//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Wrestling 2011

Stories

Schedule/Results

16th Annual Cougar Invitational

Saturday, Dec. 3, 2011


at Tampa Convention Center
Teams: Brandon, 245; Camden County, Ga., 192; Kissimmee Osceola, 188.5; South Dade, 177.5; Collins Hill, Ga., 176; Springstead, 131.5; Miami Southwest, 105; Durant, 92; Winter Springs, 88.5; Lake Highland Prep, 88; Palm Harbor University, 84; Western, 78; Lake Gibson, 73.5; Valdosta, Ga., 64; Sarasota, 62; Viera, 59; Miami Braddock, 56; Hillsborough 55.5; Lennard, 54; Plant City, 52.
Individuals
106 — Sean Russell, Collins Hill 3-0 dec. over Connor Prince, Palm Harbor
113 — Ryan Milhof, Collins Hill 5-3 OT over Jarred Prince, Palm Harbor
120 — Isaiah Varona, South Dade 4-3 dec. over Darshawn Sharp, Valdosta
126 — Rossi Bruno, Brandon 4-1 dec. over Marshawn Sharp, Valdosta
132 — Kevin Norstrem, Brandon 10-4 dec. over Tim Locksmith, Osceola
138 — Fox Baldwin, Osceola 12-6 dec. over Spencer Rickman, Collins Hill
145 — Yoanse Mejia, Miami Southwest 2-1 OT over Chase Krutzky, Lake Gibson
152 — Austin Trott, Camden County 3-1 OT over Cody Ross, Springstead
160 — Geordan Speiler, Pine Castle 6-4 OT over Clark Glass, Brandon
170 — Jacog Haydock, Brandon 11-3 dec. over Daniel Saintil, South Dade
182 — Kyle Koziel, Brandon 3-1 dec. over Gray Jones, Camden County
195 — Michael Johnson, Camden County 5-4 OT Thomas Gupton, Springstead
220 — Desmond James, Camden County 6-2 dec. over William Ford, South Dade
285 — Gavin Ricketts, Western 3-1 dec. over Zach Carmin, Camden County

Permalink

Teams

Jim Graves Invitational

Saturday, Dec. 10, 2011

Team Results
Brandon 667; Camden County (Ga.) 547; Carol Stream (Ill.) Glenbard North 532; Homestead South Dade 445; Vestavia Hills (Ala.) 365; Miami Columbus 318; Fort Lauderdale Aquinas 286; Orlando Lake Highland Prep 278; Citrus 257.5; Strawberry Crest 205; Wiregrass Ranch 195; Lennard 174; Kissimmee Gateway 169; Lakeland Jenkins 156; Tampa Prep 151; Armwood 146; Newsome 134; Harmony 127; Plant 50.


Individual Results
106: Lucas (Br) over Browne (GN) 4-0. 113: Flint (Br) over Velez (Gtwy) 7-2. 120: Cortez (GN) over Varona (SD) 7-2. 126: Bruno (Br) over Marmolejo (GN) 7-0. 132: Norstrem (Br) over Gosinski (GN) 16-4. 138: Spengler (LHP) over Alfau (SD) 12-6. 145: Iglesias (STA) over Gulesian (Colmb) 4-1. 152: Trott (Cam) over Berridge (Br) 3-2. 160: Glass (Br) pin Jiovenetta (STA) 3:04. 170: Haydock (Br) over Saintil (SD) 7-3. 182: Jones (Cam) over Koziel (Br) 3-1. 195: Johnson (Cam) over Hill (SD) 11-5. 220: James (Cam) over Ford (SD) 3-2. 285: Washington (Cam) pin Guevara (Len) 5:30.

Permalink

Teams

Map

Brandon High School: Wrestling: 2011