Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Cross Country 2011

Stories

Schedule/Results

Cross country: Boca Ciega invite

Thursday, Sept. 15, 2011

BOYS

Boca Ciega 19, Lakewood 43, Dixie Hollins 49, Gibbs NTS

Levai (BC) 18:50, Hildabrand (BC) 19:46, Scherer (BC) 20:30, Bloom (Lw) 21:10, McFarlene (Lw) 21:12

GIRLS

Boca Ciega 18, Dixie Hollins 72, Gibbs, NTS, Lakewood NTS

Stevens (BC) 21:37, Reinhart (BC) 23:36, Baker (BC) 23:51, Silk (DH) 24:38, Mattair (BC) 24:47

Permalink

Teams

Cross Country: St. Petersburg City Championship

Wednesday, Oct. 19, 2011

BOYS
1. St. Petersburg 68; 2. Northeast 74; 3. Keswick Chr. 75, 4. Admiral Farragut 112; 5. Shorecrest 116; 6. Northside Chr. 123; 7. SP Catholic 140; 8. Boca Ciega 154; 9. Lakewood 232; 10. Dixie Hollins 320

Individuals
1. Arnold (AF) 16:34;
2. Endrulat (KC) 16:43;
3. Chandler (SP) 16:45;
4. Ojeda (NC) 16:59;
5. Bruce (SP) 17:02;

GIRLS
1. Northside Chr. 68; 2. Keswick Chr. 79; 3. St. Petersburg 88; 4. Shorecrest 92; 5. Northeast 95; 6. SP Catholic 143; 7. Boca Ciega 196; 8. Canterbury 213

Individuals
1. Greenleaf (NC) 18:31;
2. Eaton (SP) 19:16;
3. Spring (NE) 19:19;
4. Palm (KC) 19:34;
5. Rovin (SC) 19:50;

Permalink

Teams

PCAC Meet

Wednesday, Oct. 26, 2011

Boys
Team scores
Seminole 30, Osceola 102, Northeast 103, St. Petersburg 103, Clearwater 142, Palm Harbor University 147, Countryside 175, Largo 218, Dunedin 218, Boca Ciega 231, East Lake 281, Pinellas Park 342, Tarpon Springs 387, Dixie Hollins 454
Results
Hudak (Sem) 16:11, McKenna (Cs) 16:36, Home (Sem) 16:46, Buschman (PHU) 16:53, Flynn (Sem) 17:00, Chandler (SP) 17:03, Lewis (Lar) 17:10, Sawayda (Clw) 17:12, Bruce (SP) 17:19, Suski (Sem) 17:22, Urbanski (Sem) 17:23, Hayduke (Sem) 17:39, Clarke (Clw) 17:49, Sanford (Clw) 17:51, Cape (Osc) 17:53
Girls
Seminole 70, Osceola 74, Northeast 80, St. Petersburg 105, Palm Harbor U. 113, Largo 154, Boca Ciega 190, East Lake 223, Clearwater 233, Pinellas Park 287
Results
Irwin (Osc) 19:08, Eaton (SP) 19:27, Spring (Ne) 19:56, Hayduke (Sem) 20:16, Konstantinovic (Lar) 20:35, Raymond (PHU) 20:39, Condon (Ne) 20:46, Stevens (BC) 20:47, Levine (Lar) 20:59, Kistemaker (Osc) 21:07, Krueger (SP) 21:09, Whitney (Sem) 21:15, Suski (Sem) 21:22, Pelton (SP) 21:22, Paczynski (PHU) 21:31

Permalink

Teams

Class 3A, District 10

Thursday, Nov. 3, 2011

At Hammock Park

Girls
Teams: Northeast 33, Osceola 41, Largo 71, Boca Ciega 83, Dixie Hollins 147, Tarpon Springs 161

Individuals: Alexis Irwin (Osc) 19:35.16, Amanda Spring (Nor) 19:43.32, Alexis Stevens (BC) 20:35.71, Caroline Condon (Nor) 20:58.49, Alicia Konstanovic (Lar) 21:05.47, Rachel Kistemaker (Osc) 21:09.14, Aleksandra Corokalo (Nor) 21:17.20, Courtney Condon (Nor) 21:29.02, Kaley Eisenbrei (Osc) 21:41.29, Kristen Brittain (Osc) 21:42.14, Marina Levine (Lar) 21:45.66, Trishana Lopez (Dun) 21:46.06, Rachel Moore (Nor) 21:46.50

Boys
Teams: Northeast 34, Osceola 47, Dunedin 72, Boca Ciega 95, Largo 116, Tarpon Springs 179, Dixie Hollins 198

Individuals: James Peyton Bock (Dun) 17:32.99, Adam Clarke (Osc) 17:34.44, Tyler Feeley (Nor) 17:47.39, Michael Stenger (Nor) 17:48.20, Ethan Hall (Dun) 17:54.50, Tyler Lewis (Lar) 17:56.40, Ryan Hoge (Osc) 17:57.09, Richard Lambert (Nor) 17:57.64, Nicholas Spring (Nor) 18:12.67, Matthew Stenger (Nor) 18:16.87, Reggie Cape (Osc) 18:17.61, Blaise Levai (BC) 18:23.15, Thomas Grzesiakowski (Osc) 18:28.74

Permalink

Teams

Cross country: 3A-District 10

Wednesday, Oct. 31, 2012

3A, District 10 meet;
at Walter Fuller Park;
Boys;
Osceola 23, Northeast 41, Boca Ciega 101, Dixie Hollins 109, Largo 124, Dunedin 125, Gibbs 210, Tarpon Springs NTS;
Individual results: McCann (O) 16:43; Grzesiakowski (O) 16:57; Rudderham (N) 17:07; Stenger (N) 17:08; Jimenez (O) 17:08; Spring (N) 17:32; Cape (O) 17:43; Hoge (O) 17:46; Noukhal (DH) 17:55; Lumbreras (DH) 17:57; Gilbert (L) 18:02; Clarkson (BC) 18:06; Whitten (N) 18:10; Nimeric (O) 18:13; Forman (N) 18:26;

Girls;
Northeast 46, Largo 56, Boca Ciega 65, Osceola 68, Dixie Hollins 153, Tarpon 157, Dunedin 191, Gibbs 199;
Individual results: Spring (N) 18:44; Konstantinovic (L) 19:48; Silk (DH) 20:00; Levine (L) 20:02; Kanstoroom (N) 20:09; Stevens (BC) 20:13; Co. Condon (N) 20:39; Ca. Condon (N) 20:41; Abu-rumman (O) 20:57; Kern (L) 20:59; Eisenbrei (O) 21:09; Leonard (BC) 21:20; Miller (O) 21:23; Whitson (BC) 21:25; Gonsalvez (O) 21:26;

Permalink

Teams

Map

Dixie Hollins High School: Cross Country: 2011