Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2010

Stories

Schedule/Results

Calvary Chr. vs. Admiral Farragut, vs. CC Cath.

Thursday, Sept. 2, 2010

GIRLS
CC Cath. 102, Calvary Chr. 47
CC Cath. 112, Admiral Farragut 30
Calvary Chr. 75, Admiral Farragut 38

200 Medley: CCC (Haas, Thatch, Cramer, O'Connor) 2:09.74;
200 Free: McMahon (CCC) 2:26.32;
200 IM: Cramer (CCC) 2:26.96;
50 Free: Boyle (CCC) 30.97;
100 Fly: Cramer (CCC) 1:05.63;
100 Free: Vasta (CCC) 1:07.00;
500 Free: Soulliere (Cal) 6:02.28;
200 Free Relay: CCC (Die, McMahon, Vasta, Danielson) 2:00.98;
100 Back: Soulliere (Cal) 1:12.09;
100 Breast: Thatch (CCC) 1:20.01;
400 Free Relay: CCC (O'Connor, Thatch, Boyle, Die) 4:23.58.

BOYS
CC Cath. 106, Calvary Chr. 12
CC Cath. 102, Admiral Farragut 46
Admiral Farragut 84, Calvary Chr. 12

200 Medley: CCC (Mattox, Brown, Thatch, Haas) 1:51.48;
200 Free: Lee (CCC) 2:23.10;
200 IM: Thatch (CCC) 2:16.15;
50 Free: Runyan (Adm) 23.54;
100 Fly: Thatch (CCC) 59.57;
100 Free: Haas (CCC) 53.01;
500 Free: Brown (CCC) 5:29.56;
200 Free Relay: CCC (Thatch, Brown, Mattox, Haas) 1:36.86;
100 Back: Habid (CCC) 1:13.00;
100 Breast: Brown (CCC) 1:09.56;
400 Free Relay: CCC (Lee, Chiriaco, Habid, Czaicki) 4:07.86

Permalink

Teams

Swimming: Relay tournament

Saturday, Sept. 11, 2010

Girls: Palm Harbor University 426, Tampa Prep 390, Countryside 314, Charlotte 278, Northeast 266, Seminole 266, Osceola 262, Shorecrest 229, East Lake 209, Clearwater 186, Canterbury 170, St. Petersburg 146, Lakewood 136, Cardinal Mooney 120, Calvary Christian 106, St. Stephen’s 96, St. Petersburg Catholic 58, Manatee 8. Diving: Shorecrest; 200 medley relay: Countryside (1:57.61); 200 free relay: Tampa Prep (1:41.23); 400 IM relay: Palm Harbor University (4:25.29); 250 sprint crescendo relay: Palm Harbor University (2:16.97); 200 butterfly relay; Charlotte (1:53.97); 100 free relay: Palm Harbor University (49.69); 500 distance crescendo relay: Tampa Prep (4:47.47); 100 medley relay: Palm Harbor University (57.25); 200 back relay: Palm Harbor University (1:58.43); 200 breast relay: Countryside (2:17.88); 400 free relay: Tampa Prep (3:39.56).

Boys: Palm Harbor University 414, Countryside 360, Charlotte 338, Tampa Prep 306, East Lake 282, Osceola 242, Cardinal Mooney 238, St. Petersburg 234, Seminole 218, Northeast 214, Lakewood 178, Clearwater 154, Shorecrest 140, St. Stephen’s 88, St. Petersburg Catholic 80, Canterbury 50. Diving: Northeast; 200 medley relay: Palm Harbor University (1:39.75); 200 free relay: Charlotte (1:35.57); 400 IM relay: Palm Harbor University (3:58.77); 250 sprint crescendo relay: Palm Harbor University (2:08.21); 200 butterfly relay: Countryside (1:41.77); 100 free relay: Palm Harbor University (44.46); 500 distance crescendo relay: Countryside (4:18.66); 100 medley relay: Palm Harbor University (45.96); 200 back relay: Countryside (1:51.68); 200 breast relay: Palm Harbor University (2:05.65); 400 free relay: Countryside (3:16.70).

Permalink

Teams

Tampa Bay Classic/Bay Conference

Saturday, Oct. 2, 2010

Tampa Bay Classic
Girls Team scores: Boca Raton St. Andrew’s 510, Winter Park Trinity Prep 458.50, Shorecrest 247, Northside Christian 188, Berkeley Prep 166, CC Catholic 155, Bradenton St. Stephen’s 145, Calvary Christian 100, Canterbury 86, Indian Rocks Christian 29.50, Bradenton Christian 15.

Girls Results: 200 medley relay - Trinity Prep (Nawrocki, Jarmakowicz, Borowski, Galletti) 1:51.10, St. Andrews (Karosas, Norton, Moroney, Coombs) 1:51.34, Shorecrest (Little, Tripp, Thigpen, Andrews) 2:01.82; 200 free - Andrews (Sc) 1:57.01, King (SA) 1:58.45, Berdusco (SS) 1:58.59; 200 IM - Karosas (SA) 2:07.85, Jarmakowicz (TP) 2:10.38, Norton (SA) 2:20.18; 50 free - Coombs (SA) 25.60, Wood (TP) 26.75, Van Olden (SA) 26.92; Diving - Stein (Sc) 433.65, Thigpen (Sc) 399.45, Everson-Saji (BP) 328.90; 100 fly - Galletti (TP) 57.30, Maroney (SA) 59.41, King (SA) 1:02.51; 100 free - Andrews (Sc) 54.62, Coombs (SA) 57.02, Ruth (SA) 57.85; 500 free - Karosas (SA) 5:12.16, Borowski (TP) 5:33.89, Csubak (SS) 5:34.85; 200 free relay - St. Andrews (King, Coombs, Ruth, Timmerman) 1:42.62, Trinity Prep (Wood, Reinart, Borowski, Robison) 1:46.95, Northside Chr. (Scott, Clarke, Chechele, Schmidt) 1:49.31; 100 back - Galletti (TP) 59.23, Moroney (SA) 59.85, Nawrocki (TP) 1:00.51; 100 breast - Norton (SA) 1:08.58, Jarmakowicz (TP) 1:08.76, Reinart (TP) 1:13.19; 400 free relay - St. Andrew’s (Karosas, King, Moroney, Timmerman) 3:35.11, Trinity Prep (Galletti, Jarmakowicz, Nawrocki, Robison) 3:39.19, Shorecrest (Tripp, Thigpen, Little, Andrews) 3:51.69.

Boys Team scores: Berkeley Prep 449, Boca Raton St. Andrew’s 422, Winter Park Trinity Prep 336, Shorecrest 248, CC Catholic 191, Northside Christian 80, Bayshore Christian 77, Bradenton St. Stephen’s 76, Canterbury 44, Bradenton Christian 20, Academy of the Lakes 19, Calvary Christian 18, Indian Rocks Christian 3.

Boys Results: 200 medley relay - St. Andrews (Toulson, Cassidy, Warner, Norton) 1:42.52, Berkeley Prep (Olney, Hatoum, A. Bandes, Z. Bandes) 1:46.19, Trinity Prep (Yuan, Pace, House, Tippit) 1:46.43) 1:46.43; 200 free - Miller (BP) 1:47.63, Farese (Sc) 1:47.73, Tippit (TP) 1:47.88; 200 IM - Cassidy (SA) 2:02.05, Pace (TP) 2:06.74, Hatoum (BP) 2:09.30; 50 free - Toulson (SA), Izzo (Sc) 22.90, Bandes (BP) 23.35; Diving - Stein (Sc) 476.80, McArthur (SA) 356.30, O’Brien (SA) 323.10; 100 fly - Warner (SA) 54.68, Heath (Bay) 58.64, House (TP) 59.27; 100 free - Toulson (SA) 48.82, Miller (BP) 49.30, Bandes (BP) 51.45; 500 free - Mayer (BP) 5:01.45, Pace (TP) 5:01.49, Yuan (TP) 5:12.98; 200 free relay - Tippit, Pace, Yuan, Hood) 1:33.41, Berkeley Prep (Miller, Bandes, Franzese, Moskovitz) 1:35.35, CC Catholic (Haas, Mattox, Lee, Thatch) 1:37.70; 100 back - Tippit (TP) 55.09, Farese (Sc) 55.83, Warner (SA) 57.76; 100 breast - Cassidy (SA) 1:02.80, Hatoum (BP) 1:04.36, Lopez-Fernandez (SA) 1:11.88; 400 free relay - St. Andrews (Norton, Toulson, Warner, Cassidy) 3:19.03, Berkeley Prep (Miller, Bandes, Mayer, Hatoum) 3:26.46, Shorecrest (Izzo, Grant, Frieman, Farese)

Permalink

Teams

Class A state swimming and diving

Thursday, Nov. 11, 2010

At Orlando
Girls
Team scores: 1. Bolles 420.5; 2. Pine Crest School 221; 3. American Heritage 179; 4. Lake Highland Prep 171.5; 5. Saint Andrew’s 165; 6. Tampa Prep 141; 7. Trinity Prep 125; 8. Westminster Academy 94; 9. Ransom Everglades 80; 10. Episcopal 74; 11. Cocoa Beach 64; 12. University 56; 13. Cardinal Gibbons 54; 14. South Florida Heat 46; 15. Pine School 42; 16. Doral Academy 34; 17. Fernandina Beach 30; 18. Monsignor Pace 28; 19. Shorecrest 24; 19. Coral Springs Charter School 24; 19. Providence 24; 22. Lincoln Park 23; 23. Mast Academy 20; 24. Community School 19; 25. St. Brendan 18; 26. Northside Christian 16; 26. Wellington Christian School 16; 28. Carrollton 15; 28. Cardinal Mooney 15; 30. Circle Christian 9; 31. Holy Trinity Episcopal 6; 31. Haven Christian 6; 31. Berkeley Prep 6; 34. Posnack Jewish 5; 34. Bishop Verot 5; 36. St. Stephen’s Episcopal 4; 36. Satellite 4; 38. Canterbury (Fort Myers) 2; 39. West Shore 1; 39. Maclay 1
Results: 200 Medley: 1. American Heritage (Driscoll, McKnight, Bouthillier, Randolph) 1:44.24, 7. Tampa Prep (Werdine, Waite, Siewert, Carter) 1:51.36. 200 Free: Driscoll (AH) 1:45.37. 200 IM: 1. Smiddy (SFH) 2:04.70. 50 Free: 1. Pigot (DA) 23.52, 2. Werdine (TP) 23.85. Diving: 1. Kranz (WA) 488.95, 4. Stein (Sho) 411.85, 11. Everson-Saji (BP) 348.60, 14. Thigpen (Sho) 334.05, 15. McNally (Nor) 323.45, 17. Punzak (BP) 236.50, 22. Potts (BP) 143.50, 23. Siebold (Bishop McLaughlin) 134.70. 100 Fly: 1. Britt (LH) 53.83, 7. Siewert (TP) 57.48. 100 Free: 1. Mcknight (AH) 49.24, 3. Werdine (TP) 51.53. 500 Free: 1. Driscoll (AH) 4:39.17. 200 Free Relay: 1. Bolles (Neidigh, Fernandez, Rahael, Neidigh) 1:36.35, 4. Tampa Prep (Siewert, Waite, Carter, Werdine) 1:37.31. 100 Back: 1. Smiddy (SFH) 54.76. 100 Breast: 1. Mcknight (AH) 1:02.03. 400 Free Relay: 1. American Heritage (Driscoll, Randolph, Bouthillier, Mcknight), 5. Tampa Prep (Siewert, Carideo, Waite, Spada) 3:40.11
Boys
Team scores: 1. Bolles 503; 2. Pine Crest School 280.5; 3. American Heritage 162; 4. Lake Highland Prep 160; 5. Cardinal Gibbons 142; 6. Saint Andrew’s 114; 7. Westminster Academy 108; 8. Providence 91.5; 9. Seacrest Country Day School 47; 10. Ransom Everglades 46; 11. Grandview Prep 45; 12. Immaculata-LaSalle 38; 13. Trinity Prep 36; 14. Arnold 34; 15. Coral Shores 32; 15. P.K. Yonge 32; 15. Clearwater Central Catholic 32; 18. Gulliver Prep 26; 19. Pompano Beach 24; 20. Berkeley Prep 22; 21. Tampa Prep 21; 22. Coral Springs Charter School 20; 22. Robinson 20; 24. University 19; 24. Episcopal 19; 26. Satellite 18; 27. Shorecrest 17; 28. Lincoln Park 16; 28. Rickards 16; 30. Rutherford 15; 31. All Saints Academy 12; 31. Steinbrenner 12; 33. Crystal River 10; 34. Archbishop McCarthy 8; 35. Bishop Verot 7; 35. Cardinal Mooney 7; 35. Zion Lutheran Christian 7; 38. Cardinal Newman 6; 39. Sarasota Christian 5; 39. Maclay 5; 39. Atlantic 5; 42. Pine School 4; 43. Lake Nona 2; 43. Mourning 2; 43. Cocoa Beach 2; 46. Frostproof 1; 46. John Carroll 1; 46. Bay 1
Results: 200 Medley: 1. Bolles (Murphy, Lujan Rivera, Schooling, Sadsad) 1:30.78. 200 Free: 1. Hamilton (Bol) 1:38.12. 200 IM: Murphy (Bol) 1:49.45. 50 Free: 1. Sadsad (Bol) 21.04, 8. Nolte (Rob) 21.9. Diving: 1. Jacobson (CSC) 449.65, 2. Stein (Sho) 448.00, 7. Meyer (Stei) 385.25, 20. Potts (BP) 206.45. 100 Fly: 1. Alaskari (AH) 49.58. 100 Free: Hamilton (Bol) 45.38. 500 Free: Veale (PC) 4:25.55. 200 Free Relay: Pine Crest (Betschart, Eisenberger, Holland, Veale) 1:24.2, 7. CCC (Haas, Thatch, Mattox, Brown) 1:29.66. 100 Back: Murphy (Bol) 48.58. 100 Breast: Lujan Rivera (Bol) 55.34. 400 Free Relay: Bolles (Hamilton, Frank, D’Alessandro, Murphy) 3:02.2

Permalink

Teams

Map

Clearwater Central Catholic High School: Swimming: 2010