//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2012

Roster

Name Num. Pos. Ht. Wt. Yr.
Sydney Pickrem - - -

Stories

Schedule/Results

Swimming: East Lake vs. Tarpon Springs

Wednesday, Sept. 12, 2012

BOYS
East Lake 125, Tarpon Springs 50;

200 medley: East Lake (Myers, Postma, Holdsworth, Irwin) 1:57.47;
200 free: Bratic (EL) 2:04.50;
200 IM: Myers (EL) 2:17.12;
50 free: Vi (TS) 24.30;
100 fly: Vi (TS) 1:02.53;
100 free: Irwin (EL) 58.08;
500 free: Holdsworth (EL) 5:28.32;
200 free relay: East Lake (Bratic, Roth, Hurley, Yilmaz) 1:49.37;
100 back: Holdsworth (EL) 1:06.77;
100 breast: Berko (EL) 1:13.00;
400 free relay: East Lake (Beacom, Postma, Hurley, Holdsworth) 4:07.82;

DIVING
Burns (EL)

Records
East Lake 3-0, Tarpon Springs 0-3;

GIRLS
East Lake 122, Tarpon Springs 43;

200 medley: East Lake (Noeske, Burch, Gulotta, Tenbieg) 2:07.55;
200 free: Zeron (EL) 2:15.99;
200 IM: Noeske (EL) 2:32.93;
50 free: Gulotta (EL) 27.36;
100 fly: Rosatto (EL) 1:12.49;
100 free: Gulotta (EL) 1:00.02;
500 free: Price (EL) 5:41.51;
200 free relay: East Lake (Goellner, Gonzalez, Burch, Martin) 1:58.82;
100 back: Fleming (TS) 1:10.58;
100 breast: Zeron (EL) 1:24.28;
400 free relay: East Lake (Noeske, Gulotta, Tenbieg, Price) 4:11.41;

DIVING
Gonzalez (EL) 41;

Records
East Lake 3-0, Tarpon Springs 0-3

Permalink

Teams

Swimming: PCAC

Saturday, Sept. 29, 2012

Pinellas County Athletic Conference
Girls team scores
1. Palm Harbor U 449, 2. East Lake 334, 3. Osceola 288, 4. Countryside 222, 5. Seminole 194, 6. St. Petersburg 186, 7. Northeast 179, 8. Clearwater 121, 9. Lakewood 118, 10. Dunedin 84, 11. Tarpon Springs 44, 12. Largo 26, 13. Boca Ciega 22, 14. Pinellas Park 16, 15. Dixie Hollins 12.
Boys team scores
1. Palm Harbor U 512, 2. East Lake 317.5, 3. Seminole 262, 4. Countryside 245, 5. Northeast 210, 6. Lakewood 182, 7. St. Petersburg 140.5, 8. Osceola 129, 9. Tarpon Springs 70, 10. Boca Ciega 67, 11. Pinellas Park 43, 12. Largo 40, 13. Clearwater 20, 14. Dunedin 16, 15. Dixie Hollins 12.
Girls results
200 Medley Relay: East Lake (Hubbard, Burch, Pickrem, Turek) 1:52.91, Palm Harbor U (Perrotti, Omeara, Mayer, McIntosh) 1:53.45, Osceola (Wittman, Koda, Tournant, Sawyer) 1:56.95; 200 Freestyle: Turek (EL) 1:50.82, Wittman (Osc) 1:54.47, Finke (Cs) 1:55.74; 200 IM: Pickrem (EL) 2:02.74, Freeman (PHU) 2:16.15, Marckese (SP) 2:16.94; 50 free: McIntosh (PHU) 24.70, L. McIntosh (PHU) 24.72, Kehoe (SP) 25.07; 100 Butterfly: Perrotti (PHU) 59.44, Kehoe (SP) 1:00.90, Dymarek (Lw) 1:01.91; 100 Freestyle: Turek (EL) 53.04, Hall (Cs) 53.17, McIntosh (PHU) 54.82; Diving: Gonzalez (EL) 413.60, Dawson (Sem) 413.20, Emery (Dun) 375.80; 500 Freestyle: S. Finke (Cs) 4:59.71, Wittman (Osc) 5:03.21, A. Finke (Cs) 5:03.34; 200 Free Relay: Palm Harbor U (Kovac, Omeara, McIntosh, L. McIntosh) 1:42.51, Countryside (Finke, A. Finke, Smythe, Hall) 1:43.79, Osceola (Jones, Carrier, Nesto, Sawyer) 1:47.29; 100 Backstroke: Pickrem (EL) 56.17, Perrotti (PHU) 58.67, Marckese (SP) 1:01.45; 100 Breaststroke: Dymarek (Lw) 1:08.87, Koda (Osc) 1:11.74, Omeara (PHU) 1:11.92; 400 Free Relay: East Lake (Hubbard, Pickrem, Kennedy, Turek) 3:39.33, Palm Harbor U (Perrotti, Mayer, Hample, Freeman) 3:40.11, Countryside (Finke, A. Finke, Smythe, Hall) 3:48.30.
Boys results
200 Medley Relay: Palm Harbor U (Sanders, Hoce, Barragan, VanHuyssteen) 1:37.62, East Lake (Boscaino, Smith, L. Boscaino, Hausman) 1:40.58, Northeast (Krastev, Colvin, M. Colvin, Maier) 1:45.33; 200 Freestyle: McRae (PHU) 1:40.62, Uselis (PHU) 1:43.41, Harasz (Lw) 1:43.88; 200 IM: Barragan (PHU) 1:55.23, Hoce (PHU) 1:55.35, Sanders (PHU) 1:58.61; 50 Freestyle: Sanders (PHU) 21.45, Hausman (EL) 22.05, VanHuyssteen (PHU) 22.24; 100 Butterfly: Barragan (PHU) 52.48, Krastev (Ne) 52.49, Lombardo (Cs) 54.70; 100 Freestyle: McRae (PHU) 45.87, Peters (Cs) 47.76, Hoffman (Cs) 48.03; Diving: Burns (EL) 459.80, Berendt (Cs) 393; LoSasso (Sem) 349.90; 500 Freestyle: Uselis (PHU) 4:32.40, Boscaino (EL) 4:33.13, Bryant (Osc) 4:52.81; 200 Free Relay: Palm Harbor U (Ackerman, McRae, Hoce, Van Huysteen (1:28.06), Countryside (Hoffman, Lombardo, Kelly, Peters) 1:28.67, Lakewood (Harasz, Kane, Nipper, Long) 1:34.20; 100 Backstroke: Sanders (PHU) 50.65, Krastev (Ne) 51.00, Peters (Cs) 52.97; 100 Breaststroke: Smith (EL) 59.13, Hoce (PHU) 1:02.39, Connelly (PHU) 1:05.15; Palm Harbor U (Sanders, Uselis, Barragan, McRae) 3:10.96, Countryside (Hoffman, Lombardo, Kelly, Peters) 3:16.11, East Lake (Boscaino, Smith, N. Boscaino, Hausman) 3:17.99.

Permalink

Teams

Swimming 3A District 5

Friday, Oct. 26, 2012

GIRLS
Palm Harbor University 400.5, Plant 386.5, East Lake 321, Countryside 245, Seminole 227, Clearwater 136, Northeast 136, Wiregrass Ranch 126, Gaither 103, Alonso 68, Pinellas Park 38, Chamberlain 14.

200 medley: Plant (Flynn, Donahue, Clifford, McGowan) 1:52.39
200 free: Turek (East Lake) 1:51.95;
200 IM: Pickrem (East Lake) 2:04.30;
50 free: McIntosh (PHU) 24.30;
100 fly: Clifford (Plant) 1:00.20;
100 free: Turek (East Lake) 53.12;
50 free: McIntosh (PHU) 24.30;
500 free: S. Finke (PHU) 4:54.76;
200 free relay: Plant (Gage, Donahue, McGowan, Clifford) 1:40.66;
100 back: Pickrem (EL) 56.86;
100 breast: Donahue (Pl) 1:08.00;
400 free relay: East Lake (Hubbard, Turek, Kennedy, Pickrem) 3:36.99;

BOYS
Palm Harbor University 499, East Lake 385, Seminole 314, Countryside 281, Northeast 203, Plant 187, Wiregrass Ranch 106, Gaither 86, Alonso 57, Pinellas Park 38, Chamberlain 36, Clearwater 15.

200 medley: Palm Harbor U. (T.Sanders, Hoce, Barragan, VanHuyssteen) 1:41.62;
200 free: McRae (PHU) 1:45.01;
200 IM: Hoce (PHU) 1:59.51;
50 free: T. Sanders (PHU) 21.99;
100 fly: Krastev (Northeast) 53.71;
100 free: McRae (PHU) 47.28;
500 free: Boscaino (EL) 4:51.83;
200 free relay: Countryside (Hoffman, Lombardo, Kelly, Peters) 1:29.45;
100 back: T. Sanders (PHU) 51.94;
100 breast: K. Smith (PHU) 1:02.17;
400 free relay: Palm Harbor U. (Sanders, Barragan, Uselis, McRae) 3:15.84

Permalink

Teams

Map

East Lake High School: Swimming: 2012