//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Cross Country 2010

Stories

Schedule/Results

Mitchell Invitational 5K

Saturday, Sept. 18, 2010

Mitchell Invitational 5K
Top 10 girls and teams
1.Katelyn Greenleaf (Northside) 19:14
2.Kelli Williams (Mitchell) 19:21
3.Sabrina Whiting (Seffner Chr.) 19:56
4.Nikita Shah (Wiregrass) 19:59
5.Claire Snyder (Tampa Prep) 20:07
6.Alexis Irwin (Osceola) 20:15
7.Ariel Grey (Wiregrass) 20:23
8.Olivia Kellin (Clearwater) 20:32
9.Mikayla Bogulski (Springstead) 20:51
10.Alyssa Baladad (Ridgewood) 20:55
1.Wiregrass 46
2.Indian Rocks Christian 104
3.Northside Christian 130
4.Springstead 144
5.George Jenkins 159
6.Osceola 179
7.Ridgewood 189
8.Crystal River 200
9.Mitchell 224
10.Gulf 231
Top 10 boys and teams
1.Alex Foss (George Jenkins) 16:18
2.Josh Reilley (Wiregrass) 16:34
3.Kolby Watson (Ridgewood) 16:40
4.Tyler Lewis (Largo) 16:41
5.Jeremy DeWitt (Crystal River) 16:49
6.Sam Hippely (Wiregrass) 16:50
7.Ermias Bireda (Wiregrass) 16:53
8.Timothy Wenger (Citrus) 17:10
9.Kenneth Fessel (Sunlake) 17:14
10.Cody Van Natter (Nature Coast) 17:26
1.Wiregrass 46
2.George Jenkins 112
3.Nature Coast 156
4.Mitchell 170
5.Sunlake 211
6.Northside Christian 223
7.Osceola 239
8.East Lake 262
9.Largo 266
10.Ridgewood 267

Permalink

Teams

34th annual Zak Lucas Invitational

Saturday, Sept. 25, 2010

34th annual Zak Lucas Invitational
Boys
Team Standings
1. Land O’Lakes 39
2. Nature Coast 75
3. Ocala Vanguard 97
4. Mitchell 99
5. Pasco 131
Individual
1. Anthony Plourde, Pasco 16:24
2. Kolby Watson, Ridgewood 16:44
3. Jeremy Dewitt, Crystal River 16:48
4. Cody Van Natter, Nature Coast 16:52
5. Hendrix LaFontant, Land O’Lakes 16:54
6. Dillon Oergel, Land O’Lakes 16:58
7. Jesse Balough, Hernando 17:01
8. Ermias Bireda, Wiregrass Ranch 17:03
9. Carson Brock, Pasco 17:06
10. Travis Nichols, Land O’Lakes 17:13
Girls
Team Standings
1. Ocala Vanguard 93
2. Crystal River 101
3. Ridgewood 108
4. Belleview 130
5. Pasco 131
Individual
1. Kelly Williams, Mitchell 19:15
2. Chloe Benoist, Lecanto 19:16
3. Anne Marie Blaney, Belleview 19:21
4. Shelby Blaes, Ocala Vanguard 20:16
5. Katelyn Osbourne, Ocala Vanguard 20:20
6. Alyssa Baladad, Ridgewood 20:29
7. Kraigen Hatcher, Ocala Vanguard 20:36
8. Mikayla Bogulski, Springstead 20:40
9. Victoria Baker, Pasco 20:51
10. Catherine Blaney, Belleview 21:03

Permalink

Teams

Map

Mitchell High School: Cross Country: 2010