Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Track and field 2010

Stories

Schedule/Results

BOYS: Hillsborough 80, Middleton 39, Armwood 36, Brandon 34, Spoto 27, Plant City 26, Robinson 24 GIRLS: Riverview 41, Hillsborough 40, Tampa Bay Tech 39, Jefferson 38, Bloomingdale 34,

Saturday, March 27, 2010

Manuel-Griffin-Fraundorfer Relays
at Hillsborough High
Team scores
Boys: Hillsborough 80, Middleton 39, Armwood 36, Brandon 34, Spoto 27, Plant City 26, Robinson 24, Chamberlain 23, Riverview 19, Leto 18, East Bay 16, Alonso 12, Jefferson 11, Tampa Bay Tech 10, Sickles 9, Durant 6, Strawberry Crest 5, Wharton 5, Bloomingdale 3, Lennard 3, Steinbrenner 2, Newsome 1, Blake 1.
Girls: Riverview 41, Hillsborough 40, Tampa Bay Tech 39, Jefferson 38, Bloomingdale 34, East Bay 29, Brandon 27, Armwood 23, Gaither 18, Plant City 14.

Permalink

Teams

Hillsborough County Championships

Tuesday, April 6, 2010

Hillsborough County Championships
BOYS
Team Standings (top eight only): Armwood 87, Plant 78, Hillsborough 74, Plant City 41, Chamberlain 41, Newsome 40, Alonso 38, King 29
Individual: 4x800 relay -- Armwood 8:10.91; Shot put -- Shawn Council (Brandon) 49-9.5; Discus -- Chris Diemer (Bloomingdale) 179-1.5; Long jump -- Terrence Mitchell (Hillsborough) 23-6; Triple jump -- Carlton Walton (Hillsborough) 44-.375; High jump -- Leon McQuay (Armwood) 6-4; 110 hurdles -- Jeremy Deering (Leto) 14.68; 100 -- Jordan Worlds (Hillsborough) 11.14; Pole vault -- Brian Baird (Plant) 14-0; 1600 -- Mark Parrish (Chamberlain) 4:31.10; 4x100 relay -- Plant 42.21; 400 -- Demyco Winston (Lennard) 49.20; 300 hurdles -- Richard Jules (Armwood) 38.45; 200 -- Brandon Holloway (Alonso) 21.89; 800 -- Nick Swain (Wharton) 1:57.01; 3200 -- Max del Monte (Chamberlain) 9:38.67; 4x400 relay -- Armwood 3:21.42
GIRLS
Team Standings (top eight only): Wharton 88.5, Tampa Bay Tech 74, Steinbrenner 47.5, Riverview 41, Plant 38.5, Hillsborough 38, Alonso 37, King 31
Individual: 4x800 relay -- Wharton 9:45.76; Shot put -- Aliscia Buford (Jefferson) 37-8.5; Discus -- Rachel Lassitter (Bloomingdale) 113-3; Triple jump -- Shytina Harley (East Bay) 34-5; High jump -- Faith Woodard (Riverview) 5-2; Pole vault -- London Enos (Wharton) 10-0; Long jump -- Nakia Love (East Bay) 17-0.5; 100 -- Tanesha Maxwell (Tampa Bay Tech) 12.38; 100 hurdles -- Alexis Wright (Steinbrenner) 15.91; 1600 -- Abby Ritter (Wharton) 5:21.36; 4x100 relay -- Sickles 49.18; 400 -- Stevondria Harley (Wharton) 58.30; 300 hurdles -- Narricka Williams (Hillsborough) 45.13; 800 -- Erika Kolakowski (Plant City) 2:17.56; 200 -- Tanesha Maxwell (Tampa Bay Tech) 25.73; 3200 -- Caroline Gibson (Plant) 11:42.28; 4x400 relay -- Wharton 4:03.51

Permalink

Teams

jefferson-hillsborough track

Tuesday, March 15, 2011

1. Jefferson 2. Hillsborough 3. King
Individual results: 100-Lever (Jef) 11:04; 200-Everett (JEff) 12.69; 400-Wilson (Hil) 15.52; 800-Moore (Jef) 2:03.50; 1600-Gagne (Hil) 5:18.18; 3200-Vera (Ki) 11:20.73; 110 hurles: Pearson (Hil) 15.25; 300 hurdles: Booth (Jef) 40.12; 4x100 relay: Jefferson 42.95; 4x400: Hillsborough 3:27.34; 4x800: King 8:44.25; High jump: McCord (Jef) 6'0; Long jump: Smith-Gonzalez (Ki) 20-8; Triple jump: Moore (Jef) 42-1; Shot put: Moore (Ki) 48-10; Discus: Moore (Hil) 119-5

Girls
100-Ordle (Hil) 13.04; 200-Ordle (Hil) 26.9; 400-Hawkins (Hil) 57.98; 800: Hawkins (Hil) 2:38.39; 1600: Lutton (Hil) 5:41.93; 3200: Lutton (Hil); 100 hurdles: Williams (Hil) 16.06; 300 hurdles: Calhoun (Hil) 31.7; 4x100: King 51.82; 4x400: Hillsborough 4:24.14; 4x800: Hillsborough 10:57; High jump: Akachukwu (Ki) 4-8; Long jump: McBride 16-2; Triple jump: James (Hil) 32-7; Shot put: Buford (Jef) 34-3; Discus: Buford (Jef) 37-7

Permalink

Teams

Map

Hillsborough High School: Track and field: 2010