Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2010

Stories

Schedule/Results

East Lake vs. Osceola

Thursday, Sept. 2, 2010

GIRLS
Osceola 110, East Lake 67

200 Medley: OC (O'Connell, Koda, Whittman, Wiser) 2:02.98
200 Freestyle: Powers (OC) 2:15.28;
200 IM: Whittman (OC) 2:19.11;
50 Freestyle: Peterson (EL) 26.64;
100 Fly: Wiser (OC) 1:04.45
100 Freestyle: Peterson (EL) 1:01.28;
500 Freestyle: Carr (OC) 5:37.09;
200 Free Relay: OC (Wiser, Pourers, Reitz, Whittman) 1:32.48;
100 Back: Spencer (EL) 1:05.27;
100 Breast: Whittman (OC) 1:15.29;
400 Free Relay: (OC) (O'Connell, Carr, Powers, Koda) 4:09.35.

DIVING
Gonzales (EL) 217.86

BOYS
Osceola 89, East Lake 87

200 Medley: EL (Sanders, Steele, Smith, Pickrem) 1:46.45;
200 Freestyle: Steele (EL) 1:55.61;
200 IM: Tomlin (OC) 2:10.99;
50 Freestyle: Staszak (OC) 23.82;
100 Fly: Staszak (OC) 59.20;
100 Freestyle: Holdsworth (EL) 55.00;
500 Freestyle: Slockett (OC) 5:06.08;
200 Free Relay: OC (Tomlin, Staszak, Malecot, Flockett) 1:39.00;
100 Back: Steele (EL) 58.82;
100 Breast: Tomlin (OC) 1:05.51;
400 Free Relay: EL (Smith, Steele, Sanders, Holdsworth) 3:40.82.

DIVING
Burns (EL) 177.2

Permalink

Teams

Saint Petersburg High School vs East Lake - Girls/Boys

Thursday, Sept. 9, 2010

Boys:
St. Pete 65, East Lake 120

200 medley relay:East (Sanders, Steel, Smith, Picknem 1:47.08); 200 free:East (Hausman 2:02.22); 200 IM:East (Smith 2:16.25); 50 free: East (picknem 23:65). Diving: SP (R. Owens 2:27.7 ); 100 fly:East (Steele 57:34.0) ; 100 free:East (Sanders 52:63.00); 500 free:East (Holdsworth 5:27.03) ; 200 free relay:SP (Lynch, Gubanich, Glenn, Harris 1:30.92) ; 100 backstroke:East (Steele 59:12.0) ; 100 breast:East (Smith 1:07.91); 400 free relay: East (Steele, Sanders, Holdsworth, Smith 3:44.59)

Girls:
St. Pete 89, East Lake 97

200 medley relay: SP (Marckese, Piper, T. Green, King 1:58.17); 200 free:SP (Marckese 2:06.75) ; 200 IM:SP (Piper 2:16.06) ; 50 free:East (Peterson 27:00.0) . Diving: East (Gonzalez 2:17.8); 100 fly:SP (J. Green 1:04.32) ; 100 free: East (McMeeklin 1:00.35); 500 free: East (Eadie 6:23.63); 200 free relay:SP (Marckese, King, J. Green, Piper 1:48.28) ; 100 backstroke:SP (Piper 1:02.67) ; 100 breast: SP J. Green 1:16.23; 400 free relay:East (Morrio, Giliespi, Blainestar, Eadie 4:33.59

Permalink

Teams

Swimming: Relay tournament

Saturday, Sept. 11, 2010

Girls: Palm Harbor University 426, Tampa Prep 390, Countryside 314, Charlotte 278, Northeast 266, Seminole 266, Osceola 262, Shorecrest 229, East Lake 209, Clearwater 186, Canterbury 170, St. Petersburg 146, Lakewood 136, Cardinal Mooney 120, Calvary Christian 106, St. Stephen’s 96, St. Petersburg Catholic 58, Manatee 8. Diving: Shorecrest; 200 medley relay: Countryside (1:57.61); 200 free relay: Tampa Prep (1:41.23); 400 IM relay: Palm Harbor University (4:25.29); 250 sprint crescendo relay: Palm Harbor University (2:16.97); 200 butterfly relay; Charlotte (1:53.97); 100 free relay: Palm Harbor University (49.69); 500 distance crescendo relay: Tampa Prep (4:47.47); 100 medley relay: Palm Harbor University (57.25); 200 back relay: Palm Harbor University (1:58.43); 200 breast relay: Countryside (2:17.88); 400 free relay: Tampa Prep (3:39.56).

Boys: Palm Harbor University 414, Countryside 360, Charlotte 338, Tampa Prep 306, East Lake 282, Osceola 242, Cardinal Mooney 238, St. Petersburg 234, Seminole 218, Northeast 214, Lakewood 178, Clearwater 154, Shorecrest 140, St. Stephen’s 88, St. Petersburg Catholic 80, Canterbury 50. Diving: Northeast; 200 medley relay: Palm Harbor University (1:39.75); 200 free relay: Charlotte (1:35.57); 400 IM relay: Palm Harbor University (3:58.77); 250 sprint crescendo relay: Palm Harbor University (2:08.21); 200 butterfly relay: Countryside (1:41.77); 100 free relay: Palm Harbor University (44.46); 500 distance crescendo relay: Countryside (4:18.66); 100 medley relay: Palm Harbor University (45.96); 200 back relay: Countryside (1:51.68); 200 breast relay: Palm Harbor University (2:05.65); 400 free relay: Countryside (3:16.70).

Permalink

Teams

SWIMMING - Countryside vs. East Lake

Tuesday, Sept. 14, 2010

BOYS
Countryside 98, East Lake 77

200 Medley: Countryside (Lush, Ellis, Krug, Witkowski) 1:44.72;
200 Free: Lush (CS) 1:58.08;
200 IM: J. Kelley (CS) 2:07.97;
50 Free: Witkowski (CS) 22.53;
100 Fly: Ellis (CS) 52.34;
100 Free: J. Kelley (CS) 50.95;
500 Free: Ellis (CS) 4:58.08;
200 Free Relay: Countryside (Lush, T. Kelley, Peters, J. Kelley) 1:34.57;
100 Back: Peters (CS) 58.06;
100 Breast: Smith (EL) 1:05.98;
400 Free Relay: Countryside (Peters, Ellis, Witkowski, J. Kelley) 3:24.88

DIVING
Burns (EL) 224.75

Records
Countryside 2-0

GIRLS
Countryside 106, East Lake 77

200 Medley: East Lake (Edwards, Spencer, McKekin, Peterson) 1:57.03;
200 Free: Fink (CS) 2:03.06;
200 IM: Edwards (EL) 2:13.42;
50 Free: Hall (CS) 24.58;
100 Fly: McKekin (EL) 1:05.22;
100 Free: Grace (CS) 57.13;
500 Free: Kearns (CS) 5:57.81;
200 Free Relay: Countryside (Hughs, Peters, McKeever, Aguilar) 1:52.33;
100 Back: Edwards (EL) 59.93;
100 Breast: Hall (CS) 1:08.73;
400 Free Relay: Countryside (Hall, Aguilar, Fink, Grace) 3:51.59

DIVING
Gonzalez (EL) 2:35.15

Records
Countryside 2-0

Permalink

Teams

Swimming: East Lake vs. Lakewood

Tuesday, Sept. 21, 2010

Boys swimming score:
East Lake 113, Lakewood 66

Events:
200 med relay: East Lake (Sanders, Smith, Steele, Pickrem) 1:52; 200 free: Steele (EL) 1:56; 200 IM: Sanders (EL) 2:11; 50 free: Pickrem (EL) 24.40; Diving: Burns (EL) 203; 100 fly: Steele (EL) 58.74; 100 free: McMeekin (EL) 56.40; 500 free: Smith (EL) 5:22; 200 free relay: Lakewood (Kracht, Dmkov, Harasv, Kendrick) 1:42; 100 back: Sanders (EL) 59.35; 100 breast: Kendrick (L) 1:05; 400 free relay: East Lake (Steele, Sanders, Hausman, Holdsworth) 3:39

Girls swimming score:
East Lake 124, Lakewood 56

Events:
200 med relay: East Lake (Spencer, Edwards, McMeekin, Peterson) 1:59.95; 200 free: Halfaft (L) 2:03.74; 200 IM: McMeekin (EL) 2:28.33; 50 free: Peterson (EL) 26.72; Diving: Gonzalez (EL) 234; 100 fly: Edwards (EL) 1:50; 100 free: Spencer (EL) 59.68; 500 free: Woods (EL) 6:15.83; 200 free relay: East Lake (Gulotta, McMeekin, Spencer, Peterson) 1:53.42; 100 back: Halfaft (L) 1:02.94; 100 breast: Burch (EL) 1:21.14; 400 free relay: Lakewood (Kane, Craig, Podson, Halfaft) 4:25.92

Permalink

Teams

Swimming: East Lake vs. Largo

Thursday, Sept. 30, 2010

Boys swimming:

East Lake 122, Largo 46

Events:

200 med relay: East Lake (Steele, Grwyeczynski, McMeekin, O'Connor) 1:56.84; 200 free: Torres (EL) 2:13.25; 200 IM: Steele (EL) 2:18.67; 50 free: Pickrem (EL) 23.60; 100 fly: Holdsworth (EL) 1:05.78; 100 free: Beacom (EL) 59.67; 500 free: Sanders (EL) 5:23.81; 200 free relay: East Lake (Hausman, Holdsworth, Pickrem, Yilmaz) 1:44.35; 100 back: Beacom (EL) 1:10.28; 100 breast: Antonious (EL) 1:13.47; 400 free relay: East Lake (O'Connor, McMeekin, Holdsworth, Hausman) 3:51.40


Girls score:

East Lake 116, Largo 51

Events:

200 med relay: East Lake (Spencer, Gullotth, Burch, Peterson) 2:07.92; 200 free: Lennard (EL) 2:28.87; 200 IM: Coghlan (Largo) 2:37.78; 50 free: Mills (Largo) 27.49; 100 fly: Peterson (EL) 1:11.60; 100 free: Petrik (EL) 1:07.22; 500 free: Petrik (EL) 6:29.21; 200 free relay: East Lake (Spencer, McMeekin, Petrik, Bleistein) 1:56.53; 100 back: Peterson (EL) 1:10.41; 100 breast: Sorhage (EL) 1:25.31; 400 free relay: East Lake (McMeekin, Farruggia, Peterson, Eadie) 4:22.59

Permalink

Teams

Swimming: East Lake vs. Dunedin

Wednesday, Oct. 6, 2010

GIRLS
East Lake 116, Dunedin 69

200 Medley: East Lake (Edwards, Spencer, McMeekin, Peterson) 1:59.44;
200 Free: McMeekin (EL) 2:11.89;
200 IM: Edwards (EL) 2:11.35;
50 Free: Spencer (EL) 27.12;
100 Fly: McMeekin (EL) 1:06.67;
100 Free: Edwards (EL) 55.72;
500 Free: Peterson (EL) 6:09.18;
200 Free Relay: East Lake (Peterson, Spencer, McMeekin, Edwards) 2:00.04;
100 Back: Spencer (EL) 1:07.17;
100 Breast: Burch (EL) 1:21.39;
400 Free Relay: East Lake (Burch, Gulotta, Bleistein, Woods) 4:30.55

DIVING
Gonzalez (EL) 239.70

BOYS
East Lake 123, Dunedin 54

200 Medley: East Lake (Sanders, Smith, Steele, Hauffman) 1:49.77;
200 Free: Sanders (EL) 1:56.39;
200 IM: O'Connor (EL) 2:30.47;
50 Free: Holdsworth (EL) 24.55;
100 Fly: Holdsworth (EL) 1:05.22;
100 Free: Tittie (D) 56.18;
500 Free: Steele (EL) 5:14.34;
200 Free Relay: East Lake (Grywcynski, Hausman, Holdsworth, Beacom) 1:44.02;
100 Back: Tittie (D) 1:10.64;
100 Breast: Hausman (EL) 1:20.41;
400 Free Relay: East Lake (Steele, Sanders, Holdsworth, Hausman) 3:41.56

DIVING
Burns (EL)

Permalink

Teams

Swimming: Clearwater vs. East Lake

Wednesday, Oct. 13, 2010

Boys team scores:

East Lake 98, Clearwater 84

Events:

200 med relay: East Lake (Sanders, Antonius, Steele, Hausman) 2:02.84; 200 free: Holdsworth (EL) 2:13.05; 200 IM: Sanders (EL) 2:25.08; 50 free: Shackton (EL) 28.19; Diving: Burns (EL) 2:03.65; 100 fly: Alexiou (C) 1:02.05; 100 free: Holtz (C) 1:00.45; 500 free: Smith (C) 4:45.60; 200 free relay: East Lake (O'Connor, McMeekan, Holdsworth, Grywezwinski) 1:56.59; 100 back: Alexiou (C) 1:02.72; 100 breast: Holtz (C) 1:20.71; 400 free relay: Clearwater (Smith, Holtz, Shackton, Alexiou) 4:03.89


Girls team score:

Clearwater 100, East Lake 89

Events:

200 med relay: East Lake (Edwards, McMeekan, Peterson, Spencer) 2:15.48; 200 free: M. Rossi (C) 2:14.86; 200 IM: Edwards (C) 2:29.75; 50 free: Peterson (EL) 30.16; Diving: Gonzalez (EL) 274.65; 100 fly: Edwards (EL) 1:09.82; 100 free: M. Rossi (C) 1:04.31; 500 free: K. Rossi (C) 4:44.87; 200 free relay: Clearwater (Alexiou, K. Rossi, M. Rossi, Rende) 2:00.58; 100 back: Alexiou (C) 1:11.90; 100 breast: Braden (C) 1:28.78; 400 free relay: Clearwater (Alexiou, M. Rossi, K. Rossi, Rende) 4:44.74

Permalink

Teams

Map

East Lake High School: Swimming: 2010