//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2009

Roster

Name Num. Pos. Ht. Wt. Yr.
Ashley Rossi - - -

Stories

Schedule/Results

Swimming: Palm Harbor University v. Clearwater

Wednesday, Oct. 7, 2009

BOYS
Palm Harbor - 112, Clearwater - 70
results
200 Medley Relay - Palm Harbor (McCrae, B. Freeman, Perrotti, Williams) 1:47.98; 200 Free - O'Donoghue (CLW) 1:51.70; 200 IM - Stearns (PHU) 2:02.20; 50 Free - McCrae (PHU) 22.70; Diving - Stoneberg (CLW) 179.95; 100 Fly - B. Freeman (PHU) 56.67; 100 Free - Williams (PHU) 50.92; 500 Free - Stearns (PHU) 4:46.32; 200 Free Relay - Palm Harbor (Williams, B. Freeman, M. Gettino, Stearns) 1:34.86; 100 Back - Perrotti (PHU) 59.95; 100 Breast - Freeman (PHU) 1:05.56; 400 Free Relay - Palm Harbor (McCrae, M. Gettino, Perrotti, Stearns) 3:28.08


GIRLS
Palm Harbor - 127, Clearwater - 59
results
200 Medley Relay - Palm Harbor (Hubbard, O'Neal, Savona, Mayer) 2:01.94; 200 Free - M. Rossi (CLW) 2:01.91; 200 IM - Hubbard (PHU) 2:20.32; 50 Free - Bloxam (PHU) 26.25; Diving - Tarr (PHU) 155.80; 100 Fly - Alexiou (CLW) 1:05.26; 100 Free - Bloxam (PHU) 56.72; 500 Free - Myers (PHU) 5:10.01; 200 Free Relay - Palm Harbor (Bloxam, Rasmussen, Bauer, Myers) 1:47.65; 100 Back - Katopis (PHU) 1:03.37; 100 Breast - M. Rossi (CLW) 1:13.13; 400 Free Relay - Palm Harbor (King, Hubbard, Bloxam, Myers) 3:49.88

Permalink

Teams

Swim-Clearwater, East Lake

Wednesday, Oct. 14, 2009

Boys:
Clearwater 106, East Lake 80

200 medley relay: Clearwater (Shackton, O'Donneley, Farnell, Spencer) 1:52.81; 200 free: Smith (Clw) 2:04.80; 200 IM: O'Donnoughue (Clw) 2:13.72; 50 free: Holtz (Clw) 24.75; Diving: Bourgoing (Clw) 221.60; 100 fly: Steele (EL) 1:02.30; 100 free: Holtz (Clw) 55.53; 500 free: Smith (EL) 5:20.34; 200 free relay: East Lake (Steele, Pickrem, Smith, McMeekine) 1:39.65; 100 backstroke: Steele (EL) 1:03.35; 100 breast: O'Donnaughue (Clw) 1:06.76; 400 free relay: Clearwater (Holtz, Farnell, Smith, Day) 3:49.63

Girls:
Clearwater 98, East Lake 88



200 medley relay: East Lake (Spencer, Torres, Katz, Peterson) 1:57.34; 200 free: Katz (EL) 1:58.98; 200 IM: Torres (EL) 2:16.42; 50 free: Ross (Clw) 26.61; Diving: Gonzalez (EL) 176.00; 100 fly: Alexion (Clw) 1:04.95; 100 free: Torres (EL) 55.53; 500 free: Katz (EL) 5:06.61; 200 free relay: East Lake (Torres, Spencer, Peterson, Katz) 1:45.88; 100 backstroke: Ross (Clw) 1:03.81; 100 breast: Walden (EL) 1:15.99; 400 free relay: Clearwater (A. Ross, K. Ross, M. Ross, Rende) 4:03.22


 

Permalink

Teams

CLASS 3A REGION 2 MEET

Saturday, Nov. 7, 2009


 


Class 3A-2 Region swim meet


At North Shore Pool, St. Petersburg


Boys team scores


Palm Harbor U 279, Charlotte 249, Countryside 249, Sarasota Riverview 208.50, Seminole 184, Wharton 157, Sarasota 138, Northeast 134, Clearwater 111, Plant 106, Newsome 90.5, Bloomingdale 69, Venice 46.50, St. Petersburg 43, Plant City 42, Lakeland 32.50, North Port 30, East Lake 27, Largo 12, TBT 11, Port Charlotte 10, George Jenkins 8, Alonso 6


Boys individuals


200 medley relay - Countryside (Fabian, Meszaros, Taddeo, Witkowski) 1:39.22; Palm Harbor (McRae, Morgan, Perrotti, Williams) 1:39.45; Seminole (Thompson, Hawkins, Metka, Sinibaldi) 1:41.49; Charlotte (Scott, Coldiron, Moran, Cates) 1:43.26; 200 free - Metka (Sem), 1:41.80; Stearns (PHU), 1:42.24; Davis (Sar), 1:42.91; Deedrick (Pla), 1:44.74; 200 IM - Caldwell (SR), 1:53.21; Thompson (Sem), 1:53.76; Taddeo (Cou), 1:56.90; Morgan (PHU), 1:57.26; 50 free - Rees (Whar), 21.20; Rinard (NE), 21.64; Williams (PHU), 21.99; Kadibhai (SR), 22:05;


1 M diving - Wing-Holt (Bloom), 465.05; Bourgoing (Cle), 447.50; Burrows (NE), 418.45; Nelson (Bloom), 368.00; 100 fly - Perrotti (PHU), 52.51; Fabian (Cou), 52.93; Freeman (PHU), 53.77; Ankers (Whar), 53.85; 100 free - Rees (Whar), 46.70; Hawkins (Sem), 48.27; Cates (Char), 48.28; Kelly (Cou), 48.29; 500 free - Caldwell (SR), 4:28.86; Stearns (PHU), 4:34.89; Thompson (Sem), 4:35.25; Metka (Sem), 4:38.92; 200 free relay - Sarasota Riverview (Caldwell, Kadibhai, Atkins, Rauch), 1:28.03; Seminole (Hawkins, Sinibaldi, Metka, Thompson), 1:29.69; Countryside (Witkowski, Wilsey, Lush, Kelly), 1:29:86; Palm Harbor U. (Williams, Freeman, Perrotti, Stearns), 1:31.07; 100 back - Fabian (Cou), 52.15; Rauch (SR), 53.21; Scott (Char), 54.69; Perrotti (PHU), 54.75; 100 breast - Gilbreath (Whar), 1:01.72; Pagan (Sara), 1:01.94; Coldiron (Cha), 1:02.01; Metzaros (Cou), 1:02.07; 400 free relay - Wharton (Sox, Ankers, Rees, Gilbreath), 3:14.54; Countryside (Kelly, Fabian, Meszaros, Taddeo), 3:15.10; Palm Harbor U (McRae, Gettino, Morgan, Stearns), 3:17.99; Sarasota (Davis, Watts, Cesaroni, Pagan), 3:18.14.


Girls team scores


Plant 251.50, Countryside 237.50, Sarasota Riverview 230.50, Sarasota 221.50, Wharton 168.50, East Lake 164, Newsome 158.50, Palm Harbor U. 143, Charlotte 118, Seminole 114, Northeast 113, St. Petersburg 89, Clearwater 80, Largo 62, Venice 60, Manatee 33, George Jenkins 22, Gaither 20, Bloomingdale 14, Lakeland 9, Freedom 7, Port Charlotte 6, Chamberlain 1


Girls individuals


200 medley relay - Countryside (Compton, Margalis, L. Hall, E. Hall) 1:50.68; East Lake (Spencer, Torres, Katz, Peterson) 1:50.88; Sarasota (Leonard, Sceibel, Bessire, Muth) 1:52.53; Sarasota Riverview (Plocharsky, Linn, Raybon, Searles) 1:53.73; 200 free - Katz (EL) 1:50.01; Muth (Sar) 1:50.07; E. Slaatmo (Pla), 1:52.60; Frantz (Cha) 1:53.08; 200 IM - Margalis (Cou), 1:59.62; Piper (NE), 2:07.39; Linn (SR), 2:09.64; Jones (NE), 2:10.76; 50 free - Frehling (Sem), 24.11; Isaacson (Lar), 24.21; Menendez (Whar), 24.69; Werdine (Pla), 24.69; 1 M diving - Hagan (Pla), 421.05; Zetzman (Sar), 413.80; Mathers (News), 395. 00; Dawson (Sem), 359.65; 100 fly - Frehling (Sem), 57:16; Harrington (Man), 58.37; Torres (EL), 59:04; Menendez (Whar), 59:37; 100 free - Muth (Sar), 51.81; Grace (Cou), 51.29, Isaacson (Lar), 51.99; Kuethe (Whar), 53.31;


500 free - Margalis (Cou), 4:50.69; Katz (EL), 4:51.17; E. Slaatmo (Pla), 4:54.72; Rossi (Cle), 4:57.41; 200 free relay - Wharton (Menendez, Albright, Smith, Kuethe), 1:39.08; Plant (Werdine, Slaatmo, Ha. Hahmann, Hi. Hahmann), 1:39.50; Countryside (E. Hall, Witkowski, L. Hall, Grace), 1:40.28; East Lake (Torres, Spencer, Peterson, Katz), 1:41.98; 100 back - Kyle (New), 57.17; Piper (NE), 57.89; Linn (SR), 57.93; Leonard (Sar), 58.17; 100 breast - Torres (EL), 1:06.64; Clifford (Pla), 1:08.06; Hall (Coun), 1:09.39; Donahue (Pla), 1:09.71; 400 free relay - Sarasota (Muth, Davis, Bessire, Leonard), 3:33.74; Countryside (Margalis, Finke, Compton, Grace), 3:35.99; Sarasota Riverview (Linn, Wilhelm, Bugatti, Jones), 3:36.82; Plant (Werdine, Slaatmo, Ha. Hahmann, Hi. Hahmann), 3:40.19


Permalink

Teams

Swimming- 3A state

Friday, Nov. 13, 2009

Girls team results: 1. Buchholtz (Gainesville) 171, 2. Boca Raton High School 167, 3. Douglas (Parkland) 148, 4. Olympia (Orlando) 137, 5. Winter Park 123.5, 6. Countryside (Clearwater) 123, 7. Sarasota 113.5, 8. Spruce Creek (Port Orange 102.5, 9. Plant (Tampa) 94, 10. Miami Palmetto 92, 11. Lake Brantley-Altamonte Sprgs. 78, 12. Wharton (Tampa) 77.5, 13. Riverview (Sarasota) 70, 14. West Broward (Pembroke Pines) 64, 15. Dr. Phillips 57, 16. St. Thomas Aquinas 56, 16. East Lake (Tarpon Springs) 56, 18. Ferguson 50, 19. Seminole (Sanford) 45, 20. Northeast (St. Petersburg) 40, 21. Seminole 38, 22. Orange Park 33, 23. Newsome (Lithia) 32, 24. Forest (Ocala) 27, 24. Largo 27, 26. Manatee (Bradenton) 25, 27. Palm Harbor University 23, 28. Palm Beach Central 22, 29. West Orange (Winter Garden) 20, 30. Clearwater 18, 31. Boone (Orlando) 17, 32. Winter Springs 16, 32. Oviedo 16, 34. Cypress Bay (Weston) 15, 35. Charlotte (Punta Gorda) 13, 36. Jupiter High School 12, 36. Hagerty 12, 38. Seminole Ridge (Loxihatchee) 10, 39. Lake Howell (Winter Park) 9, 40. Park Vista Community High School 8, 41. Fleming Island 5, 41. Atlantic (Delray Beach) 5, 41. Spanish River High School 5, 41. Deerfield Beach 5, 45. Western (Davie) 4, 45. Our Lady of Lourdes (Miami) 4, 45. St. Petersburg 4, 48. Apopka 1, 48. John I. Leonard 1.


200 medley relay- 1. Boca Raton 1:47.00, 3. Countryside (Grace, Margalis, L. Hall, E. Hall) 1:47.81, 8. Seminole (Underwood, Woods, Macdonald, Santos) 1:52.72, 10. Wharton (Albright, Smith, Menendez, Kuethe) 1:52.78, 13. Riverview (Plocharsky, Linn, Raybon, Searles) 1:54.04, Plant (McGowan, Donohue, Clifford, Munns) 1:54.27, 15. East Lake (Spencer, Torres, McMeekin, Peterson) 1:55.06; 200 freestyle- 1. Katz (EL) 1:48.79, 7. Kuethe (Whar) 1:52.57, 12. Albright (Whar) 1:54.14, 14. Jones (River) 1:55.71, 15. Slaatmo (Plant) 1:55.93; 200 IM- 1. Margalis (Country) 1:57.07, 4. Linn (River) 2:04.41, 6. Piper (NE) 2:04.73, 10. Jones (NE) 2:08.88, 14. Raybon (River) 2:11.63;50 free- 1. Frehling (Sem) 23.36, 6. Isaacson (Largo) 23.82, 7. Werdine (Plant) 24.07, 12. Menendez (Whar) 24.70; Diving- 1. Hammond (W. Orange) 528.40, 11. Mathers (News) 387.85, 13. Hagan (Plant) 381.90, 14. Barton (Sem) 376.50, 16. Dawson (Sem) 355.35, 19. Gonzales (EL) 262.65; 100 butterfly- 1. Anaya (Ferguson) 54.52, 2. Frehling (Sem) 55.25; 100 free- 1. Grams (Spruce) 51.36, 5. Isaacson (Largo) 51.89, 7. Kuethe (Whar) 52.05, 10. Werdine (Plant) 52.73, Grace (Cside) 52.82, 14. Piche (News) 53.26, 15. Albright (Whar) 53.43; 500 free- 1. Margalis (Country) 4:42.62, 2. Katz (EL) 4:52.02, 4. Slaatmo (Plant) 4:54.64, 7. Rossi (Clear) 5:01.41, 9. Myers (PHU) 4:58.56; 200 free relay- Douglas 1:35.77, 2. Countryside (Margalis, E. Hall, L. Hall, Grace) 1:36.49, 5. Wharton (Menendez, Albright, Smith, Kuethe) 1:38.57, 10. Plant (Werdine, Slaatmo, Ha. Hahmann, Hi. Hahmann) 1:39.82, 15. Seminole (Underwood, Macdonald, Santos, McGee) 1:43.09, 16. East Lake (McMeekin, Morrill, SPencer, Katz) 1:50.47; 100 back- 1. Flanagan (Buchholtz) 55.55, 2. Linn (River) 55.99, 3. Piper (NE) 56.32, Kyle (News) 56.73, 13. Newfield (St. Pete) 1:00.21, 16. Grace (Country) 1:02.08; 100 breast- 1. McKnight (Douglas) 1:03.26, 3. Woods (Sem) 1:06.50, 6. Torres (EL) 1:07.05, 8. Clifford (Plant) 1:07.27, 9. Hall (Country) 1:07.81, 13. Jones (NE) 1:08.63, 16. Donohue (Plant) 1:10.06; 400 free relay- 1. Douglas 3:28.01, 7. Riverview (Linn, Plocharsky, Jones, Wilhelm) 3:37.75, 8. Plant (Hi. Hahmann, Ha. Hahmann, Slaatmo, Werdine) 3:38.41, 10. Palm Harbor U. (King, Katopis, Bloxam, Myers) 3:40.03, 13. Newsome (Sinning, Taylor, Kyle, Piche) 3:43.38, 14. Clearwater (Alexiou, K. Rossi, A. Rossi, M. Rossi) 3:44.92, 16. Countryside (Finke, Compton, Witkowski, Hall) 3:49.85


 


Boys team results- 1. Miami Palmetto 249, 2. Countryside (Clearwater) 169.5, 3. Olympia (Orlando) 169, 4. Winter Park 145.5, 5. Palm Harbor University 135, 6. Riverview (Sarasota) 97, 7. Seminole 92 7. Apopka 92, 9. Vero Beach 89, 10. Hagerty 73, 11. Boca Raton High School 67, 12. Miami Columbus 65, 13. Wharton (Tampa) 61, 14. Lake Brantley-Altamonte Sprgs. 60, 15. Jupiter High School 59, 16. Sarasota 49, 17. Reagan 48, 18. Fletcher (Neptune Beach) 39, 18. Ferguson 39, 20. East Ridge (Clermont) 37, 21. Charlotte (Punta Gorda) 36.5, 22. Plant (Tampa) 30, 23. Freedom (Orlando) 29, 23. West Broward (Pembroke Pines) 29, 25. Northeast (St. Petersburg) 28, 26. Douglas (Parkland) 27, 27. St. Thomas Aquinas 26, 28. Sebastian River 24, 29. Mandarin (Jacksonville) 19, 29. Miami Sunset 19, 29. Clearwater 19, 32. Fleming Island 18, 33. Goleman (Miami) 17, 33. Bloomingdale (Valrico) 17, 33. Seminole (Sanford) 17, 36. Miami Beach 16, 37. North Miami 14, 37. Spruce Creek (Port Orange) 14, 39. DeLand High School 13, 40. Plant City 12, 41. Coral Reef 11, 42. Dr. Phillips 9.5, 43. Orange Park 9, 44. Spanish River High School 7, 45. Northeast (Oakland Park) 6, 46. West Orange (Winter Garden) 5, 46. Osceola (Kissimmee) 5, 48. Flanagan (Pembroke Pines) 4, 49. Cypress Bay (Weston) 2, 49. Venice 2, 51. South Broward (Hollywood) 1, 51. Dr. Krop (Miami) 1.


Individual results- 200 medley relay- 1. Winter Park 1:36.44, 2. Countryside (Fabian, Meszaros, Taddeo, Witkowski) 1:36.73, 6. Palm Harbor U. (McRae, Morgan, Perrotti, Williams) 1:38.54, 10. Seminole (Thompson, Hawkins, Metka, Sinibaldi) 1:41.57; 200 free- 1. DeBorde (Brantley) 1:38.68, 2. Stearns (PHU) 1:39.30, 3. Deedrick (Plant) 1:40.56, 6. Metka (Sem) 1:42.71, 10. Butler (PC) 1:45.15, 11. O'Donoghue (Clear) 1:45.36; 200 IM- 1. Caldwell (River) 1:49.80, 2. Thompson (Sem) 1:51.36, 4. Taddeo (Cside) 1:53.92, 8. Morgan (PHU) 1:57.07, 12. Meszaros (Cside) 1:57.58, 13. Freeman (PHU) 1:58.01, 15. Kadibhai (River) 2:03.24; 50 free- 1. Saco (Miami Palmetto) 20.11, 2. Rees (Whar) 20.87, 6. Rinard (NE) 21.36, 14. Stevenson (Sem) 21.79, 15. Kadibhai (River) 22.00; Diving- 1. Nuebacher (Olym) 652.65, 6. Wing-Holt (Bloom) 458.05, 8. Bourgoing (Clear) 436.20, 9. Burrows (NE) 404.85, 12. Wehr (Osceola) 379.80, 19. Maddox (Sem) 221.05, 20. Yoder (Largo) 212.35, 22. Stoneberg (Clear) 137.95; 100 butterfly- 1. Sequera (Doral) 50.78, 4. Fabian (Country) 51.29, 13. Perrotti (PHU) 52.84; 100 free- 1. Saco (Miami Palmetto) 44.65, 5. Rees (Whar) 46.46, 7. Taddeo (Country) 47.75, 8. McRae (PHU) 48.15, 14. Kadibhai (River) 48.98, 16. Hawkins (Sem) 49.67; 500 free-1. Caldwell (River) 4:22.88, 2. Stearns (PHU) 4:25.92, 3. Thompson (Sem) 4:30.05, 5. Deedrick (Plant)  4:35.14, 8. Metka (Sem) 4:39.05, 12. Butler (P. City) 4:41.88; 200 free relay- 1. Miami Palmetto 1:23.86, 2. Riverview (Caldwell, Kadibhai, Rauch, Atkins) 1:26.89, 7. Seminole (Hawkins, Sinibaldi, Metka, Thompson) 1:29.07, 8. Countryside (Witkowski, Lush, Wilsey, Kelly) 1:29.54, 10. Palm Harbor U. (Williams, Morgan, Perrotti, Stearns) 1:29.75; 100 back- 1. Fabian (Country) 50.87, 3. Rauch (River) 52.02, 6. McRae (PHU) 53.61, 11. Krastev (NE) 54.71; 100 breast- 1. Ramos (Miami Colum) 57.99, 3. Meszaros (Country) 59.62, 15. Gilbreath (Whar) 1:01.97; 400 free relay- 1. Miami Palmetto 3:06.97, 3. Coutnryside (Fabian, Kelly, Meszaros, Taddeo) 3:11.41, 5. Wharton (Sox, Ankers, Gilbreath, Rees) 3:13.77, 9. Palm Harbor U. (McRae, Gettino, Morgan, Stearns) 3:15.73.

Permalink

Teams

Map

Clearwater High School: Swimming: 2009