Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Cross Country 2009

Stories

Schedule/Results

STATE CROSS COUNTRY

Saturday, Nov. 21, 2009

STATE CROSS COUNTRY
AT DADE CITY
SATURDAY’S RESULTS
CLASS A
BOYS
Team scores — 1. Trinity Prep 48; 9. Shorecrest 313; 15. Seffner Chr. 377; 20. Admiral Farragut 522.
Individuals — 1. Swain (Maclay) 15:44.98. 31. Schandle (Shorecrest) 17:14.23; 35. Joshua Johnson (Indian Rocks) 17:24.29; 36. Miller (Berean) 17:28.50; 48. Wiltshire (Shorecrest) 17:42.68; 52. Arnold (Adm. Farragut)  17:51.11; 57. Oquendo (Seffner) 17:55.67; 67. Fearnow (Seffner) 18:09.59; 79. Goodwill (Adm. Farragut) 18:17.71; 86. Peterson (Shorecrest)  18:23.31; 91. Fearnow (Seffner) 18:29.78; 104. Crotts (Shorecrest)  18:41.92; 105. Davis (Seffner) 18:42.57; 122. Porter (Shorecrest) 19:00.11; 146. Dohrenwend (Seffner) 19:21.71; 151. Cherian (Adm. Farragut) 19:30.86; 157. Jouffroy (Shorecrest) 19:35.91; 162. Recca (Adm. Farragut)  19:43.65; 169. Gonzalez (Seffner) 19:50.93; 171. Murphy (Adm. Farragut) 19:56.45; 173. Kant (Shorecrest) 20:00.49; 178. Wolfson (Adm. Farragut) 20:22.42; 181. Joon Kyung (Adm. Farragut) 20:39.72; 182. Larsen (Seffner) 20:45.00.
GIRLS
Team scores — 1. Holy Trinity 92; 11. Keswick Chr. 333; 12 Northside Chr. 337; 19. Shorecrest 412.
Individuals — 1. K. Fluehr (Community) 16:59.53; 9. Greenleaf (Northside) 19:14.20; 47. Goodwin (Northside) 20:35.73; 62. Kass (Shorecrest)  20:58.54; 67. Allweiss (Shorecrest) 21:07.89; 70. Broome (Shorecrest)  21:11.83; 72. Konstantinovic (Northside) 21:12.47; 77. Kistemaker (Keswick) 21:16.79; 79. Kistemaker (Keswick) 21:22.09 72; 80. Palm (Keswick) 21:22.44; 98. Jacubec (Keswick) 21:46.67; 103. Johnson (Northside) 21:57.34; 110. McNees (Keswick)  22:13.40; 122. Blume (Shorecrest) 22:36.07; 131. Darrow (Shorecrest) 23:10.85; 132. Evans (Shorecrest) 23:11.13; 139. Schultz (Northside) 23:34.56; 143. Evans (Shorecrest) 23:52.12; 145. Bowman (Keswick) 24:04.23; 161. Greenleaf (Northside) 25:12.16.
CLASS 2A
BOYS
Team scores — 1. Bishop Kenny 106; 6. Berkeley Prep 209; 9. Robinson 272; 10. Jesuit 292
Individual scores— 1. Barker (BK) 15:22.86; 7. Greathouse (BPrep) 15:53.99; 8. Garcia (Robinson) 15:58.07 7; 18. Lopez (Jesuit) 16:25.95; 19. Rosenbach (BPrep) 16:26.20; 40. Plourde (Pasco) 16:42.87; 41. Epperson (Robinson) 16:43.08; 43. Scott (Jesuit) 16:45.38; 52. Shuey (Robinson) 16:57.76; 63. Campbell (BPrep) 17:08.26; 83. Main (BPrep) 17:22.89; 84. Reichert (BPrep) 17:24.08; 93. Falasiri (Jesuit) 17:31.13; 94. Neal (Jesuit) 17:31.17; 99. Hartnett (Jesuit) 17:36.58 84; 103. Emmanuel (Jesuit) 17:39.18; 105. Parks (Robinson) 17:39.78; 112. Gonzalez (Jesuit) 17:49.12; 113. Majumdar (BPrep_ 17:50.11; 117. Ramirez (Robinson) 17:53.27; 146. Mitter (Robinson) 18:18.45; 162. Mills (Robinson) 18:50.88; 169. Dowdle (BPrep) 19:13.66
GIRLS
Team scores — 1. Bolles 87; 19. Holy Names 437; 22. Berkeley Prep 542
Individual scores — 1. Schappert (Pope John Paul I) 17:58.93; 40. Brooks (Middleton) 20:03.87; 60 Snyder (Holy Names) 20:39.96; 65. Price (BPrep) 20:46.80; 80. Menge (Strawberry Crest) 21:07.75; 89. Petrick (Holy Names) 21:18.22; 100. Massengill (BPrep) 21:37.66; 102. Perez (Holy Names) 21:43.71; 104. Hahn (Holy Names) 21:44.98; 129. Brown (BPrep) 22:15.87; 135 Joseph (Holy Names) 22:32.53; 139. Greathouse (BPrep) 22:38.86; 140. Socias (Holy Names) 22:39.06; 158. Martin (Holy Names) 23:33.24; 163 Douthitt (BPrep) 24:08.28; 165. Orobello (BPrep) 24:29.22; 172. Cucchi (BPrep) 25:40.07
CLASS 3A
BOYS
Team scores — 6. Wiregrass Ranch 231, 8. Land O’ Lakes 311, 13. Ridgewood 363, 22. Sunlake 461.
Individuals — 11. Schwartz (LOL) 16:19.99, 20. Hilton (Armwood) 16:27.20, 26. Pulsifer (Wiregrass) 16:34.39, 41. Reilly (Wiregrass) 16:47.43, 50. Sharp (Wiregrass) 16:55.66, 52. Camacho (Ridgewood) 16:56.19, 57. Lonsway (LOL) 16:59.91, 58. Lafontant (LOL) 17:01.36, 71. Watson (Ridgewood) 17:16.32, 77. Fessel (Sunlake) 17:20.83, 80. Selzer (Wiregrass) 17:22.40, 88. Dines (Sunlake) 17:26.73, 95. Chilmonczyk (Ridgewood) 17:30.45, 101. Cacavas (Ridgewood) 17:37.62, 107. Mattera (Wiregrass) 17:40.79, 108. Hipperly (Wiregrass) 17:41.83, 110. Oergel (LOL) 17:45.62, 113. Vaughn (Sunlake) 17:46.66, 132. Coffiey (Ridgewood) 18:03.80, 135. Steele (Sunlake) 18:08.61, 139. Stewart (Sunlake) 18:12.65, 146. Ishida (Sunlake) 18:23.10, 147. Gomez (Ridgewood) 18:23.63, 148. Czupryn (LOL) 18:26.05, 152. Wolfe (Sunlake) 18:30.73, 163. Cassette (Wiregrass) 18:47.12, 166. Dotson (LOL) 18:55.38, 167. Rhodes (Ridgewood) 18:55.71, 176. Hawks (Mitchell) 19:15.57, 186. MacDonald (LOL) 20:44.50.
GIRLS
Team scores — 6. Wiregrass Ranch 249, 15. King 360, 18. Mitchell 409, 19. Land O’ Lakes 445.
Individuals — 11. Hartman (Sickles) 19:07.97, 17. Shah (Wiregrass) 19:32.79, 23. Williams (Mitchell) 19:38.61, 29. Cline (King) 19:57.07, 36. White (King) 20:12.14, 37. Irwin (Osceola) 20:13.27, 39. Newsome (Armwood) 20:16.95, 45. Grey (Wiregrass) 20:26.61, 48. Porsch (LOL) 20:31.42, 54. White (Springstead) 20:39.73, 75. Hixson (Wiregrass) 21:06.40, 76. Diepholz (Wiregrass) 21:07.27, 83. Jones (Mitchell) 21:18.37, 87. Tomei (Wiregrass) 21:20.44, 90. Kolilas (King) 21:24.65, 99. Schenecker (King) 21:39.35, 103. Baslto (LOL) 21:43.98, 105. Sturman (Wiregrass) 21:46.62, 109. Thornal (Mitchell) 21:56.58, 110. Petika (Mitchell) 21:58.90, 113. Keppel (LOL) 22:02.54, 119. Kailimai (LOL) 22:19.28, 126. Lonsway (LOL) 22:23.69, 129. Stiftinger (Wiregrass) 22:25.03, 144. Houghtonj (Mitchell) 22:47.42, 147. Ford (LOL) 22:50.51, 153. Gonzalez (LOL) 23:09.83, 157. Van Olphen (King) 23:19.00, 166. Woo (King) 23:45.10, 170. Sacco (Mitchell) 24:24.26, 176. Watkins (King) 25:34.31, 177. Erickson (Mitchell) 25:38.57
CLASS 4A
BOYS
Team scores — 1. Columbus 60; 9. Chamberlain 270; 11. Plant 296.
Individuals — 1. Atkinson (Melbourne) 15:20.48;  2. Parrish (Chamberlain) 15:30.85; 11. Sutton (Seminole) 16:05.23; 17. Del Monte (Chamberlain) 16:13.84; 21. Wilkins (Plant) 16:19.13; 23. Covington (Chamberlain) 16:21.48; 28. Nalsen (Plant) 16:27.12; 76. Christenberry (Plant) 17:09.07; 82. Peabody (Plant) 17:14.98; 96. Russo (Chamberlain) 17:31.19; 144. Powers (Plant) 18:13.75; 148. Barjon (Plant) 18:19.50; 154. Mckernan (Plant) 18:28.01; 170. Burger (Chamberlain) 19:00.86; 171. Montoya (Chamberlain) 19:07.17; 178. Fuhr (Chamberlain) 19:57.36.
GIRLS
Team scores — 1. Winter Park 64; 5. Plant 153; 10. Wharton 307.
Individuals — 1. Hayes (Winter Park) 18:13.02; 2. Blake (Freedom) 18:30.24; 12. Ritter (Wharton) 19:07.02; 23. Rodriguez (Plant) 19:33.71; 27. Aldridge (East Lake) 19:44.19; 30. Bailey (Wharton) 19:48.37; 31. Homme (Seminole) 19:52.22; 36. Ralston (Plant) 19:59.29; 39. Gibson (Plant) 20:04.73; 49. Kissel (Plant) 20:20.99; 60. Choate (Plant) 20:32.47; 91. Smith (Wharton) 21:09.97; 94. Halfaker (Plant) 21:13.05; 98. Brudney (Wharton) 21:14.80; 135. Maroney (Wharton) 22:04.12; 143. Vassell (Wharton) 22:19.57; 176. Foley (Wharton) 24:12.33

Permalink

Teams

Map

Land O' Lakes High School: Cross Country: 2009