Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Cross Country 2010

Stories

Schedule/Results

Cross Country: Countryside vs. Palm Harbor U. vs. East Lake vs. Dunedin vs. Tarpon Springs

Wednesday, Sept. 15, 2010

Boys
Dunedin 44, Palm Harbor U. 50, Countryside 54, East Lake 94, Tarpon Springs 310

5K
Brown (CSIDE) 17:23; Deely (DUN) 17:36; Maciolec (DUN) 17:37; Fined (CSIDE) 17:41; Buschman (PHU) 17:50

Girls
Palm Harbor U. 26, East Lake 48, Countryside 81, Dunedin 144, Tarpon Springs 189

5K
Paczynski (PHU) 22:34; Burnbaum (PHU) 22:36; Zeron (EL) 22:49; Pezzino (CSIDE) 23:20; Siegal (EL) 24:06.

Permalink

Teams

Cross Country: Cougar Invitational

Tuesday, Sept. 21, 2010

Boys cross country:

Seminole 33, Dunedin 86, Osceola 139, St. Petersburg 145, Northeast 153, Countryside 154, Palm Harbor U. 157, East lake 192, Clearwater 192, Boca Ciega 266, Lakewood 276, Tarpon Springs 361

Individuals:

Sutton (SEM) 16:30; Ricky Brown (CSIDE) 16:49; Deeley (DUN) 16:54; Wheeler (STP) 17:03; Mayiers (SEM) 17:09


Girls cross country:

St. Petersburg 41, Northeast 97, Palm Harbor U. 109; Osceola 110, Largo 133, Seminole 140, Boca Ciega 165, East Lake 193, Countryside 209, Clearwater 249, Dunedin 283, Tarpon Springs 283

Individuals:

Mary Hall (SEM) 20:09; Irwin (Osceola) 20:20; Eaton (STP) 20:26; Spring (NE) 20:59; Waterman (STP) 21:02

Permalink

Teams

Cross Country: Countryside, PHU, East Lake, Dunedin, Tarpon

Wednesday, Sept. 29, 2010

BOYS
Countryside 40, Palm Harbor Univ. 42, East Lake 45, Dunedin 145, Tarpon Springs (NTS)

1. Brown (CS) 16:15;
2. Fineo (CS) 16:25;
3. Buschman (PHU) 17:25;
4. Kohen (PHU) 17:49;
5. Fisher (EL) 18:02;

GIRLS
Palm Harbor Univ. 25, East Lake 57, Countryside 83, Dunedin 146, Tarpon Springs (NTS)

1. Zeron (EL) 20:34;
2. Paczynski (PHU) 20:47;
3. Birnbaum (PHU) 20:51;
4. Siegel (EL) 21:02;
5. Nelson (PHU) 21:15

Permalink

Teams

Cross Country: Palm Harbor Invitational

Wednesday, Oct. 13, 2010

Palm Harbor Invitational
Girls
Team scores
Largo 44, Palm Harbor University 52, Seminole 84, East Lake 89, Countryside 166, Dunedin 202, Clearwater 254, Tarpon Springs 315.
Results
Hall (Sem) 20:35, Hayduke (Sem) 20:37, Paczynski (PHU) 21:41, Levine (Lar) 21:42, Zeron (EL) 22:14.
Boys
Team scores
Seminole 47, Countryside 56, Palm Harbor University 74, Clearwater 88, East Lake 89, Dunedin 226, Largo 229, Tarpon Springs 375, Pinellas Park 438.
Results
Brown (Cs) 16:55, Buschman (PHU) 17:27, Fineo (Cs) 17:42, Sandford (Clw) 17:49, Flynn (Sem) 18:07.

Permalink

Teams

CROSS COUNTRY - Osceola vs. Countryside vs. East Lake vs. Dunedin vs. Pinellas Park vs. Tarpon Springs vs. Clearwater vs. Palm Harbor U.

Thursday, Oct. 21, 2010

BOYS
Dunedin 41, Countryside 63, Osceola 65, East Lake 84, Palm Harbor U. 120, Clearwater 122, Pinellas Park 225, Tarpon Springs 225

Ricky Brown (CS) 17:01;
Luke Boschman (PHU) 17:17;
Zach Machiloek (D) 17:20;
Shane Deeley (D) 17:24;
Nick Fineo (CS) 17:25

GIRLS
Osceola 36, Palm Harbor U. 40, East Lake 74, Countryside 96, Dunedin 140, Tarpon Springs 239, Pinellas Park NTS, Clearwater NTS

Alexis Irwin (O) 21:06;
Brianna Paczynski (PHU) 21:34;
Rachel Zeron (EL) 21:50;
Rebecca Tezzino (CS) 21:52;
Tara Thomas (O) 22:18

Permalink

Teams

Cross Country: Class 3A, District 5

Thursday, Nov. 4, 2010

Class 3A, District 5 at Lakewood Ranch

Girls
Team scores: Lakewood Ranch 19, Boca Ciega 73, Lemon Bay 77, Osceola 84, Largo 128, Braden River 138, Dunedin 199, Tarpon Springs 247.
Individual results” Ortiz (LR) 18:56.21, Zarrella (LR) 18:56.52, Irwin (Osc) 19:22.68, McDermott (LR) 19:24.49, Novak (LR) 19:41.49, Suitt (BC) 20:40.78, Platt (LR) 20:53.93, Golonka (LB) 21:09.71, DiGiacomo (LB) 21:54.55, Vieta (LB) 21:55.21, Perez (LR) 21:58.62, Brittain (Osc) 22:06.21, Stevens (BC) 22:09.99, Daunt (BR) 22:23.68, Levine (Lar) 22:26.21.

Boys
Team scores: Lemon Bay 40, Dunedin 53, Osceola 80, Lakewood Ranch 92, Lakewood 158, Largo 184, Boca Ciega 193, Bradenton Bayshore 209, Palmetto 228, Braden River 234, Tarpon Springs 311.
Individual results: Deeley (Dun) 17:01.21, Maciolek (Dun) 17:11.68, Mocase (LB) 17:33.18, Kieck (LB) 17:41.18, Dipsiner (LR) 17:45.34, Lewis (Lar) 17:46.78, Clarke (Osc) 17:47.87, Moeckle (LR) 17:51.11, Shytle (Osc) 18:03.58, Tieu (LB) 18:09.90, Adamson (LB) 18:13.43, Wilburn (LB) 18:14.05, White (Lw) 18:15.58, Quinones (Pal) 18:17.34, Williams (Dun) 18:17.84.

Permalink

Teams

Cross Country Class 3A, Region 3 at Estero

Friday, Nov. 12, 2010

Boys
Team Results: Punta Gorda Charlotte 36, Fort Myers 78, Naples Palmetto Ridge 84, Naples 120, Englewood Lemon Bay 145, North Fort Myers 169, Cape Coral Baker 170, Dunedin 179, Osceola 224, Bradenton Lakewood Ranch 233, Largo 291, Lakewood 333
Top 15 Individuals: 1. Carlos Miranda, Palmetto Ridge 16:36.88; 2. Tyler Cardillo, Charlotte 16:37.76; 3. Ryan Schnulle, Charlotte, 17:00.29; 4. Ryan Stafford, Fort Myers, 17:04.07; 5. Anthony Borrego, Charlotte 17:11.42; 6. Andrew Belzer, North Fort Myers 17:18.74; 7. Joshua Pelletier, Palmetto Ridge 17:24.98; 8. Alan Wise, Baker 17:26.17; 9. Bryan Hilgar, Charlotte 17:29.50; 10. Tyler Lewis, Largo 17:30.15; 11. Herbert Gates, Naples 17:31.21; 12. Aesop Brown, Fort Myers 17:34.92; 13. Zachary Maciolek, Dunedin 17:37.05; 14. Shane Deeley, Dunedin 17:38.39; 15. Matthias Baudinet, Palmetto Ridge 17:40.05
Girls
Team Results: Bradenton Lakewood Ranch 44, Fort Myers 57, Naples Gulf Coast 102, Naples 121, Englewood Lemon Bay 147, Osceola 152, Punta Gorda Charlotte 160, Cape Coral Baker 163, Boca Ciega 197, Venice 280, Bradenton Braden River 289, Largo 294
Top 15 Individuals: 1. Sarah Spann, Fort Myers 19:17.96; 2. Olivia Ortiz, Lakewood Ranch 19:35.68; 3. Alexis Irwin, Osceola 19:45.98; 4. Danielle DeGreef, Gulf Coast 19:52.34; 5. Rachel Petrik, Fort Myers 20:00.67; 6. Courtney Russo, Fort Myers 20:06.38; 7. Natalie Novak, Lakewood Ranch 20:09.40; 8. Araceli Leon, Cape Coral 20:12.26; 9. Devin McDermott, Lakewood Ranch 20:14.09; 10. Kristin Zarrella, Lakewood Ranch 20:50.05; 11. Alicen Wilbur, Baker 20:53.78; 12. Caroline Barlow, Gulf Coast 20:55.55; 13. Michelle Golonka, Lemon Bay 20:57.53; 14. Hannah Klopf, Naples 21:03.78; 15. Jessica Polendo, Baker 21:10.95

Permalink

Teams

Map

Dunedin High School: Cross Country: 2010