//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Cross Country 2011

Stories

Schedule/Results

Cross Country: Green Devil Invitational

Wednesday, Sept. 14, 2011

Boys:
Northeast 35, Osceola 44, St. Petersburg 49

Individuals:
Chandler (SP) 17:13
Bruce (SP) 17:33
Feeley (NE) 17:52
Spring (NE) 17:57
Stenger (NE) 17:58


Girls:
Osceola 31, St. Petersburg 43, Northeast 49

Individuals:
Eaton (SP) 19:03
Irwin (O) 19:46
Spring (NE) 19:57
Waterman (SP) 20:42
Kistemaker (S) 21:00

Permalink

Teams

Cross Country: Thurston Invitational

Wednesday, Sept. 21, 2011

AT CHESTNUT PARK

Boys team scores:
Seminole 33, Countryside 87, Northeast 100, Palm Harbor U. 104, St. Petersburg 136, Clearwater 143, Dunedin 194, East Lake 220, Boca Ciega 229, Lakewood 264, Pinellas Park 309

Individuals:
Hudack (Sem) 16:14
McKenna (Cside) 16:40
Buschman (PHU) 16:59
Homme (Sem) 17:02
Chandler (SP) 17:08


Girls team scores:
Palm Harbor U. 63, St. Petersburg 64, Seminole 66, Northeast 86, East Lake 135, Boca Ciega 154, Clearwater 201, Pinellas Park 250

Individuals:
Eaton (SP) 19:42
Spring (NE) 20:31
Hayduke (Sem) 20:37
Paczynski (PHU) 21:18
Waterman (SP) 21:24

Permalink

Teams

Cross Country: St. Petersburg City Championship

Wednesday, Oct. 19, 2011

BOYS
1. St. Petersburg 68; 2. Northeast 74; 3. Keswick Chr. 75, 4. Admiral Farragut 112; 5. Shorecrest 116; 6. Northside Chr. 123; 7. SP Catholic 140; 8. Boca Ciega 154; 9. Lakewood 232; 10. Dixie Hollins 320

Individuals
1. Arnold (AF) 16:34;
2. Endrulat (KC) 16:43;
3. Chandler (SP) 16:45;
4. Ojeda (NC) 16:59;
5. Bruce (SP) 17:02;

GIRLS
1. Northside Chr. 68; 2. Keswick Chr. 79; 3. St. Petersburg 88; 4. Shorecrest 92; 5. Northeast 95; 6. SP Catholic 143; 7. Boca Ciega 196; 8. Canterbury 213

Individuals
1. Greenleaf (NC) 18:31;
2. Eaton (SP) 19:16;
3. Spring (NE) 19:19;
4. Palm (KC) 19:34;
5. Rovin (SC) 19:50;

Permalink

Teams

PCAC Meet

Wednesday, Oct. 26, 2011

Boys
Team scores
Seminole 30, Osceola 102, Northeast 103, St. Petersburg 103, Clearwater 142, Palm Harbor University 147, Countryside 175, Largo 218, Dunedin 218, Boca Ciega 231, East Lake 281, Pinellas Park 342, Tarpon Springs 387, Dixie Hollins 454
Results
Hudak (Sem) 16:11, McKenna (Cs) 16:36, Home (Sem) 16:46, Buschman (PHU) 16:53, Flynn (Sem) 17:00, Chandler (SP) 17:03, Lewis (Lar) 17:10, Sawayda (Clw) 17:12, Bruce (SP) 17:19, Suski (Sem) 17:22, Urbanski (Sem) 17:23, Hayduke (Sem) 17:39, Clarke (Clw) 17:49, Sanford (Clw) 17:51, Cape (Osc) 17:53
Girls
Seminole 70, Osceola 74, Northeast 80, St. Petersburg 105, Palm Harbor U. 113, Largo 154, Boca Ciega 190, East Lake 223, Clearwater 233, Pinellas Park 287
Results
Irwin (Osc) 19:08, Eaton (SP) 19:27, Spring (Ne) 19:56, Hayduke (Sem) 20:16, Konstantinovic (Lar) 20:35, Raymond (PHU) 20:39, Condon (Ne) 20:46, Stevens (BC) 20:47, Levine (Lar) 20:59, Kistemaker (Osc) 21:07, Krueger (SP) 21:09, Whitney (Sem) 21:15, Suski (Sem) 21:22, Pelton (SP) 21:22, Paczynski (PHU) 21:31

Permalink

Teams

Class 3A, District 10

Thursday, Nov. 3, 2011

At Hammock Park

Girls
Teams: Northeast 33, Osceola 41, Largo 71, Boca Ciega 83, Dixie Hollins 147, Tarpon Springs 161

Individuals: Alexis Irwin (Osc) 19:35.16, Amanda Spring (Nor) 19:43.32, Alexis Stevens (BC) 20:35.71, Caroline Condon (Nor) 20:58.49, Alicia Konstanovic (Lar) 21:05.47, Rachel Kistemaker (Osc) 21:09.14, Aleksandra Corokalo (Nor) 21:17.20, Courtney Condon (Nor) 21:29.02, Kaley Eisenbrei (Osc) 21:41.29, Kristen Brittain (Osc) 21:42.14, Marina Levine (Lar) 21:45.66, Trishana Lopez (Dun) 21:46.06, Rachel Moore (Nor) 21:46.50

Boys
Teams: Northeast 34, Osceola 47, Dunedin 72, Boca Ciega 95, Largo 116, Tarpon Springs 179, Dixie Hollins 198

Individuals: James Peyton Bock (Dun) 17:32.99, Adam Clarke (Osc) 17:34.44, Tyler Feeley (Nor) 17:47.39, Michael Stenger (Nor) 17:48.20, Ethan Hall (Dun) 17:54.50, Tyler Lewis (Lar) 17:56.40, Ryan Hoge (Osc) 17:57.09, Richard Lambert (Nor) 17:57.64, Nicholas Spring (Nor) 18:12.67, Matthew Stenger (Nor) 18:16.87, Reggie Cape (Osc) 18:17.61, Blaise Levai (BC) 18:23.15, Thomas Grzesiakowski (Osc) 18:28.74

Permalink

Teams

Map

Northeast High School: Cross Country: 2011