//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2010

Roster

Name Num. Pos. Ht. Wt. Yr.
Cayla Collins - - -

Stories

Schedule/Results

East Lake vs. Osceola

Thursday, Sept. 2, 2010

GIRLS
Osceola 110, East Lake 67

200 Medley: OC (O'Connell, Koda, Whittman, Wiser) 2:02.98
200 Freestyle: Powers (OC) 2:15.28;
200 IM: Whittman (OC) 2:19.11;
50 Freestyle: Peterson (EL) 26.64;
100 Fly: Wiser (OC) 1:04.45
100 Freestyle: Peterson (EL) 1:01.28;
500 Freestyle: Carr (OC) 5:37.09;
200 Free Relay: OC (Wiser, Pourers, Reitz, Whittman) 1:32.48;
100 Back: Spencer (EL) 1:05.27;
100 Breast: Whittman (OC) 1:15.29;
400 Free Relay: (OC) (O'Connell, Carr, Powers, Koda) 4:09.35.

DIVING
Gonzales (EL) 217.86

BOYS
Osceola 89, East Lake 87

200 Medley: EL (Sanders, Steele, Smith, Pickrem) 1:46.45;
200 Freestyle: Steele (EL) 1:55.61;
200 IM: Tomlin (OC) 2:10.99;
50 Freestyle: Staszak (OC) 23.82;
100 Fly: Staszak (OC) 59.20;
100 Freestyle: Holdsworth (EL) 55.00;
500 Freestyle: Slockett (OC) 5:06.08;
200 Free Relay: OC (Tomlin, Staszak, Malecot, Flockett) 1:39.00;
100 Back: Steele (EL) 58.82;
100 Breast: Tomlin (OC) 1:05.51;
400 Free Relay: EL (Smith, Steele, Sanders, Holdsworth) 3:40.82.

DIVING
Burns (EL) 177.2

Permalink

Teams

Swimming: Relay tournament

Saturday, Sept. 11, 2010

Girls: Palm Harbor University 426, Tampa Prep 390, Countryside 314, Charlotte 278, Northeast 266, Seminole 266, Osceola 262, Shorecrest 229, East Lake 209, Clearwater 186, Canterbury 170, St. Petersburg 146, Lakewood 136, Cardinal Mooney 120, Calvary Christian 106, St. Stephen’s 96, St. Petersburg Catholic 58, Manatee 8. Diving: Shorecrest; 200 medley relay: Countryside (1:57.61); 200 free relay: Tampa Prep (1:41.23); 400 IM relay: Palm Harbor University (4:25.29); 250 sprint crescendo relay: Palm Harbor University (2:16.97); 200 butterfly relay; Charlotte (1:53.97); 100 free relay: Palm Harbor University (49.69); 500 distance crescendo relay: Tampa Prep (4:47.47); 100 medley relay: Palm Harbor University (57.25); 200 back relay: Palm Harbor University (1:58.43); 200 breast relay: Countryside (2:17.88); 400 free relay: Tampa Prep (3:39.56).

Boys: Palm Harbor University 414, Countryside 360, Charlotte 338, Tampa Prep 306, East Lake 282, Osceola 242, Cardinal Mooney 238, St. Petersburg 234, Seminole 218, Northeast 214, Lakewood 178, Clearwater 154, Shorecrest 140, St. Stephen’s 88, St. Petersburg Catholic 80, Canterbury 50. Diving: Northeast; 200 medley relay: Palm Harbor University (1:39.75); 200 free relay: Charlotte (1:35.57); 400 IM relay: Palm Harbor University (3:58.77); 250 sprint crescendo relay: Palm Harbor University (2:08.21); 200 butterfly relay: Countryside (1:41.77); 100 free relay: Palm Harbor University (44.46); 500 distance crescendo relay: Countryside (4:18.66); 100 medley relay: Palm Harbor University (45.96); 200 back relay: Countryside (1:51.68); 200 breast relay: Palm Harbor University (2:05.65); 400 free relay: Countryside (3:16.70).

Permalink

Teams

Swimming: Osceola at Northeast

Wednesday, Sept. 15, 2010

BOYS
Osceola 103, Northeast 80

200 Medley Relay - NE - Krastev, Burrows, Rinard, Everson - 1:47.01
200 Free - NE - Krastev - 1:52.25
200 IM - Osc - Tomlin - 2:07.94
50 Free - NE - Rinard - 22.61
Diving - NE - Burrows - 226.00
100 Fly - NE - Krastev - 55.47
100 Free - NE - Rinard - 52.16
500 Free - Osc - Slockett - 5:07.24
200 Free Relay - NE - Rinard, Burrows, Everson, Krastev - 1:35.65
100 Back - Osc - Bryant - 1:02.95
100 Breast - Osc - Tomlin - 1:03.09
400 Free Relay - Osc - Lindsey, Gironda, Brainard, Slockett - 3:52.95



GIRLS
Osceola 95, Northeast 90

200 Medley Relay - NE - Neely, Jones, Quinn, Krastev - 2:01.27
200 Free - NE - Neely - 2:01.72
200 IM - NE - Jones - 2:19.55
50 Free - Osc - Wiser - 27.18
Diving - Osc - Collins - 231.40
100 Fly - NE - Neely - 1:02.81
100 Free - NE - Burrows - 1:01.66
500 Free - Osc - Carr - 5:32.63
200 Free Relay - NE - Burrows, Arbasak, Marton, Quinn - 1:53.69
100 Back - NE - Krastev - 1:07.49
100 Breast - NE - 1:12.63
400 Free Relay - NE - Neely, Krastev, Martin, Jones - 3:58.99

Permalink

Teams

Swim: Shorecrest, Osceola, St. Pete High

Tuesday, Sept. 21, 2010

Swimming (Coach did not have records)

Boys:
Osceola 106,Shorecrest 74

200 medley relay: S- Farese, Vestergaard, Grant, Izzo 1:48.41; 200 free:S-Farese 1:52.21; 200 IM: O- Tomlin 2:07.30; 50 free:S- Izzo 22:88. Diving:S- Stein 2:74.15; 100 fly:O- Staszak 57:79; 100 free: Izzo 51:92; 500 free: Farese 5:00.92; 200 free relay: O- Tomlin, Brainard, Adair, Lindsey 1:42.14; 100 backstroke:S- Stetsenko 1:07.62 ; 100 breast:O-Tomlin 1:05.34; 400 free relay: O- West, Staszak, Slockett, Malecot 3:36.91

Osceola 113, St. Pete 72

200 medley relay: O-Malecot, Tomlin, Staszak, West 1:48.96; 200 free:O-Bryant 1:52.45; 200 IM: O-Tomlin 2:07.30; 50 free:O-Staszak 23:67. Diving: SP-Owens 2:49.40; 100 fly:Staszak 57:79; 100 free:SP- Harris 53:98; 500 free:O- Slockett 5:09.04; 200 free relay: SP-Lynch, Gubanic, Glenn, Harris 1:40.22; 100 backstroke:O- Lindsey 1:09.83; 100 breast:O-Tomlin 1:05.34 ; 400 free relay: O-West,Staszak, Slockett, Malecot 3:36.91

Shorecrest 94, St. Pete 91

200 medley relay: S-Farese, Vestergaard, Grant, Izzo 1:48.81; 200 free: S- Farese 1:52.21; 200 IM: S-Grant 2:16.77; 50 free: S- Izzo 22:88. Diving: S- Stein 2:74.15; 100 fly:S-Grant 1:00.59; 100 free: S- Izzo 51:92; 500 free: S_ Farese 5:00.92; 200 free relay: SP- Lynch, Gubanic, Glenn, Harris S- Izzo, Vestergaard, Stetsenko, Farese3:42.98


Girls:
Shore Crest 93, Oscela 93

200 medley relay: S: Little, Tripp, Andrews, Kanstoroom 2:02.56; 200 free: S: Andrews 1:59.41; 200 IM: O: Whittman 2:20.45 ; 50 free:S: Kline 29:29 . Diving:S: Stein 2:60.45; 100 fly:O: Wiser 1:03.67 ; 100 free: S- Tripp 58:42; 500 free: S-Andrews 5:21.38; 200 free relay:S- Kanstoroom, Kline, K. Andrews, Thigpen; 100 backstroke:S-Little 1:13.82; 100 breast:O- Whitman 1:13.76 ; 400 free relay:S-Tripp, Thigpen, Little, H. Andrews 3:58.16


Osceola 102, St. Pete 84
200 medley relay:SP- Marckese, Piper, Green, King 1:58.75; 200 free:SP- Marckese 2:04.81; 200 IM: SP- Piper 2:13.78; 50 free:SP- King 27.64. Diving:O-Collins 2:43.40; 100 fly:O- Wiser 1:03.67 ; 100 free: O- Carr 5:41.53; 500 free: SP- King 59.98; 200 free relay: SP-Marckese, King, Green, Piper 1:49.06; 100 backstroke:SP- Piper 1:01.52; 100 breast:O- Whitman 1:13.76; 400 free relay: O-Montchal, Wiser, Koda, Whitman 4:00.84


Shorecrest 99, St. Pete 87
200 medley relay: SP- Marckese, Piper, Geen, King 1:58.75; 200 free:S- Andrews 1:59.41; 200 IM: Piper 2:13.78; 50 free: King 27:64. Diving:S- Stein 2:60.45; 100 fly: Green 1:04.78; 100 free: Tripp 58:42; 500 free:S- Andrews 5:21.38; 200 free relay: SP-Marckese, King, Green, Piper 1:49.06; 100 backstroke: Piper 1:01.52; 100 breast: S-Tripp 1:16.44; 400 free relay: S-Tripp, Thigpen, Little, H. Andrews 3:58.16


Permalink

Teams

Swimming: Lakewood vs. Osceola

Wednesday, Sept. 29, 2010

BOYS
Osceola 101, Lakewood 81

200 Medley: Osceola (Slockett, Tomlin, Taszak, West) 1:49.13;
200 Free: Tomlin (O) 2:01.53;
200 IM: Kendrick (LW) 2:18.37;
50 Free: Brainard (O) 25.57;
100 Fly: Slockett (O) 58.00;
100 Free: Kracht (LW) 56.04;
500 Free: Bryant (O) 5:06.92;
100 Back: Lindsey (O) 1:06.03;
100 Breast: Kendrick (LW) 1:05.91;
400 Free Relay: Osceola (Staszak, West, Bryant, Lindsey) 3:43.75;

DIVING
Hardman (LW) 152.8

GIRLS
Osceola 124, Lakewood 64

200 Medley: Osceola (O'Connell, Koda, Wiser, Brainard) 2:04.84;
200 Free: Holfast (LW) 2:01.31;
200 IM: Carr (O) 2:28.09;
50 Free: Dodson (LW) 29.15;
100 Fly: Koda (O) 1:04.28;
100 Free: Holfast (LW) 57.23;
500 Free: Koda (O) 5:37.31;
200 Free Relay: Osceola (Wiser, Bidinahaus, Reitz, Koda) 1:54.97;
100 Back: O'Connell (O) 1:10.05;
100 Breast: Wiser (O) 1:20.29;
400 Free Relay: Osceola (Carr, Reitz, O'Connell, Whitman) 4:14.52;

DIVING
Golightly (LW) 196.9

Permalink

Teams

Swimming: Osceola, Largo

Tuesday, Oct. 5, 2010

Swimming

Boys:
Osceola 114, Largo 61

200 medley relay: O-Slockett, Tomlin, Yeager, West 1:54.99; 200 free:O-Adair 2:15.78; 200 IM: O- Bryant 2:17.10; 50 free: Tomlin O- 24:05. Diving: O- Gille ; 100 fly:O- Staszak 1:00.16; 100 free: O- Lindsey 58:12; 500 free:L-Banbervort 6:17.16; 200 free relay:O- Tomlin, Schmidt, Lindsey, Byrant 1:44.72; 100 backstroke: O- Flockett 1:04.68; 100 breast:L- Cozzi 1:24.78; 400 free relay: O- Flory, Lindsey, Byrant, Brainard 4:02.90

Girls:
Osceola 126, Largo 61

200 medley relay: O-Oconnell, Wittman, Brainnard, Montchall 2:09.07 ; 200 free:O- Wittman 2:03.21; 200 IM:O- Oconnel 2:31.31; 50 free:O- Wiser 27:70. Diving: O-Collins ; 100 fly:L- Mills 1:13.00; 100 free:O- Klukoss 1:09.82; 500 free:O- Koda 5:41.20; 200 free relay: L-Mills, Sears, Leonhord, Coghlan 1:57.45; 100 backstroke:L-Mills 1:16.53; 100 breast:O- Gallagher 1:28.19; 400 free relay: O-West, Reitz, Sykes, J. Bedinghauf 4:38.67




Permalink

Teams

Swimming: Seminole vs. Osceola

Tuesday, Oct. 12, 2010

BOYS
Osceola 105, Seminole 71

200 Medley: Osceola (Bryant, Tomlin, Staszak, West) 1:48.87;
200 Free: Kerr (S) 1:55.62;
200 IM: Metka (S) 2:06.63;
100 Fly: Flockett (O) 58.04;
100 Free: Adair (O) 55.73;
500 Free: Thompson (S) 4:53.70;
200 Free Relay: Osceola (Tomlin, West, Staszak, Flockett) 1:41.20;
100 Back: Metka (S) 59.92;
100 Breast: Tomlin (O) 1:05.12;
400 Free Relay: Seminole (Hudak, Kerr, Metka, Thompson) 3:32.44

DIVING
Gille (S)

GIRLS
Osceola 97, Seminole 88

200 Medley: Seminole (Miller, Roper, Gorman, McKendree) 2:00.22;
200 Free: Wittman (O) 2:03.78;
200 IM: Roper (S) 2:14.98;
50 Free: Wiser (O) 27.22;
100 Fly: Gorman (S) 1:03.85;
100 Free: Miller (S) 56.59;
500 Free: Carr (O) 5:34.89;
200 Free Relay: Seminole (McKendree, Gorman, Miller, Roper) 1:50.06;
100 Back: Miller (S) 1:05.75;
100 Breast: Roper (S) 1:11.21;
400 Free Relay: Osceola (Wittman, Wiser, Carr, Koda) 4:04.25

DIVING
Collins (O)

Permalink

Teams

Swimming: Osceola vs. Clearwater

Wednesday, Sept. 21, 2011

Boys team scores:
Osceola 100, Clearwater 84

Events:
200 med relay: Clearwater (Myers, Luck, Hughes, Holtz) 2:05.68; 200 free: Bryant (O) 2:00.01; 200 IM: Buck (C) 2:18.53; 50 free: Holtz (C) 26.24; Diving: Yoder (C) 280.55; 100 fly: Holtz (C) 1:05.70; 100 free: Myers (C) 59.91; 500 free: Bryant (O) 4:15.33; 200 free relay: Osceola (Slockett, Adair, Deininger, Lindsey) 1:52.84; 100 back: Malecot (O) 1:12.38; 100 breast: Buck (C) 1:10.75; 400 free relay: Clearwater (Holtz, Hughes, Myers, Buck) 3:56.44


Girls team scores:
Osceola 112, Clearwater 72

Events:
200 med relay: Osceola (Wittman, Koda, Wiser, Slockett) 2:15.65; 200 free: Rossi (C) 2:20.20; 200 IM: Koda (O) 2:36.74; 50 free: O'Connell (O) 31.03; Diving: Halber (C) 196.80; 100 fly: Wiser (O) 1:09.70; 100 free: Wittman (O) 1:03.24; 500 free: Carr (O) 4:51.78; 200 free relay: Osceola (Wittman, Slockett, Koda, Wiser) 2:03.48; 100 back: Colbert (C) 1:25.22; 100 breast: Braden (C) 1:28.14; 400 free relay: Osceola (Wittman, Slockett, Wiser, Koda) 4:25.77

Permalink

Teams

Map

Osceola High School (Seminole): Swimming: 2010