//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Track and field 2011

Stories

Schedule/Results

TRACK - Indian Rocks Invitational

Thursday, March 17, 2011

Indian Rocks Invitational
Team scores
Boys
Tampa Catholic 133, Indian Rocks Christian 98, St. Petersburg Catholic 92.3, Clearwater Central Catholic 63, Keswick Christian 57, Seffner Christian 46, Northside Christian 40, St.Stephen’s 34, Bishop McLaughlin 27, Calvary Christian 25.3, Cambridge 21.3, Lakeland Christian 12, Tampa Bay Christian 5, Canterbury 3

Girls
Northside Christian 125, Indian Rocks Christian 118, Keswick Christian 78, Seffner Christian 54.5, St. Petersburg Catholic 52, Clearwater Central Catholic 49, Calvary Christian 42, St. Stephen’s 35 ,Bishop McLaughlin 24
Cambridge 23, Tampa Bay Christian 21, Foundation 19, Tampa Catholic 11.5, Canterbury 7, Academy at the Lakes 4

Results
Boys
1600 meters
David Campbell (CCC) 5:01; Brad Schaefer (Keswick Christian) 5:06; Spencer Nora (St. Stephen’s) 5:07

Triple jump
Zack Benjamin (Tampa Catholic) 12.21 m; Conner Lewis (Tampa Catholic) 11.88 m; Brandon Ardley (Seffner Christian) 11.62 m

High jump
Zack Benjamin (Tampa Catholic) 1.72 m; Kyle Wiedinger (Calvary Christian) 1.67 m; Damarcus Faison (Cambridge) 1.67 m

100 meters
Ryan Green (St.Petersburg Catholic) 11.26; Evan Howard (Northside Christian) 11.27; Vinny Capobianco (Indian Rocks) 11.60

4x100 relay
St. Petersburg Catholic 45.52; Tampa Catholic 46.40; Indian Rocks 46.66

Long jump
Brandon Ardley (Seffner Christian) 6.40 m; Conner Lewis (Tampa Catholic) 6.22 m; Sean Culkin (Indian Rocks) 6.07 m

4x800 relay
St. Petersburg Catholic 8:43; CCC 9:03; St.Stephen’s 9:19

110 hurdles
Joey Hedger (Keswick Christian) 18.22; Kyle Gibson (Tampa Catholic) 19.06; Stephen DiGiacomo (Tampa Catholic) 19.35

300 hurdles
Luke Williams (Indian Rocks) 443.80; Austin Cox (Cambridge) 44.11; Calvin Armatos (Tampa Catholic) 44.16

400 meters
Sean Culkin (Indian Rocks) 52.62; Ken Mention (Tampa Catholic) 53.08; Grady Trimble (CCC) 53.08

Discus
Taylor Andres (Indian Rocks) 37.88; Evan Barhonovich (Bishop McLaughlin) 36.11; Tyler Wood (Indian Rocks) 33.75

800 meters
Michael Robison (St. Petersburg Catholic) 2:02; Garet Marr (Northside Christian) 2:09; Camron Tally (St.Stephen’s) 2:11

3200 meters
Christopher Pirrello (Bishop McLaughlin) 10:39; Saul Ramirez (CCC) 10:54; Trevor Quandt (Keswick Christian) 11:05

200 meters
Evan Howard (Northside Christian) 23.22; Tyree Holder (Tampa Catholic) 24.32; Vinny Capobianco (Indian Rocks) 24.33

Pole vault
Jon Kistemaker (Indian Rocks) 3.81 m; Daniel Firmin (Lakeland Christian) 3.65 m; Beaush Feaster (Northside Christian) 3.65 m

Shot put
Taylor Timmons (Tampa Catholic) 12.77 m; Nicholas Aguila (Tampa Catholic) 12.56 m; Tyler Wood (Indian Rocks) 12.38 m

4x400 relay
Tampa Catholic 3:36; Calvary Christian 3:37.60; St. Petersburg Catholic 3:37.66

Girls
1600 meters
Katelyn Greenleaf (Northside) 5:43; Olivia Kellin (CCC) 5:49; Alex Steele (St. Petersburg Catholic) 5:53

400 meters
Madison Cox (Cambridge) 1:00; Brittany Keller (Seffner Christian) 1:02; Sarah Schultz (Northside Christian) 1:03

Pole vault
Jessica Artille (Northside Christian) 2.74 m; Jennifer Kistemaker (Indian Rocks) 2.59 m; Rachel Kistemaker (Indian Rocks) 2.59 m

100 meters
Ariana Taylor (Northside Christian) 13.24; Kasey Howard (Calvary Christian) 13.42; Alyssa Allen (St. Stephen’s) 13.48

Long jump
Asia Olds (Northside Christian) 4.95 m; Alyssa Allen (St. Stephen’s) 4.87 m; Marisa Moralobo (Indian Rocks) 4.64 m

4x100 relay
Indian Rocks 52.93; Keswick Christian 53.30; Calvary Christian 53.34

4x800 relay
Northside Christian 10:20; Keswick Christian 10:31; Indian Rocks 10:40

100 hurdles
Cheyanne Hevey (Foundation) 17.69; Alexa DaSilva (Tampa Bay Christian) 19.11; Samantha Plager (Seffner Christian) 19.22

High jump
Kelly Shanahan (CCC) 1.47 m; Tori Trador (Indian Rocks) 1.42 m; Sarah Harding (Keswick Christian) 1.32 m

Triple jump
Sarah Schultz (Northside Christian) 9.86; Sabrina Whiting (Seffner Christian) 9.74; Kate Voitier (Indian Rocks) 9.01

300 hurdles
Kelly Shanahan (CCC) 50.38; Cheyanne Hevey (Foundation) 51.63; Samantha Plager (Seffner Christian) 54.77

Shot put
Tori Harris (Bishop McLaughlin) 9.97 m; Danielle Grantham (Tampa Bay Christian) 9.38 m; Cassie Foster (Keswick Christian) 9.32 m

800 meters
Bobbi LaBrant (Indian Rocks) 2:28; Alicia Konsttantinovic (Northside Christian) 2:34; Haley Gossard (Northside Christian) 2:35

Discus
Tori Harris (Bishop McLaughlin) 35.12 m; Cassie Foster (Keswick Christian) 28.28 m; Madi Loebel (Indian Rocks) 26.35 m

3200 meters
Olivia Kellin (CCC) 12:31; Katharine Haddard (St. Petersburg Catholic) 12:50; Laura Rudnicki (St. Petersburg Catholic) 13:01

200 meters
Madison Cox (Cambridge) 27.02; Alyssa Allen (St.Stephen’s) 27.22; Asia Olds (Northside Christian) 27.73

4x400 relay
Northside Christian 4:17; Indian Rocks 4:23; Keswick Christian 4:28

Permalink

Teams

Ed Wells/Kiwanis Invitational

Tuesday, March 22, 2011

Boys
Team standings
Countryside 110.5, St. Petersburg 98, Dunedin 59, Lakewood 55, Seminole 54, Admiral Farragut 46.5, Northside Christian 45, Northeast 44, Boca Ciega 40, Gibbs 27, Pinellas Park 25, East Lake 17, Osceola 13, Indian Rocks Christian 9, SP Catholic 9, Largo 7, Clearwater 2
Results
100 - Hubbard (Ne) 11.06; 200 - Hubbard (Ne) 22.42; 400 - Robinson (Gi) 49.66; 800 - Brown (Cs) 1:56.25; 1600 - Sutton (Sem) 4:28.50; 3200 - Sutton (Cs) 9:56.14; 110 hurdles - Pugh (Lw) 14.91; 300 hurdles - Burnitt (Cs) 39.39; 4x100 - St. Petersburg 42.27; 4x400 - Countryside 3:22.76; 4x800 - Northside Christian 8:13.54; High jump - Harriel (Dun) 6-4; Pole vault - Galan (PP) 14-6; Long jump - Jenkins (AFA) 21-6; Triple jump - Bentley (SP) 42-11; Shot put - Wells (Lw) 46-3 ¾; Discus - Barker (SP) 136-1
Girls
Team standings
Lakewood 107, Northside Christian 105, Osceola 73.5, Pinellas Park 62, Largo 43, Clearwater 37, Dunedin 33, Boca Ciega 32, St. Petersburg 31, Northeast 24, Seminole 23, Admiral Farragut 20, Countryside 15.5, East Lake 14, Calvary Christian 13, Indian Rocks Christian 13, Gibbs 7, SP Catholic 4, Dixie Hollins 3
Results
100 - Keys (Lw) 12.63; 200 - Funderburk (Lw) 24.84; 400 - Funderburk (Lw) 59.57; 800 - Irwin (Osc) 2:21.48; 1,600 - Greenleaf (Ns) 5:11.12; 3,200 - Greenleaf (Ns) 11:44.66; 100 hurdles - Goodwin (Ns) 15.90; 300 hurdles - Maggio (Clw) 47.37; 4x100 - Lakewood 49.23; 4x400 - Lakewood 4:06.62; 4x800 - Lakewood 10:14.49; High jump - Funderburk (Lw) 5-4; Pole vault - O’Donoghue (Clw) 11-0; Long jump - Brown (Lar) 17-2 ½; Triple jump - Cook-Martin (BC) 39-2; Shot put - Ogelsby (AFA) 39-2; Discus - Ogelsby (AFA) 121-1 ½

Permalink

Teams

TRACK - Mustang Invitational

Thursday, March 24, 2011

Team results
Boys
Northside Christian 150, Keswick Christian 90, Tampa Prep 87.5, St. Petersburg Catholic 73, CCC 52, Calvary Christian 42, Shorecrest Prep 35, Seffner Christian 29, Tampa Bay Christian 27, Indian Rocks Christian 24, Admiral Farragut 24, Pepin Academies 11.5, Seven Rivers Christian 11

Girls
Northside Christian 158.5, Keswick Christian 83.5, Calvary Christian 80, CCC 57.5, Shorecrest Prep 48.5, Seffner Christian 43, Indian Rocks Christian 43, Tampa Prep 43, St. Petersburg Catholic 38, Seven Rivers Christian 18, Tampa Bay Christian 17, Canterbury 12, Academy at the Lakes 4

Individual results
Boys
400
Grady Trimble (CCC) 52.57; Matthew Montanari (Northside Christian) 53.30; Michael Rusnak (St. Petersburg Catholic) 53.70

100
Rayshawn Jenkins (Admiral Farragut) 11.59; Destin Logans (Tampa Prep) 11.94; Dennis N’gumah (Tampa Bay Christian) 12.01

Discus throw
Kyle Riffe (Northside Christian) 33.29 m; Jamari Johnson (Tampa Bay Christian) 33.27 m; Andrew Logue (Keswick Christian) 32.48 m

110 hurdles
Brack Rowland (Northside Christian) 17.51; Nate Combs (Northside Christian) 18.22; Joey Hedger (Keswick Christian) 18.39

4x100 relay
Northside Christian 46.18, CCC 47.46, Pepin Academies 47.58

1600
Yuri Costa (Tampa Prep) 4:55.09; Jacob Endrulat (Keswick Christian) 4:55.69; Brad Schaefer (Keswick Christian) 4:59

4x800 relay
Northside Christian 8:26; Tampa Prep 8:32; St. Petersburg Catholic 9:00

Long jump
Jeffrey Golden (Northside Christian) 5.78 m; Derek Barnes (Calvary Christian) 5.71 m; Stephen Hedger (Keswick Christian) 5.58 m

High jump
Patrick Tawil (St. Petersburg Catholic) 1.77 m; Carson Ritch (Shorecrest) 1.75 m; Kyle Wiedinger (Calvary Christian) 1.67 m

800
Michael Robison (St. Petersburg Catholic) 2:04; Brian Steel (Tampa Prep) 2:06; Craven Askew (St. Petersburg Catholic) 2:08

200
Rayshawn Jenkins (Admiral Farragut) 23.48; Destin Lyons (Tampa Prep) 24.56; Jared Brown (CCC) 24.56

300 hurdles
Luke Williams (Indian Rocks) 44.39; Jimmy Briggs (St. Petersburg Catholic) 44.95; Hunter Lucier (Seffner Christian) 44.99

Shot put
Stephen Hedger (Keswick Christian) 12.72 m; Jamari Johnson (Tampa Bay Christian) 12.47 m; Cody Beaver (Seven Rivers Christian) 11.47 m

Triple jump
Jeffrey Golden (Northside Christian) 12.57 m; Derek Barnes (Calvary Christian) 12.19 m; Peire Dobbins (Tampa Prep) 11.22 m

Pole vault
Jon Kistemaker (Indian Rocks) 3.98 m; Beaush Feaster (Northside Christian) 3.65 m; Justin Heath (Keswick Christian) 3.35 m

3200
Yuri Costa (Tampa Prep) 10:41; Mihir Dubey (Tampa Prep) 10:54; Trevor Quandt (Keswick Christian) 11:00

4x400 relay
St. Petersburg Catholic 3:35; Northside Christian 3:37; Calvary Christian 3:41

Girls
400
Asia Olds (Northside Christian) 1:02.13; Victoria Goodwin (Northside Christian) 1:02.77; Bobbi LaBrant (Indian Rocks) 1:03

300 hurdles
Logan Thiel (Calvary Christian) 50.42; Kelly Shanahan (CCC) 50.69; Ashley Johnson (Northside Christian) 51.64

Shot put
Tiana Miele (Seven Rivers Christian) 10.35 m; Cassie Foster (Keswick Christian) 9.49 m; Rachel Boyette (Northside Christian) 9.13 m

4x100 relay
Keswick Christian 53.17; Calvary Christian 55.08; Seffner Christian 56.31

100 hurdles
Victoria Goodwin (Northside Christian) 16.17; Esther Kim (Calvary Christian) 18.39; Deandra Tsaffaras (Northside Christian) 18.63

1600
Olivia Kellin (CCC) 5:43; Sabrina Whiting (Seffner Christian) 5:46; Caroline Wilder (Canterbury) 5:52

4x800 relay
Northside Christian 10:26; Keswick Christian 10:29; St. Petersburg Catholic 11:04

Pole vault
Jessie Artille (Northside Christian) 2.89 m; Bobbi LaBrant (Indian Rocks) 2.74 m; Rachel Kistemaker (Indian Rocks) 2.59 m

100
Asia Olds (Northside Christian) 12.93; Carly Reiner (Tampa Prep) 13.16; Ariana Taylor (Northside Christian) 13.31

Long jump
Asia Olds (Northside Christian) 5.22 m; Carly Reiner (Tampa Prep) 4.55 m; Sabrina Whiting (Seffner Christian) 4.52 m

Discus throw
Cassie Foster (Keswick Christian) 29.46 m; Alexa Dietz (Keswick Christian) 26.92 m; Tiana Miele (Seven Rivers Christian) 26.13 m

Triple jump
Sarah Schultz (Northside Christian) 10.43 m; Victoria Goodwin (Northside Christian) 10.23 m; Sabriana Whiting (Seffner Christian) 9.53 m

High jump
Kelly Shanahan (CCC) 1.42 m; Marina Townsend (St. Petersburg Catholic) 1.42 m; Alana Lazzaro (Keswick Christian) 1.37 m

800
Mary Jacubec (Keswick Christian) 2:35.34; Rachel Kistemaker (Indian Rocks) 2:35.82; Caroline Wilder (Canterbury) 2:38

200
Logan Thiel (Calvary Christian) 27.71; Ariana Taylor (Northside Christian) 28.13; Carly Reiner (Tampa Prep) 28.15

3200
Claire Snyder (Tampa Prep) 12:20; Alice Darrow (Shorecrest) 13:09; Laura Rudnicki (St. Petersburg Catholic) 13:13

4x400
Northside Christian 4:16; Calvary Christian 4:28; CCC 4:33

Permalink

Teams

Map

Northside Christian School: Track and field: 2011