//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2012

Stories

Schedule/Results

Swimming: Lakewood vs. Dixie Hollins

Monday, Sept. 24, 2012

Girls
Lw 130, DH 28

200 Med Rel, Lw (Halfast, Dymarek, Pate, SJF) 2:12.90
200 Free, Lw Pate 2:42.00
200 IM, Lw Buck 3:21.53
50 Free, Lw Pate 29.63
100 Fly, Lw Halfast 1:11.29
100 Free, Lw Dymarek 1:00.31
500 Free, DH Linde 7:57.56
200 Free Rel. Lw (Buck, SFK, Koagel, Passley) 2:12.41
100 Back, Lw Dymarek 1:12.87
100 Breast Lw Halfast 1:32.43
400 Free Rel. Lw (Levy, McCrosky, Murch, Wannemacher) 4:29.03

Boys
Lw 130, DH 21

200 Med Rel. Lw (Long, Harasz, Nipper, Kane) :52.97
200 Free Lw Long 1:57.03
200 IM Lw McCrosky 2:41.59
50 Free Lw Kane 24.91
100 Fly Lw Harasz 57.65
100 Free Lw Long 51.35
500 Free Lw Nipper 5:18.31
200 Free Relay Lw (Harasz, Nipper, Kane, Long) 1:38.69
100 Back Lw Abadal 1:17.60
100 Breast Lw Harasz 1:07.75
400 Free Relay Lw ( Levy, McCrosky, Murch, Wannemacher) 4:32.84




Permalink

Teams

Swimming: Shorecrest tri meet

Wednesday, Sept. 26, 2012

Girls;
Shorecrest 113 Lakewood 67;
200 Medley Relay Shorecrest (Little, Coleman, Rau, Andrews) 2:04.56;
200 Free - Rau (Sc) 2:18.68;
200 IM - Coleman (Sc) 2:22.41;
50 Free - Little (Sc) 26.25;
Diving - Hesinger (Lw) 138.40;
100 Fly - Dymarek (Lw) 1:03.56;
100 Free - Little (Sc) 55.55;
500 Free - Andrews (Sc) 6:16.42;
200 Free Relay - Lakewood (Halfast, Bradfield, Michalski, Dymarek) 1:54.64;
100 Back - Halfast (Lw) 1:03.12;
100 Breast - Dymarek (Lw) 1:11.29;
400 Free Relay - Shorecrest (Coleman, Andrews, McKeage, Little) 3:59.80;

Northeast 113 Lakewood 70;
200 Medley Relay Northeast (Krasteva, McLay, Neely, Kanstoroom) 2:03.29;
200 Free - Neely (Ne) 2:05.63;
200 IM - Krasteva (Ne) 2:24.05;
50 Free - Lunay (Ne) 28.29;
Diving - Phipps (Ne) 182.95;
100 Fly - Dymarek (Lw) 1:03.56;
100 Free - Halfast (Lw) 55.93;
500 Free - Neely (Ne) 5:31.73;
200 Free Relay - Northeast (Kanstoroom, McLay, Lunay, Quinn) 1:52.03;
100 Back - Halfast (Lw) 1:03.12;
100 Breast - Dymarek (Lw) 1:11.29;
400 Free Relay - Northeast (Neely, Lunay, Quinn, Krasteva) 4:00.18;

Shorecrest 89 Northeast 87;
200 Medley Relay Northeast (Krasteva, McLay, Neely, Kanstoroom) 2:03.29;
200 Free - Neely (Ne) 2:05.63;
200 IM - Coleman (Sc) 2:22.41 Free - Neely (Ne) 2:05.63;
50 Free - Little (Sc) 26.25;
Diving - Phipps (Ne) 182.95;
100 Fly - Kanstoroom (Ne) 1:03.88;
100 Free - Little (Sc) 55.55;
500 Free - Neely (Ne) 5:31.73;
200 Free Relay - Northeast (Kanstoroom, McLay, Lunay, Quinn 1:52.03;
100 Back - Krasteva (Ne) 1:03.56;
100 Breast - Coleman (Sc) 1:15.60;
400 Free Relay - Shorecrest (Coleman, Andrews, McKeage, Little) 3:59.80;

Boys;
Shorecrest 118 Lakewood 62;
200 Medley Relay - Shorecrest (Farese, Chen, Grant, Marshburn) 1:43.52;
200 Free - Long (Lw) 1:53.55;
200 IM - Chen (Sc) 2:00.37;
50 Free - Grant (Sc) 24.15;
Diving - Stein (Sc) 248.70;
100 Fly - Grant (Sc) 56.79;
100 Free - Farese (Sc) 49.29;
500 Free - Marshburn (Sc) 5:08.32;
200 Free Relay - Shorecrest (Stetsenko, Coundouriotis, Reisinger, Cravey) 1:43.59;
100 Back - Farese (Sc) 56.08;
100 Breast - Chen (Sc) 1:02.62;
400 Free Relay - Shorecrest (Farese, Grant, Marshburn, Chen) 3:33.45;

Northeast 94 Lakewood 86;
200 Medley Relay - Northeast (Colvin, Colvin, Krastev, Moore) 1:48.80;
200 Free - Long (Lw) 1:53.55;
200 IM - Harasz (Lw) 2:03.45;
50 Free - Kane (Lw) 24.25;
Diving - Morehouse (Ne) 152.00;
100 Fly - Krastev (Ne) 55.26;
100 Free - Long (Lw) 50.43;
500 Free - Colvin (Ne) 5:01.84;
200 Free Relay - Northeast (Krastev, Maier, Colvin, Colvin) 1:39.67;
100 Back - Harasz (Lw) 57.21;
100 Breast - Colvin (Ne) 1:12.18;
400 Free Relay - Northeast (Moore, Maier, Price, Cocker) 4:06.33;

Shorecrest 111 Northeast 69;
200 Medley Relay - Shorecrest (Farese, Chen, Grant, Marshburn) 1:43.52;
200 Free - Marshburn (Sc) 1:55.41;
200 IM - Chen (Sc) 2:00.37;
50 Free - Grant (Sc) 24.15;
Diving - Stein (Sc) 248.70;
100 Fly - Krastev (Ne) 55.26;
100 Free - Farese (Sc) 49.29;
500 Free - Colvin (Ne) 5:01.84;
200 Free Relay - Northeast (Krastev, Maier, Colvin, Colvin) 1:39.67;
100 Back - Farese (Sc) 56.08;
100 Breast - Chen (Sc) 1:02.62;
400 Free Relay - Shorecrest (Farese, Grant, Marshburn, Chen) 3:33.45;


Permalink

Teams

Swimming: Largo vs. Lakewood

Tuesday, Oct. 2, 2012

Boys:
Lakewood 104, Largo 58

Events:
200 med relay: Lakewood (Long, Harasz, Nipper, Kane) 1:50.59; 200 free: Vlum (Lar) 2:26.03; 200 IM: Joseph (Lar) 2:44.75; 50 free: Harasz (LW) 22.90; 100 fly: Nipper (LW) 58.90; 100 free: McCroskey (LW) 58.20; 500 free: Nipper (LW) 5:23.36; 200 free relay: Lakewood (Harasz, Kane, Nipper, Long) 1:37.28; 100 back: Harasz (LW) 57.85; 100 breast: Long (LW) 1:14.79; 400 free relay: Lakewood (Levy , McCroskey, Wannamaker, O'Brien) 4:32.85

Girls:
Lakewood 93, Largo 77

Events:
200 med relay: Lakewood (Halfast, Dymarek, Pate, Smith-Frazer) 2:11.75; 200 free: Proctor (Lar) 2:47.15; 200 IM: Ferdani (Lar) 3:02.27; 50 free: Halfast (LW) 27.05; 100 fly: Dymarek (LW) 1:06.58; 100 free: Smith-Frazer (LW) 1:11.14; 500 free: Halfast (LW) 5:33.82; 200 free relay: Lakewood (Bradfield, Dymarek, Pate, Halfast) 1:56.94; 100 back: Bradfield (LW) 1:17.43; 100 breast: Dymarek (LW) 1:12.45; 400 free relay: Largo (Ferdani, Konjanoveska, Steruznikski, Proctor) 5:05.08

Permalink

Teams

Swimming: 2A-Region 3

Saturday, Nov. 3, 2012

Class 2A, Region 3;
at North Shore Pool;
Boys;
200 Medley relay;
1. Lakewood Ranch—1:41.70;
200 Freestyle;
1. N. Harasz (Lkw)- 1:43.55;
200 IM;
1. I.V. Simons (Winter Haven)—1:58.53;
50 Freestyle;
1. J. Nolte (Robinson)—21.55;
100 Butterfly;
1. L. Hanner (Lkw Ranch)—52.07;
1 meter Diving;
1. J. Voisard (Winter Haven)—481.00;
100 Freestyle;
1. J. Nolte (Robinson)—47.87;
500 Freestyle;
1. C. Bryant (Osceola)—4:37.12;
200 Freestyle relay;
1. Robinson—1:29.71
100 Backstroke;
1. N. Harasz (Lkw)—54.14;
100 Breaststroke;
1. A. Sellers (Jesuit)—1:00.58;
400 Freestyle relay;
1. Robinson—3:17.77;
Girls;
200 medley relay;
1. Osceola—1:53.65;
200 Freestyle
1. D. Valley (Lkw Ranch)—1:52.25
200 IM;
1. S. Cattermole (Lemon Bay)—2:05.26;
50 Freestyle;
1. H. Kendall (Winter Haven)—24.37;
1 meter Diving;
1. C. Emery (Dunedin)—396.40;
100 Butterfly;
1. M. Jean (Lkw Ranch)—58.03;
100 Freestyle;
1. S. Cattermole (Lemon Bay)—51.87;
500 Freestyle;
1. D. Valley (Lkw Ranch)—4:56.14;
200 Freestyle relay;
1. Academy of the Holy Names—1:40.26;
100 Backstroke;
1. R. Halfast (Lakewood)—59.82;
100 Breaststroke;
1. M. Shumake (AHN)—1:08.57;
400 Freestyle relay;
1. Academy of the Holy Names—3:38.21;
Team Scores;
Girls;
1. Holy Names (442), 2. Osceola (355), 3. Lakewood Ranch (235), 4. Winter Haven (151), 5. Sickles (148.5), 6. Harmony (139), 7. Lemon Bay (135), 8. Lakewood (125), 9. Strawberry Crest (69.5), 10. Dunedin (66), 11. Sebring (64), 12. Robinson (60), 13. King (56), 14. St. Cloud (48), 15. Hillsborough (38), 16. Lakeland (32), t17. Spoto (28), t17. Tenoroc (28), 19. Tarpon Springs (22), 20. Bayshore (19), 21. Boca Ciega (18), 22. Lake Region (10), 23. Haines City (8), 24. Gibbs (5), 25. Largo (2).;
Boys;
1. Jesuit (320), 2. Lakewood Ranch (257), 3. Winter Haven (193), 4. Robinson (184), 5. King (180), 6. Lakewood (170), 7. Harmony (163), 8. Osceola (158), 9. Lemon Bay (140), 10. Strawberry Crest (83), 11. Lakeland (78), 12. Sickles (77), 13. Hillsborough (67), 14. Boca Ciega (43), 15. Sebring (42), 16. Bradenton Southeast (40), 17. Spoto (38), 18. Tenoroc (22), 19. Tarpon Springs (17), 20. St. Cloud (9), t21. Haines City (6), t21. Bartow (6), t23. Celebration (4),t23. Lake Region (4), 25. Gibbs (3).;

Permalink

Teams

Map

Lakewood High School: Swimming: 2012