Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Wrestling 2013

Stories

Schedule/Results

Wrestling: Graves Invitational at Brandon

Saturday, Dec. 7, 2013

Team Scores: Brandon, 342.5; Camden County, 246; South Dade, 233; St. Thomas Aquinas, 223; Lake Highland Prep, 189.5; Collins Hill, 180.5; Southwest Miami, 166; Wellington, 142; Vestavia Hills, 126.5; Braddock, 125.5; Olympic Heights, 118.5; Lowndes, 100; Tampa Prep, 95.5; Gateway, 88; Sarasota, 71; Newsome, 58; Western, 51.5; Plant City, 49; Alonso, 39; Strawberry Crest, 33; Plant, 25.5; Lake Region, 22.

Individual: 106:Bruno (Br) 3-2 dec. over Lugo (SD); 113: Norstrem (Br) 7-1 dec. over Brindley (LHP); 120: Russel (CH) 19-8 maj. dec. over Valdez (SwM); 126: Lucas (Br) 3-1 OT dec. over Milhof (CH); 132: Riley (CH) 6-4 OT dec. over Berrian (Br); 138: Lugo (SD) 11-0 maj. dec. over Petrone (LHP); 145: Crosby (SD) 14-2 maj. dec. over Joyce (Br); 152: Spengler (LHP) 10-5 dec. over Smith (Cam); 160: Scott (STA) 4-2 dec. over Greene (Br); 170: McGee (Br) pin :59 over Weiss (STA); 182: Diaz (Cam) 5-2 dec. over Andrew (LHP).
195: Abreau (OH) 5-1 dec. over Ogburn (Lou).
220: Enman (Br) 4-2 dec. over Baker (Sar).
285: Cleghorn (Well) pin :34 over Jiovanetta (STA).

Permalink

Teams

2014 Tony Ippolito Memorial Tournament

Saturday, Jan. 18, 2014

Individual Finals
106: Bruno (BRA) d. Landgraff (SPA), Dec 7-2
113: Norstrem (BRA) d. Rudisill (MAN), Md 13-3
120: Mcdonald (SPR) d. Doback (BRA), Dec 5-2
126: Flint (BRA) d. Hough (TPR), Dec 4-3
132: Lucas (BRA) d. Cruz (NPT), MD 11-2
138: Taylor (STCL) d. Flenard (NPT), Dec 3-2
145: Rivera (SPR) d. Joyce (BRA), Dec 3-2
152: Steinfeld (SMI) d. Wood (GEOJ), SV-1 7-5
160: Greene (BRA) d. Fulk (MAN), Dec 7-4
170: Mcgee (BRA) d. Swift (SPR), Dec 10-6
182: Peguero (ROB) d. Root (HARM), OT 4-2
195: Shunnarah (HOOV) d. Humphrey (SPR), Dec 6-3
220: Enmon (BRA) d. Nichols (ROB), Dec 3-1
285: Ivie (PAS) d. Mosley (CHA), Fall 0:28

Team Results
1. Brandon 302.5; 2. North Port 187.0; 3. Springstead 167.5; 4. Manatee 156.0; 5. Hoover, AL 131.5; 6. George Jenkins 124.0; 7. Gateway 98.0; 8. Pasco 96.0; 8. Tampa Prep 96.0; 10. Venice 94.0; 11. Harmony 88.0; 12. Baron Collier 86.5; 13. Robinson 81.0; 14. Port St. Lucie 76.0; 15. Hillsbrough 70.0; 16. Palmetto 66.5; 17. St. Cloud 64.5; 18. Newsome 64.0; 19. Lakeland 63.5; 20. Columbia 63.0; 21. Alonso 54.0; 22. Chamberlain 50.0; 23. Sarasota Military 43.5; 24. Lennard 43.0; 25. Wiregrass 39.0; 26. Bloomingdale 31.0; 26. Wharton 31.0; 28. Celebration 30.0; 28. Plant City 30.0; 30. Armwood 27.5; 31. Lake Region 21.0; 32. Liberty 18.0; 33. Freedom 16.0; 34. Plant 14.0; 35. Central 11.0; 35. Providence 11.

Permalink

Teams

Wrestling 2A-2

Saturday, Feb. 8, 2014

106: Frankie Bruno (Brandon) 47-0, So. over Jarrett Roop (Jesuit) 27-12, Fr. (TF-1.5 4:28 (22-6)). 113: Kyle Norstrem (Brandon) 66-0, So. over Jarred Lanier (Wiregrass Ranch) 44-5, Sr. (Fall 1:55). 120: Michael Mcdonald (Springstead) 40-0, Jr. over Ty Lucas (Brandon) 43-3, Fr. (Fall 2:57). 126: James Flint (Brandon) 29-0, Sr. over Sa`derian Perry (Lake Gibson) 37-5, Jr. (Dec 6-2). 132: Dylan Lucas (Brandon) 63-0, Jr. over Andrew Smith (Springstead) 40-7, Jr. (MD 11-2). 138: Devan Berrian (Brandon) 66-2, Sr. over Adam Lewis (Jesuit) 34-4, So. (SV-1 6-4). 145: Troy Joyce (Brandon) 65-3, Jr. over Jordan Rivera (Springstead) 34-4, Sr. (Dec 3-2). 152: Jacob Ewles (Winter Haven) 27-5, Sr. over Brian Buser (Jesuit) 49-6, So. (Dec 9-8). 160: Dakota Greene (Brandon) 65-1, Jr. over Vincent Buonanno (Springstead) 27-14, Sr. (TF-1.5 3:15 (16-1)). 170: Dontae Mcgee (Brandon) 54-0, Jr. over Casey Bearden (Citrus) 48-3, Sr. (Dec 8-1). 182: Luis Peguero (Robinson) 45-0, Sr. over Sawyer Root (Harmony) 44-3, Jr. (Dec 3-1). 195: Nick Mosco (Jesuit) 28-3, Fr. over Corey Humphrey (Springstead) 37-7, Sr. (Dec 7-1). 220: Robert Enmon (Brandon) 62-2, Jr. over David Rudd (Lake Gibson) 37-6, Sr. (OT 2-1). 285: Austin Underwood (Jesuit) 31-0, Sr. over Brandon Martin (New Smyrna Beach) 33-8, Sr. (Fall 2:53).

Permalink

Teams

Map

Brandon High School: Wrestling: 2013