800 - Schultz (Ns) 2:30.35, Gossard (Ns) 2:34.07, Eaton (SPC) 2:36.59; 1600 - Greenleaf (Ns) 5:19.24, Spring (Ne) 5:34.52, Rovin (Sc) 5:43.81; 3200 - Greenleaf (Ns) 11.51.65, Spring (Ne) 12:13.23, Valentine (Can) 12:14.94; 100 hurdles - McGee (AFA) 15.15, Cook-Martin (BC) 16.02, Goodwin (NS) 16.07; 300 hurdles - Goodwin (Ns) 46.85, McGee (AFA) 47.43, Funderburk (Lw) 48.60; 4x100 - Lakewood 50.55, St. Petersburg 51.14, Gibbs 52.32; 4x400 - Northside Christian 4:09.27, Lakewood 4:25.18, St. Petersburg 4:26.40; 4x800 - Northside Chr. 10:21.23, Shorecrest 10:33.40, SP Catholic 10:46.28; Pole vault - Palm (Kes) 8-6, Coppone (BC) 8-0, Church (Ns) 7-0
Boys
Team scores
Lakewood 115, Boca Ciega 94.16, Gibbs 86, Admiral Farragut 84, Northeast 83.5, Northside Christian 58.33, St. Petersburg Catholic 54, St. Petersburg 40, Keswick Christian 35, Canterbury 11, Shorecrest 2
Long jump - Davis (BC) 21-10.5, Jenkins (AFA) 21-5.5, Lewis (Ns) 21-1.5; Triple jump - Griffin (Lw) 46-1.5, Griffin (Lw) 45-2.5, Jenkins (AFA) 43-0.5; High jump - Bonfield (SPC) 5-10, Roux (Lw) 5-10, Harding (BC) 5-10; Pole vault - Ellis (SP) 14-0, Heath (Kes) 11-6, LeMay (SP) 11-0; Shot put - Fowler (Lw) 46-10.5, Pedigo (Ne) 41-4.5, Angell (Kes) 40-4.5; Discus - Olson (Can) 130-5, Griffin (Lw) 128-4, Pedigo (Ne) 119-7; 100 - Bromell (Gi) 10.85, Hubbard (Ne) 11.01, Daniels (Gi) 11.07; 200 - Bromell (Gi) 22.20, Hubbard (Ne) 22.39, President (BC) 22.40; 400 - Davis (BC) 51.73, Rusnak (SPC) 52.18, Cleveland (Lw) 52.69; 800 - Ojeda (Ns) 1:59.15, Persha (Lw) 2:00.92, Stenger (Ne) 2:05.38; 1600 - Northside Chr. M. Ojeda (Ns) 4:41.56, Arnold (AFA) 4:43.59, Endrulat (Kes) 4:44.13; 3200 - Arnold (AFA) 10:22.75, McNamara (10:26.31, Chandler 9SP) 10:32.74; 110 hurdles - Jenkins (AFA) 15.24, Daniels (Gi) 15.95, Holmes (Lw) 16.66; 300 hurdles - Holmes (Lw) 43.72, Berry Gi) 43.87, Briscoe (Ne) 44.09; 4x100 - Gibbs 42.89, Lakewood 43.21, Boca Ciega 43.23; 4x400 - Lakewood 3:27.77, Gibbs 3:35.52, Boca Ciega 3:40.43; 4x800 - Northside Christian 8:35.78, SP Catholic 8:36.77, Lakewood 8:45.75, Boca Ciega 8:52.67

Permalink

Teams

Track and field: Richard Allen Relays

Friday, March 2, 2012

Boys
Team scores
Lakewood 75, Boca Ciega 68.5, East Lake 47, Dunedin 37, Largo 34, Countryside 30, Pinellas Park 26.5, Gibbs 26, St. Petersburg 15, Osceola 13
Results
4x100 - East Lake 43.80, Lakewood 44.40, Largo 44.75; 4x200 - Boca Ciega 1:33.16, Gibbs 1:34.97, Lakewood 1:35.07; 4x400 - Lakewood 3:27, Pinellas Park 3:36, East Lake 3:39; 4x800 - Lakewood 8:34, Countryside 8:42, East Lake 8:52; 1000 sprint medley - Boca Ciega 2:05, East Lake 2:06, Largo 2:08; Distance medley - Countryside 11:19, Dunedin 11:27, Lakewood 11:41; Meter shuttle hurdle - Boca Ciega 1:02.10, Lakewood 1:03, East Lake 1:05.72; High jump - Boca Ciega 16-4, Gibbs 16-3, East Lake 16-2; Pole vault - Pinellas Park 30-6, Boca Ciega 30-0, St. Petersburg 29-0; Long jump - Lakewood 59-2, Boca Ciega 57-6, Gibbs 56-1; Shot put - Dunedin 127-0, Largo 126-0, Lakewood 116-0; Discus - Dunedin 36-98, Lakewood 36-37, Boca Ciega 33.51
Girls
Team scores
Osceola 60, Pinellas Park 56, Lakewood 53.5, East Lake 42, Largo 41.5, Boca Ciega 36.5, St. Petersburg 30.5, Countryside 22, Dunedin 16, Gibbs 10
Results
4x100 - Lakewood 51.54, Pinellas Park 52.39, St. Petersburg 52.67; 4x200 - Lakewood 1:51.70, East Lake 1:54.10, Largo 1:56; 4x400 - Largo 4:22, Pinellas Park 4:23, Lakewood 4:25; 4x800 - Osceola 10:29.43, East Lake 10:40, Largo 10:57.91; 1000 sprint - Lakewood 2:25.87, Pinellas Park 2:30.39, Largo 2:31.07; Distance medley - Osceola 13:50, East Lake 13:58, St. Petersburg 14:17; Shuttle hurdle - Lakewood 1:17.74, Pinellas Park 1:20.47, Boca Ciega 1:21.95; High jump - Osceola 13-6, Countryside 13-4, East Lake 12-8; Pole vault - Osceola 28-0, Pinellas Park 27-5, Countryside 25-6; Long jump - Largo 4-29, St. Petersburg 4-28, Boca Ciega 4-28; Shot put - Pinellas Park 81-2, Boca Ciega 80-4, Osceola 76-8; Discus - Osceola 257-1, Dunedin 239-6, Countryside 238-0

Permalink

Teams

Track: Boca Ciega at Northeast

Friday, March 9, 2012

BOYS

Northeast 106, Boca Ciega 66

3200: Spring (Ne) 10.52
200: President (BC) 22.30
800: Stanger (Ne) 2:10
300 hurdles: Briscoe (Ne) 43.66
400: President (BC) 52.33
1600: Stanger (Ne) 4:44
100: President (BC) 10.90
110 hurdles: Leshore (BC) 17.58
Discus: Pedigo (Ne) 116-1
Triple jump: Davis (BC) 38-9.5
Long jump: Davis (BC) 20-7.5
High jump: Harris (Ne) 6-0
Shot put: Leshore (BC) 39-4
Pole vault: Harding (BC) 11-6
4x800 relay: Ne 9:02
4x100 relay: BC 47.69


GIRLS

Boca Ciega 72, Northeast 57

3200: Condon (Ne) 12.29
200: Hubbard (Ne) 27.86
800: Spring (Ne) 2:30
300 hurdles: Noble (Ne) 59.98
400: Brahm (Ne) 67.15
1600: Spring (Ne) 5:29
100: Seay (BC) 13.19
100 hurdles: Cook-Martin (BC) 16.47
Discus: Middlebrooks (BC) 76-2
Long jump: Cook-Martin (BC) 15-11
High jump: Noble (Ne) 4-2
Shot put: Allen (BC) 28-9
Pole vault: Copponi (BC) 7-0
4x 800 relay: Ne 10:49
4 x 100 relay: BC 53.97
Triple jump: Cook-Martin (BC) 36-6.5

Permalink

Teams

Track: Lakewood at Boca Ciega

Wednesday, March 14, 2012

BOYS

Lakewood 93, Boca Ciega 57

1600: Persha (Lw) 4:59
Triple jump: Shaauem (Lw) 44-8
Long jump: Davis (BC) 20-7
110 hurdles: Drummond (Lw) 19.26
100: Davis (BC) 10.88
High jump: Clayton (Lw) 5-8
3200 relay: Lw 9:16
Shotput: Griffin (Lw) 44-11
Discus: Griffin (Lw) 124-8
4x100 relay: BC 44.24
400: Lampley (BC) 52.91
300 hurdles: Holmes (Lw) 42.82
800: Jones (Lw) 2:16
200: Griffin (Lw) 22.46
Pole vault: Winters (BC) 10-6
3200: Jones (Lw) 11:33
4x400: Lw 4:11


GIRLS

Lakewood 64, Boca Ciega 63

Triple jump: Thunderburk (Lw) 33.10
1600: Stevens (BC) 5:56
100 hurdles: Thunderburk (Lw) 18.10
Pole vault: Capponi (BC) 8-0
100: Keys (Lw) 12.9
High jump: Davis (Lw) 4-2
4x800: BC 11:47
Long jump: Keys (Lw) 14-8
Discus: Allen (BC) 72-5
Shotput: Middlebrooks (BC) 29-1.5
4x100: BC 55.48
400: Davis (Lw) 1:05
300 hurdles: Thunderburk (Lw) 43.07
800: Witson (BC) 2:44
200: Keys (Lw) 27.01
3200: Stevens (BC) 12:35
4x400: Lw 5:20




Permalink

Teams

TRACK: PCAC

Wednesday, April 4, 2012

PCAC track meet
At Clearwater
GIRLS
Team scores
Osceola 93, Lakewood 89.5, Palm Harbor University 67, Boca Ciega 59.5, Largo 56, Seminole 45.5, Pinellas Park 41, East Lake 39, Northeast 31, Gibbs 29, Dunedin 28, Countryside 26.5, St. Petersburg 23, Clearwater 17, Dixie Hollins 9, Tarpon Springs 9.
Results
100 - Keys (Lw) 12.30, Davis (Lw) 12.63, Allen (Lw) 12.89; 200 - Keys (Lw) 25.53, Simpkins (PP) 25.67, Allen (Lw) 25.74; 400 - Levine (Lar) 59.85, Lombard (PHU) 1:01.27, Demuth (Sem) 1:01.75; 800 - Irwin (Osc) 2:19.87, Konstanovic (Lar) 2:26.35, Spring (Ne) 2:26.82; 1600 - Irwin (Osc) 5:25.10, Spring (Ne) 5:35.11, Lersch (EL) 5:35.59; 3200 - Condon (Ne) 12:20.72, Paczynski (PHU) 12:23.33, Ca. Condon (Ne) 12:23.46; 100 hurdles - Cook-Martin (BC) 15.69, Nelson (EL) 16.39, Bush (Sem) 16.61; 300 hurdles - Funderburk (Lw) 47.52, Welsh (Dun) 47.85, Nelson (EL) 48.36; 4x100 - Lakewood 50.08, Palm Harbor University 51.16, St. Petersburg 51.19; 4x400 - Palm Harbor University 4:09.24, Largo 4:20.61, Osceola 4:21.46; 4x800 - Seminole 10:15.80, Largo 10:25.80, East Lake 10:26.23; High jump - Welsh (Dun) 5-8, Cube (Osc) 5-4, Martinez (TS) 5-0; Pole vault - Vivlamore (PP) 10-9, O'Donoghue (Clw) 10-6, Kistemaker (Osc) 10-6; Long jump - Cook-Martin (BC) 17-4, Brown (Lar) 17-3, Cube (Osc) 16-9; Triple jump - Cook-Martin (BC) 36-8, Brown (35-5, Jackson (Cs) 34-7.5; Shot put - Laska (PP) 31-1.5, Allen (BC) 30-11, Middlebrooks (BC) 30-4; Discus - Laska (PP) 122-2, Rekstis (Osc) 96-2, Middlebrooks (BC) 95-11;
BOYS
Team scores
Lakewood 94.5, Gibbs 88, Boca Ciega 68, Dunedin 63, Seminole 47, East Lake 46, Largo 39, St. Petersburg 34, Countryside 31, Northeast 30.5, Palm Harbor University 25, Pinellas Park 18, Osceola 16, Dixie Hollins 10, Tarpon Springs 6, Clearwater 4.
Results
100 - Bromell (Gi) 10.72, Little (Lw) 11.02, Shaquill Griffin (Lw) 11.11; 200 - Bromell (Gi) 21.80, President (BC) 22.15, Shaquill Griffin (Lw) 22.19; 400 - Alex Koehl (Dun) 50.01, Smith (Gi) 50.93, Manning (Ne) 51.58; 800 - Williams (Cs) 1:58.24, Persha (Lw) 1:58.83, Jones (Lw) 2:05.03; 1600 - Homme (Sem) 4:38.52, Stenger (Ne) 4:39.09, Maciolek (Dun) 4:39.45; 3200 - Hudak (Sem) 9:59.73, Homme (Sem) 10:07.92, McKenna (Cs) 10:09; 110 hurdles - Daniels (Gi) 15.23, Middleton (Dun) 15.62, Hunter (PHU) 15.69; 300 hurdles - Holmes (Lw) 40.15, Berry (Gi) 41.11, Hunter (PHU) 41.23; 4x100 - Dixie Hollins 44.34, Boca Ciega 44.34, Largo 44.42; 4x400 - Boca Ciega 3:32.23, Dunedin 3:32.81, Countryside 3:34.34; 4x800 - Lakewood 8:26.40, Seminole 8:36.98, Pinellas Park 8:49.15; High jump - Orzo (EL) 6-0, Simon (Gi) 5-10, Richardson (Gi) 5-10; Long jump - Davis (BC) 21-5, Jones (SP) 21-2.5, Middleton (Dun) 21-0; Triple jump - Shaquem Griffin (Lw) 46-8.2; Shaquill Griffin (Lw) 44-3.5, Middleton (Dun) 21-0; Shot put - Kerr (SP) 46-5.5, Boutzoukas (PHU) 45-6, Doss (Lar) 44-1.5; Discus - Hunter (Dun) 142-9, Shaquem Griffin (Lw) 137-1, Kerr (SP) 134-5.

Permalink

Teams

Map

Boca Ciega High School: Track and field: 2012