//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2013

Roster

Name Num. Pos. Ht. Wt. Yr.
Jocelyn Williams - - - Sr.

Stories

Schedule/Results

Swimming: Land O' Lakes vs. Zephyrhills

Wednesday, Aug. 28, 2013

Boys:
Land O' Lakes 110, Zephyrhills 58

Events:
200 medley relay: Land O' Lakes 1:56.80; 200 free: Phillips (LOL) 2:06.30; 200 IM: Wheeler (LOL) 2:06.10; 50 free: Hilgenberg (LOL) 23.30; Diving: Inman (LOL) 1:44.20; 100 fly: Wheeler (LOL) 57.40; 100 free: Hilgenberg (LOL) 52.40; 500 free: Phillips (LOL) 5:40.20; 200 free relay: Land O' Lakes 1:46.40; 100 back: Long (LOL) 1:02.80; 100 breast: Perez (LOL) 1:20.10; 400 free relay: Land O' Lakes 3:49.50

Girls:
Land O' Lakes 143, Zephyrhills 39

Events:
200 medley relay: Land O' Lakes 2:10.80; 200 free: Demsher (LOL) 2:08.90; 200 IM: Williams (LOL) 2:22.90; 50 free: Fernandez (LOL) 30.10; Diving: Ashley 219.60 (Z); 100 fly: McKay (LOL) 1:07.40; 100 free: Mihn (LOL) 59.30; 500 free: Demsher (LOL) 5:35.10; 200 free relay: Land O' Lakes 1:58.60; 100 back: Gray (LOL) 1:15.20; 100 breast: Williams (LOL) 1:15.20; 400 free relay: Land O' Lakes 4:20.20

Permalink

Teams

Swimming: Land O' Lakes vs. Mitchell

Wednesday, Sept. 11, 2013

BOYS
Land O' Lakes 100, Mitchell 77;

200 medley: Land O' Lakes 1:50.5;
200 free: Phillips (LOL) 2:08.8;
200 IM: Wheeler (LOL) 2:06.4;
50 free: Hilgenberg (LOL) 23.1;
Diving: Inman (LOL) 1:52.3;
100 fly: Smith (M) 59.1;
100 free: Hilgenberg (LOL) 52.1;
500 free: Long (LOL) 5:31.3;
200 free relay: Land O' Lakes 1:47.5;
100 back: Wheeler (LOL) 55.2;
100 breast: Long (LOL) 1:11.6;
400 free relay: Land O' Lakes 3:47.8;

GIRLS
Land O' Lakes 133, Mitchell 52;

200 medley: Land O' Lakes 1:58.5;
200 free: Demsher (LOL) 2:06.8;
200 IM: Williams (LOL) 2:23.0;
50 free: Anderson (M) 26.4;
Diving: Ingalls (LOL) 1:97.3;
100 fly: McKay (LOL) 1:06.3;
100 free: Demsher (LOL) 59.8;
500 free: Land O' Lakes 5:41.6;
200 free relay: Land O' Lakes 2:08.0;
100 back: Harrley (LOL) 1:09.5;
100 breast: Williams (LOL) 1:14.0;
400 free relay: Land O' Lakes 4:04.0

Permalink

Teams

Swimming: Land O' Lakes vs. Pasco

Wednesday, Sept. 18, 2013

Boys:
Land O' Lakes 103, Pasco 69

Events:
200 med relay: LOL 1:59.10; 200 free: Wheeler (L) 1:53.30; 200 IM: Long (L) 2:13.50; 50 free: Hilgenberg (L) 23.60; Diving: Inman (L); 100 fly: Long (L) 1:03.20; 100 free: Wheeler (L) 52.30; 500 free: Phillips (L) 5:41.30; 200 free relay: LOL 1:44.00; 100 back: Pierovich (L) 1:06.50; 100 breast: Hilgenberg (L) 1:07.40; 400 free relay: LOL 3:54.00

Girls:
Land O' Lakes 138, Pasco 41

Events:
200 med relay: LOL 2:13.70; 200 free: Impenaleobis (L) 2:16.00; 200 IM: Demsher (L) 2:30.30; 50 free: McManemen (P) 28.00; 100 fly: McKay (L) 1:06.00; 100 free: McDonald (L) 1:02.70; 500 free: Gelb (P) 5:42.10; 200 free relay: LOL 2:00.90; 100 back: Hartley (L) 1:10.30; 100 breast: Thai (L) 1:20.20; 400 free relay: LOL 4:21.80

Permalink

Teams

Swimming: Fivay vs. Land O' Lakes

Wednesday, Oct. 2, 2013

Girls: Land O' Lakes 162, Fivay 24

200 Medley Relay: Hartley, Williams, McKay, Thai L 2:11.17
200 Free: Demsuer L 2:10.97
200 IM: Williams L 2:27.52
50 Free: McDonald L 29.03
Diving: Ingalls L 222.10
100 Fly: McKay L 1:07.04
100 Free: Demsuer L 1:01.53
500 Free: Imperialbobos L 5:53.73
200 Free Relay: Fernandez, McDonald, Gray, Demsuer L 1:57.84
100 Back: Hartley L 1:13.45
100 Breast: Thai L 1:16.51
400 Free Relay: McKay, Demsuer, Williams, Thai L 4:03.87

Boys: Land O' Lakes 118, Fivay 68

200 Medley Relay: Long, Hilgenberg, Wheeler, Gvalignello L 1:51.59
200 Free: Daniels F 2:07
200 IM: Haas F 2:11.26
50 Free: Hilgenberg L 23.22
Diving: Douglas F 226.05
100 Fly: Long L 1:02.73
100 Free: Wheeler L 51.88
500 Free: Brown L 5:29.10
200 Free Relay: Pierovoch, Phillps, Perez, Long L 1:47.58
100 Back: Phillips L 1:06.72
100 Breast: Hilgenberg L 1:06.18
400 Free Relay: Wheeler, Phillips, Perez, Hilgenberg L 3:55.73

Permalink

Teams

Swimming: SAC Championships

Saturday, Oct. 12, 2013

Boys team scores: 1. Land O’ Lakes 333; 2. Wiregrass Ranch 284; 3. Mitchell 269; 4. Pasco 221; 5. Sunlake 197; 6. River Ridge 194; 7. Fivay 155; 8. Hudson 136; 9. Ridgewood 136; 10. Wesley Chapel 113; 11. Zephyrhills 89; 12. Gulf 33
Girls team scores: 1. Land O’ Lakes 514; 2. Sunlake 334; 3. Wiregrass Ranch 293; 4. Mitchell 237; Pasco 137; 6. Anclote 117; 7. Hudson 116; 8. Wesley Chapel 100; 9. Zephyrhills 96; 10. Ridgewood 87; 11. River Ridge 86; 12. Fivay 54; 13. Gulf 51
Combined team scores: 1. Land O’ Lakes 847; 2. Wiregrass Ranch 577; 3. Sunlake 531; 4. Mitchell 506; 5. Pasco 358; 6. River Ridge 280; 7. Hudson 252; 8. Ridgewood 223; 9. Wesley Chapel 213; 10. Fivay 209; 11. Zephyrhills 185; 12. Anclote 117; 13. Gulf 84

Permalink

Teams

Swimming: Class 2A Region 2

Saturday, Nov. 2, 2013

Girls - Individual

200 Yard Medley Relay
1. Imperialbobis, Williams, McKay, Thai Land O'Lakes 1:59.66
2. Carey, McGarrigle, McGarrigle, van Woesik Satellite 2:01.54
3. Dumoulin, Keymont, Heisler, Dumoulin Merritt Island 2:01.90

200 Yard Freestyle

1. Duncan, Wesley Chapel 1:55.75
2. Willis, Tavares 1:58.29=
3. Demsher, Land O'Lakes 1:59.40

200 Yard IM

1. Hohne, South Lake 2:14.66
2. Lynch, Belleview 2:20.39
3. Schieffelin, Bishop Moore 2:19.06
50 Yard Freestyle

1. Willis, Cocoa 25.91
2. MacDonald, Titusville 25.14
3. Talbert, Titusville 26.11



Diving

1 Clark, Satellite 379.25
2 Biegler, Titusville 351.20
3 Bray, Satellite 316.30




100 Yard Butterfly

1 Duncan, Wesley Chapel 57.88
2 Cohee, Lecanto 59.99
3 Spalding, Bishop Moore 59.20




100 Yard Freestyle

1 Carey, Satellite 54.49
2 Willis, Cocoa 56.45
3 Demsher, Land O'Lakes 54.84




500 Yard Freestyle

1 Diaz, Belleview 5:21.64
2 Lynch, Belleview 5:14.74
3 Jernberg, Rockledge 5:39.90




200 Yard Freestyle Relay

1 Talbert, Matteson, Thompson, MacDonald Titusville 1:46.86
2 Schieffelin, Owens, DeMaso, Spalding Bishop Moore (Orlando) 1:46.12
3 Fernandez, McDonald, Dejohn, Demsher Land O'Lakes 1:51.52



100 Yard Backstroke

1 Hohne, South Lake 59.82
2 Carey, Satellite 1:00.81
3 Willis, Tavares 1:01.09




100 Yard Breaststroke

1 Schieffelin, Bishop Moore 1:12.87
2 Keymont, Merritt Island 1:10.21
3 Williams, Land O'Lakes 1:11.53





400 Yard Freestyle Relay

1 Demsher, McKay, Williams, Thai Land O'Lakes 3:49.33
2 Talbert, Edelmann, Thompson, MacDonald Titusville 4:00.12
3 Keene, McGarrigle, van Woesik, Carey, Satellite 3:57.86



Girls - Team:

Land O'Lakes 301, Titusville 245.5, Satellite 212, Merritt Island 161, Belleview 154, Bishop Moore 149, Lecanto 128, Astronaut 105, Eustis 90.5, South Lake 82, Springstead 73, Pasco 73, Rockledge 70, Crystal River 62, Tavares 57, Wesley Chapel 52, Mount Dora 43, Cocoa 37, Eau Gallie 30, Leesburg 28, Hudson 27, Atlantic 23, Space Coast 19, Dunnellon 17, Zephyrhills 17, Bayside 17, Lake Weir 15, Hernando 7, Palm Bay 2

Boys - Individual:

200 Yard Medley Relay

1. Long, Hilgenberg, Wheeler, Gugliemello Land O'Lakes 1:46.25
2. Kiloh, Geisen, Sundell, Patterson Springstead1:50.45
3. Filkin, Filkin, Quint, Lokietz Tavares 1:52.59
200 Yard Freestyle

1. Zeleznock, Wesley Chapel 1:50.90
2. Tatro, Titusville 1:51.97
3. Quint, Tavares 1:53.35
Boys 200 Yard IM

1. Holmes, Rockledge 2:02.22
2. Wheeler, Land O'Lakes 2:02.21
3. Willis, Cocoa 2:10.37

50 Yard Freestyle

1. Hilgenberg, Land O'Lakes 22.34
2. Lohrenz, Titusville 22.81
3. MacDonald, Titusville 22.99

Diving

1 Johnson, Satellite 429.50
2 Hunt, Titusville 388.45
3 Russ, Lecanto 433.15

100 Yard Butterfly

1 Wheeler, Land O'Lakes 53.4
2 Reyes, Belleview 56.14
3 Barnes, Rockledge 55.95

100 Yard Freestyle

1 Lohrenz, Titusville 49.22
2 Tatro, Titusville 50.63
3 Reyes, Belleview 51.68


500 Yard Freestyle

1 Willis, Cocoa 5:07.87
2 Reilly, Dunnellon 5:15.37
3 Phillips, Land O'Lakes 5:29.72

200 Yard Freestyle Relay

1 Lohrenz, Tatro, Cox, MacDonald Titusville 1:32.28
2 Johnson, Barrington, Znoj, Holmes Rockledge 1:33.66
3 Angeline, Ronald, Young, Slaby Mount Dora 1:36.52

100 Yard Backstroke

1 Haas, Fivay (Hudson) 58.56
2 Smoak, Eau Gallie 59.05
3 Lynch, South Lake 59.26

100 Yard Breaststroke

1 Hilgenberg, Land O'Lakes 1:00.90
2 Holmes, Rockledge 1:00.04
3 Zeleznock, Wesley Chapel 1:02.00

400 Yard Freestyle Relay

1 Tatro, Cox, MacDonald, Lohrenz Titusville 3:23.23
2 Johnson, Znoj, Barnes, Holmes Rockledge 3:22.21
3 Wheeler, Long, Phillips, Hilgenberg Land O'Lakes 3:37.74


Boys - Team:

Titusville 319, Rockledge 218, Land O'Lakes 217.5, Tavares 142, Crystal River 137, Lecanto 120, Springstead 110, Fivay 109, Satellite 96, Mount Dora 84, Pasco 82, Wesley Chapel 81.5, Merritt Island 73, Eau Gallie 62, Bishop Moore 58, Eustis 44, Lake Weir 36, Cocoa 36, Belleview 33, Dunnellon 31, Space Coast 27, Hernando 26, South Lake 25, Citrus 23, Palm Bay 22, Bayside 21, Hudson 19, Weeki Wachee 10, North Marion 7, Astronaut 6, Nature Coast 6, Zephyrhills 4, Leesburg 3

Permalink

Teams

2A State Swimming

Saturday, Nov. 9, 2013

Girls
Team results: 1. Washington 233 2. 3. Holy Names 206 16. Land O’Lakes 43 20. Wesley Chapel 37 24. Sunlake 28 34. Spoto 7 39. Tarpon Springs 4 Hudson 2

Individual results: Diving — 1 Gerhardt (Sta) 427.95, 13 Gallagher (TS) 316.10, 15 Luis (Hud) 289.80, 20 Morris (Zep) 206.35, 22 Wyatt (Gib) 122.80, 24 Ingalls (LOL) 98.35; 200 medley relay — 1 Ferrara, Kinman, Diagne, Goram, (Wash) 1:47.16; 200 Freestyle — 1 Duncan (WC) 1:50.82, 9 Fleming (HN) 1:54.37; 200 IM — 1 Cattermole (LB) 2:00.39, 6 Nuyianes (HN) 2:09.20; 50; Free — 1 Bindi, (Gulf Breeze) 23.24, 4 Kirkpatrick, (HN) 23.84; 100; Fly — 1 DiMeo (Booker) 54.99, 2 Duncan, (WC) 56.23; 500 Free — 1 Hauser (Est) 4:54.34, 15 Moore, (Spo) 5:14.62; 200 Free Relay — 100 Back — Strom CHOC 55.83, 5 Kirkpatrick (HN) 57.57; 100 Breast — Leap (Bok) 1:03.01, 3 Timmons (HN) 1:05.72, 4 Shumake, (HN) 1:06.54, 5 Nuyianes, (HN) 1:07.27, 7 Williams (LOL) 1:09.28; 400 Freestyle Relay — 1 Ferrara, Kinman, Martin, Mount (Wash) 3:31.98, 5 Brewer, Lontoc, Driscoll, Fleming (HN) 3:39.95, 8 Thai, McKay, Williams, Demsher, Krystin (LOL) 3:48.23

Boys
Team results: 1. American Heritage 276 5. Jesuit 117 8. Lakewood 86 17. Land O’Lakes 56 21. Spoto 31 26. Robinson 21 27. Ridgewood 20 38. Fivay 9 38. Wesley Chapel 9 43. Sunlake 5 45. Springstead 4 47. Tarpon Springs 3
Individual results: Diving — 1 Johnson (Sat) 438.90, 8 Hutson (Jes) 339.15, 14 Sarmento (TS) 288.35; 200 medley relay — 1 Medina, Nothard, Bohorquez, Eaddy, A-Heritage Plant 1:36.31, 7 Litschgi, Sellers, Schaettle, Shaffer, (Jes) 1:40.85; 200 Free — 1 Dressel (CLA) 1:34.69, 2 Harasz (LW) 1:38.99; 200 IM — 1 Denswil (St. Brendan) 1:52.47, 5 Wheeler (LOL) 1:56.01, 6 Sellers (Jes) 1:56.86, 7 Graves, (Spo) 1:57.33; 50 Free — 1 Muratovic (RW) 20.81, 2 Brown (Rob) 21.30, 3 Hilgenberg LOL) 21.33, 4 Long LW 21.43; 100 Fly — 1 Dressel (CLA)45.99; 100 Free — 1 Olmsted (Eas) 45.03, 2 Harasz (LW) 45.34, 4 Long (LW) 47.25; 500 Free — 200 Free Relay — 1 Dressel, Heath, Bonna, Mahaffey, (CLAY) 1:24.26, 8 Harasz, Thistle-Adams, Kane, Long, (LW) 1:30.08; 100 Back — Olmsted (ES) 49.54; 100 Breast — 1 Denswil, (St.B) 56.97, 2 Sellers (Jes) 57.37, 6 Graves (Spo) 59.19, 7 Hilgenberg (LOL) 59.45; 400 Freestyle Relay — 1 Caeleb, Heath, Bonna, Mahaffey, (CLAY)
3:07.36, 4 Paul, Litschgi, Sellers, Shaffer, (Jes) 3:16.88

Permalink

Teams

Map

Land O' Lakes High School: Swimming: 2013